Čtvrtek, 28. března 2024

Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky

Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky

Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy již velmi brzy o prázdninách napadají sinice. Na největším rekreačním vodním díle v regionu si nechá od Povodí Vltavy provést podrobný monitoring povrchových a odpadních vod na části řeky Mže, která má přímý vliv na kvalitu vody v hracholuské přehradě. ČTK to řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD). Výsledky a návrhy řešení budou na konci roku 2018.

Kraj zaplatí státnímu podniku za monitoring, který zmapuje zdroje znečištění Mže nad přehradou, zhruba půl milionu korun. Povodí stanoví kritická místa a kroky k vyčištění vody. "Zatím nemáme podrobná vstupní data a příčiny jen tušíme. Chtěli bychom během jednoho roku detailně zmapovat stav, tedy jak to s vodou na Hracholuskách vypadá. Chceme, aby tam voda byla trvale čistá," uvedl Bernard.

Monitoring bude podkladem pro zpracování projektu na zlepšení stavu vod na vodním díle Hracholusky. Dodavatel bude zřejmě vybrán v tendru letos v létě, aby mohl začít se zpracováním projektu již v souběhu s monitoringem.

Znečištění na řece Mži by se mělo monitorovat zhruba rok. Podle náměstka hejtmana Ivo Grünera (ČSSD) jsou zřejmě největším problémem splachy z polí. "Až na to budeme mít kulaté razítko, tak to můžeme řešit s jejich vlastníky," uvedl. Monitoring zjistí podle Bernarda také intenzitu míst znečištění a to, jak se do řeky dostává. "Podle toho se připraví projekt postupného čištění přehrady," dodal.

Podle Grünera jsou Hracholusky pro region důležité nejen z pohledu životního prostředí a rekreace, ale je to také významná oblast pěší turistiky a cykloturistiky. "Také proto jsme teď v radě schválili, že ve spolupráci se Správou železniční dopravní cesty připojíme na nově rekonstruovaný most, který vede z Plzně-severu na Tachovsko, lávku," uvedl.

Kraj chce lávku na obě strany prodloužit tak, aby se napojila na cyklotrasy na obou stranách údolí. Lávka přijde na 6,8 milionu korun, další peníze bude stát propojovací cyklostezka. Kraj už jednal o dotaci na Státním fondu dopravní infrastruktury. Bude to podle Grünera atrakce pro turisty a zároveň lávka zvýší bezpečnost turistů, kteří již nebudou chodit po trati. Lávka bude hotova koncem roku 2018 a bude majetkem kraje.

Hracholuská nádrž má rozlohu 490 hektarů. Vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením údolí Mže. Hejtman uvedl, že by se chtěl také věnovat problému ve výrazně mělčí a více zabahněné přehradní nádrži v Českém údolí v Plni. Tam bývá voda celé léto nevhodná ke koupání, a to také kvůli sinicím.

Václav Prokš

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů