Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Další série konferencí OSN k nové globální dohodě o ochraně klimatu začala v Bonnu

11.08.2009  |  127× přečteno      vytisknout článek

Další série konferencí OSN k nové globální dohodě o ochraně klimatu začala v Bonnu

V německém Bonnu začala další ze série klimatických konferencí OSN. Více jak 2000 delegátů se bude až do pátku 14. srpna zabývat budoucí rolí emisního obchodování a změnami ve flexibilních mechanismech Kjótského protokolu a také důležitým tématem emisních propadů a emisí souvisejících s využíváním krajiny a lesnictvím (LULUCF), kam spadá i otázka emisních redukcí z odlesňování a degradace lesa v rozvojových zemích. Tento specifický zdroj se podílí na celosvětových antropogenních emisích až 20 %.

Významná jednání se povedou i o nástrojích a cílech pro zmírnění strmého nárůstu emisí z mezinárodní letecké a námořní dopravy a o úpravě pravidel pro kalkulace a reporting emisí skleníkových plynů na národní úrovni.

Důležitým vkladem by měla být pokračující jednání o financování těchto opatření (odhadují se v řádu desítek miliard dolarů ročně) - zejména transferu nízkouhlíkových technologií a nákladů na adaptaci vůči negativním dopadům změny klimatu především v rozvojových zemích, které jsou vůči probíhající změně nejvíce zranitelné (Afrika, malé ostrovní státy). Podle zjištění Globálního humanitárního fóra má změna klimatu v současné době na svědomí 300.000 lidských životů ročně a to při nynějším nárůstu teploty o "pouhých" 0,8C.

Cílem 180 přítomných smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu (UNFCCC) a Kjótského protokolu (KP) je především dospět v prosinci tohoto roku v Kodani k dohodě, která nahradí po roce 2012 stávající Kjótský protokol. Klíčem jsou především nové emisní závazky rozvinutých zemí k roku 2020 v rozmezí 25-40 % oproti základnímu roku 1990. Rozvojové země včetně Číny, Indie a Brazílie mají přispět v rozpětí 15-30 % odklonu od stávajícího strmého nárůstu produkce těchto plynů a připravit své politiky a strategie nízkouhlíkového rozvoje. Při jednáních je zejména nutné dojít k dohodě o redukčních příspěvcích ekonomicky vyspělých zemí, které se v současné době pohybují hluboko pod úrovní přijatelných stabilizačních scénářů - mezi 10-16% do roku 2020 v porovnání s rokem 1990.  

Na rozdíl od předchozích jednání by se již mělo diskutovat o návrhu textu budoucí klimatické dohody, který byl předložen k jednání (unfccc.int) Ad hoc pracovní skupinou pro spolupráci v rámci UNFCCC (AWG LCA ). Tento text nyní obsahuje všechny návrhy přednesené jednotlivými smluvními stranami a má téměř 200 stran. Cílem bonnských jednání je text významně zkrátit, najít společný kompromis v některých detailech a přiblížit celý text již více nové mezinárodní dohodě.

Více informací o konferenci je možné nalézt na stránkách unfccc.int

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist