Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kam za ostrakody a mlži u Brna?

12.08.2012  |  87× přečteno      vytisknout článek

Lasturnatky (Ostracoda) jsou malí (několik mm) měřící korýši. Na Zemi jsou už od kambria, hlavní rozvoj zažili před asi 500 miliony let. Jejich fosilie potvrdily například to, že v Antarktidě v Dry Valleys kdysi panovalo klima podobné toho v dnešních tundrových oblastech.Nedávno byly také převratně objeveny 100 milionů let staré velké lasturnatčí spermie.Lasturnatky žijí u dna, v mořských i sladkých vodách, potrava je různorodá.

Lesní lom , Brno Líšeň

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Brno-město
Katastrální území: Líšeň
Mapové listy: 2441, 24413
Lokalizace: S od Líšně ve velkém aktivním lomu. Lesní lom u Velké Klajdovky.
Charakteristika objektu: vápence macošského a líšeňského souvrství, sedimenty myslejovického souvrství
Přístup k lokalitě: - vstup na zvláštní povolení (vojenský prostor, lom, soukromý pozemek)
Oblast: Moravskoslezský devon; drahanský, mírovský a jesenický kulm včetně kry Maleníku

Geologie

Geologická charakteristika: Rozlehlý víceetážový jámový lom je zahlouben v prostoru mezi Líšní a Klajdovkou. Lom je dnes mimo provoz, v nedávné minulosti zásoboval Maloměřickou cementárnu a byl objektem zásadních stratigrafických a faciálních studií. Nejstaršími horninami zastiženými v nejsevernějším cípu lomu jsou vápence mokerského cyklu macošského souvrství. Lomové stěny zahrnují škálu facií líšeňského souvrství od hlíznatých vápenců křtinských přes biodetritické hádsko-říčské vápence (famen/tournai), vápence s rohovci a v jv. cípu lomu jsou odkryty droby a slepence myslejovického souvrství. V jediném lomu je tak zachycen přechod od útesové sedimentace svrchního devonu přes svahovou kalciturbiditní sedimentaci zachycující hranici devon x karbon až po flyšové stádium facie kulmu Drahanské vrchoviny. V sz. stěně lomu jsou odkryty biodetritické a extraklastové vápence s hojnými mikritizovanými a povlékanými zrny. Dle konodontové fauny náležejí vápence střední až svrchní části konodontové zóny Palmatolepis expansa, dle foraminifer zóny Quasiendotyra. Jihovýchodní stěna zachycuje hojnou příměs černých hlíz silicitů v tournaiských vápencích a právě zde je obnažen hraniční interval mezi svrchním devonem a spodním karbonem. Přítomni jsou ostrakodi a mlži, vzácně hlavonožci. Výrazným horizontem je dvoumetrová poloha laminovaných vápenců. Nadložní tournaiské vápence se vyznačují vyšší prachovou a jílovou příměsí, lokálně se nacházejí zuhelnatělé zbytky flóry. Relikty badenských sedimentů v nadloží obsahují redeponovanou faunu staršího miocénu.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moravskoslezská oblast - moravskoslezské paleozoikum
Stratigrafie: svrchní devon, spodní karbon - kulm
Témata: geologie, sedimentologie, paleontologie, strukturní geologie (tektonika), stratigrafie
Jevy: skalní defilé
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: vápenec, slepenec (konglomerát)
Geologický význam: paleontologická typová lokalita

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: B-Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany: unikátní paleontologická lokalita, zachycena hranice famen-tournai
Střety zájmů: bez střetů, právo vlastnické
Popis střetů zájmů: lom je zakonzervován, soukromý majetek
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: Navrženo k ochraně. Jedinečný profil - zachycen přechod od útesové sedimentace svrchního devonu přes svahovou kalciturbiditní sedimentaci zachycující hranici devon x karbon až po flyšové stádium facie kulmu Drahanské vrchoviny.

ZDROJ: lokality.geology.cz, Wikipedie, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist