Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Historie fy UNIGEO - jedné z nějvětších českých geologických firem

05.11.2011  |  54× přečteno      vytisknout článek

Historie fy UNIGEO -  jedné z nějvětších českých geologických firem

Tradice UNIGEO a.s. se odvíjí od roku 1951, kdy byl v Ostravě založen národní podnik (n.p.) Geologický průzkum paliv, později přejmenovaný na Uhelný průzkum n.p. Ostrava v souvislosti s převodem do přímé podřízenosti Ministerstva paliv ČSR.

V Brně v roce 1953 sloučením Ústavu pro průzkum a těžbu nerudných surovin a Moravských zeměvrtných závodů vznikl Nerudný průzkum n.p. Brno s celostátní působností a podřízeností Ministerstvu stavebnictví ČSR.

Delimitací Ústavu pro průzkum nerostných ložisek vznikl v roce 1951 Českomoravský rudný průzkum n.p. se sídlem v Kutné Hoře a postupně vybudovanými závody v Sovoluskách, Rýmařově, Zlatých Horách a Velkém Meziříčí. V roce 1957 bylo sídlo celého podniku přeneseno do Rýmařova.

V roce 1958 v souvislosti s podřízením geologických organizací nově ustanovenému Ústřednímu geologickému úřadu v Praze byly vytvořeny podmínky pro postupné sloučení průzkumných organizací v moravskoslezském regionu. Spojením Nerudného průzkumu n.p. Brno a Českomoravského rudného průzkumu n.p. Rýmařov vznikl téhož roku Geologický průzkum n.p. Brno a proces byl dovršen v roce 1965 spojením tohoto podniku s ostravským Uhelným průzkumem n.p. za vzniku nové organizace - Geologický průzkum n.p. Ostrava se závody v Ostravě, Brně, Rýmařově a ve Zlatých Horách.

Následující zhruba dvacetileté období bylo etapou stabilizovaného rozvoje podniku, který s více než dvěma tisíci zaměstnanci pokrýval převážnou část geologicko-průzkumných prací v oblasti své územní působnosti, s četnými dalšími aktivitami v rámci celé republiky i v zahraničí. V průběhu osmdesátých let se v souvislosti s očekávanou restrukturalizací státní ekonomiky v podniku rozvíjely další druhy činností (ochrana životního prostředí, geotechnika, strojírenské práce aj.), které podniku usnadnily existenci a následný vývoj v radikálně změněných podmínkách.

Rok 1988 přinesl transformaci n.p. Geologický průzkum Ostrava na státní podnik (s.p.) UNIGEO Ostrava bez podstatných změn v organizační struktuře podniku a jeho výrobní náplni.

K výrazným změnám došlo až v roce 1990, kdy proběhla delimitace UNIGEO s.p. na čtyři samostatné státní podniky:

  • UNIGEO s.p. Ostrava s výrobními jednotkami v Ostravě, Brně a ve Zlatých horách
  • Geologický průzkum s.p. Ostrava
  • Geologický průzkum s.p. Rýmařov
  • Geologický průzkum s.p. Zlaté Hory

V létech 1990 - 1991 prošel UNIGEO s.p. procesem vnitřní restrukturalizace a racionalizace systému řízení. Postupně byly utlumeny či likvidovány méně efektivní činnosti a naopak se začaly intenzívně rozvíjet perspektivní obory, zejména ekologie, geotechnika, sanace, zpracování léčivých rostlin, těžba nerostů aj.
K datu 29.4.1992 byla pak Fondem národního majetku, jako jediným zakladatelem, založena akciová společnost UNIGEO a.s.. Proces transformace byl ukončen první valnou hromadou vlastníků UNIGEO a.s. dne 20.7.1993.

Od roku 1993 dochází postupně ke koncentraci držitelů akcií společnosti a v roce 1996 se stala majoritním akcionářem Kooperativa, pojišťovna a.s. a v roce 2006 pak 100% akcionářem.

V současnosti je UNIGEO a.s. konzolidovanou společností se širokým rozsahem činností. Při jejich realizaci spolupracuje s řadou tuzemských i zahraničních partnerů. Zejména při finančně nákladných vyhledávacích a průzkumných pracích ložisek tekutých uhlovodíků spolupracuje společnost ze zahraničními partnery z Kanady a Austrálie.
V průběhu celého období své existence pracovala společnost v řadě zemí formou expedic nebo samostatných expertů. 

ZDROJ: UNIGEO


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist