Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Emise látek znečišťující ovzduší v EU27 klesají

02.09.2009  |  322× přečteno      vytisknout článek

Největšími zdroji znečištění v rámci EU 27 byly v roce 2007 vytápění domácností, silniční doprava a výroba elektrické a tepelné energie.

Emisní inventarizační zpráva Evropského společenství vydaná Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) uvádí, že v roce 2007 emise oxidů síry (SOx) poklesly o 72% oproti roku 1990. Klesající trend v roce 2007 pokračoval i u tří hlavních znečišťujících látek, které způsobují vznik přízemního ozonu: oxid uhelnatý (CO) se snížil o 57%, těkavé organické látky bez zahrnutí methanu (NMVOC) klesly o 47% a oxidy dusíku (NOx) klesly o 36% oproti roku 1990. V roce 2007 byly emise všech čtyř znečišťujících látek nižší než v roce 2006.

Emise jemných částic (PM2,5) - znečišťujících látek, jež vážně poškozují lidské zdraví - poklesly o 2% ve srovnání s předcházejícím rokem a od roku 2000 se snížily přibližně o 12%. Nicméně nutno dodat, že podávání zpráv od členských států o emisích těchto částic je méně kompletní, než je to u ostatních hlavních znečišťujících látek.

Největšími zdroji znečištění v rámci EU 27 byly v roce 2007 vytápění domácností, silniční doprava a výroba elektrické a tepelné energie.

Mezi další hlavní zjištění zprávy patří:

Domácnosti jsou významným zdrojem více znečišťujících látek. Spalování fosilních paliv v domácnostech (spalování dřeva, zemního plynu, uhlí, atd.) je největším zdrojem emisí PM2,5 a NMVOC, taktéž patří mezi druhé nejvýznamnější zdroje emisí CO a je významným zdrojem jak SOx (oxidů síry), tak NOx.

Silniční doprava je i nadále největším zdrojem znečištění ovzduší v EU27. Těžká nákladní vozidla jsou největším zdrojem NOx, přičemž osobní automobily patří mezi 6 hlavních zdrojů znečištění pro CO, NOx, PM2,5 a NMVOC.

Zařízení na výrobu tepla a elektřiny od roku 1990 výrazně snížily své emise, a to díky zlepšení technologií, přechodem na čistší paliva a díky zvýšení energetické účinnosti. Nicméně tento sektor zůstává velkým zdrojem znečišťování ovzduší - v zemích EU27 je zodpovědný za přibližně 60% všech emisí SOx a za 20% celkových emisí NOx.

Zemědělské aktivity v EU27 jsou příčinou vzniku více než 90 % emisí amoniaku (NH3), jež v ekosystémech způsobují eutrofizaci (nadměrné obohacení vody a půdy živinami v důsledku lidské aktivity) a acidifikaci (okyselení prostředí).

Největší členské státy jsou obecně největšími znečišťovateli. Francie, Německo, Itálie, Polsko, Španělsko a Spojené království v roce 2007 nejvíce přispěly k produkci emisí v EU27.

Tato zpráva je součástí výroční emisní inventury Evropského společenství k Úmluvě Evropské hospodářské komory OSN o dálkovém-znečišťování ovzduší překročující hranice států (CLRTAP - Convention on Long-range Transboundary Air Pollution). Zpráva uvádí přehled emisí znečišťujících látek v EU27 za období 1990 - 2007.

Zprávu v angličtině je možno stáhnout zde.

Zdroj: http://www.cenia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist