Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bouřlivá atmosféra během vyjednávání na kodaňském summitu!

10.12.2009  |  85× přečteno      vytisknout článek

Bouřlivá atmosféra během vyjednávání na kodaňském summitu!

Středa 22:59
Během ranního zasedání, které vedla prezidentka konference v Kodani, Connie Hedegaard, došlo k nečekanému zablokování jednání. Jaké bylo pozadí tohoto vývoje? Několik států - smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (např. USA, Austrálie, Kostarika či Tuvalu) předložilo v polovině tohoto roku návrhy nových protokolů, které by měly řešit budoucí ochranu klimatu po roce 2012. Při projednávání tohoto bodu navrhl zástupce malého ostrovního státu - Tuvalu, aby se vytvořila pracovní skupina, která by se zabývala právě návrhem vypracovaným tímto státem.

Tuvalu je ostrovní stát v oblasti jižního Tichého oceánu a patří k nejvíce ohroženým státům v důsledku negativních dopadů klimatických změn. Kvůli malé nadmořské výšce (5 metrů) jsou ostrovy tvořící tento malý stát do budoucna ohroženy zvedáním hladiny světových oceánů. Pokud bude nadále docházet ke zvyšování hladiny moře, bude existence tohoto ostrova reálně ohrožena a jeho obyvatelstvo bude nuceno si hledat nový domov jinde např. na nedalekém Novém Zélandu.

Vystoupení a požadavek zástupce Tuvalu vedl k neočekávanému zvratu v jednání. Následovala velmi bouřlivá diskuse mezi příznivci a odpůrci tohoto návrhu. Překvapivě hlavními aktéry debaty nebyly na jedné straně ekonomicky vyspělé státy a na straně druhé rozvojové státy, jak tomu často bývá při těchto jednáních. Naopak neshoda panovala mezi skupinou rozvojových států. Přes velkou snahu Connie Hedegaard o vyřešení vzniklého sporu se nepodařilo tento bod programu uzavřít a jednání bylo přerušeno. (Pro naše čtenáře vysvětlení - rozhodnutí o tom, zda se zřídí pracovní skupina ke konkrétní otázce musí být přijato konsensem, jinými slovy žádná smluvní strana nesmí vznést proti takovému návrhu námitku.)

Jaký bude další vývoj, to ukáže zítřejší pokračování zasedání, kde by měla Connie Hedegaard oznámit výsledek intenzivních konzultací, které probíhají v době, kdy Vás informujeme o aktuálním dění na kodaňském summitu.

Co dalšího přinesl dnešní den?

Todd Stern, zvláštní vyslanec USA pro ochranu klimatu, oznámil na tiskové konferenci, že USA nepředloží žádný další závazek ke snižování emisí skleníkových plynů, pouze potvrdil již stávající závazek -17 % v porovnání s rokem 2005 již dříve vyhlášený Bílým domem.

Ruský závazek snížit emise skleníkových plynů o 20 - 25 % podle vyjádření ruské delegace na jednání v Kodani neplatí pro Kjótský protokol. Ruská federace se k němu hlásí za předpokladu, že bude součástí nového Protokolu, který bude představovat nástupce současného Kjótského protokolu.

Kateřina Konečná a Eva Adamová, členky delegace ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist