Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nedostatek jako výzva pro světové velmoci v Kodani

16.12.2009  |  111× přečteno      vytisknout článek

Nedostatek jako výzva pro světové velmoci v Kodani

Opětovné využití odpadu znamená snížení zplodin CO2.
Světové velmoci označují konferenci o klimatických změnách v Kodani za jeden z klíčových okamžiků v historii lidstva. Vůdčí osobnosti naší generace musí dokázat, že jsou schopny se vypořádat s výzvami jednadvacátého století a uchovat Zemi obyvatelnou pro budoucí pokolení. Globální oteplování ovšem není jedinou výzvou, na kterou je třeba najít odpověď. Neméně významným problémem je hrozící nedostatek nerostných surovin.
Odvětví nakládání s odpady a recyklace může a chce přispět zřetelným, měřitelným přínosem k trvalému úspěchu. Protože v dnešním odpadu se skrývá surovina obnovitelné energie zítřka. Odpad již není nezajímavou komoditou.
Již nyní je sektor nakládání s odpady schopen realizovat snížení o 4 miliony tun emisí CO2. A sice pomocí efektivního svozu odpadu, díky nasazení ekologických dopravních prostředků, transportem po vodě a po kolejích a díky moderním energetickým centrálám pro zpracování odpadu. Ale také díky recyklaci a tím, že bráníme tomu, aby se něco odpadem vůbec stalo, což umožňuje, aby se v přírodě uchovaly přírodní nerostné suroviny. Recyklace zbytkových produktů na suroviny vede prakticky vždy ke snížení emisí CO2. Když zabráníme tomu, aby se něco stalo odpadem, vyřešíme problém tenčení nerostných zásob a problém se zplodinami CO2.
Proto je nezbytné, aby se odpad stal v Kodani jedním z významných diskusních témat. A tím také koncepce "cradle to cradle" (od kolébky po kolébku), která již od fáze návrhu brání vzniku odpadu. Česká Republika by v tom mohla sehrát průkopnickou úlohu.
Vše začíná ve fázi návrhu u (především nových) produktů. Tento okamžik je rozhodující tím, že se zvolí správné suroviny a materiály. Obor recyklace a nakládání s odpady k tomu přispívá významnou měrou, a to díky své znalosti materiálů a recyklačních technologií. Dále se tento sektor podílí na tomto procesu jako partner po logistiku a partner, který se díky recyklaci stará o znovuzískávání cenných surovin z výrobků, které jsou na konci svého cyklu životnosti. Tyto suroviny následně tvoří zdroj pro výrobu nových výrobků. Tím se koloběh uzavírá a nevzniká žádný odpad.
Pěkné na tom je, že tímto způsobem myšlení nejenom řešíme problém s tenčícími se zásobami surovin, ale také se pozitivně podílíme na boji s globálním oteplováním.
Vyzýváme přední světové osobnosti, aby nám v Kopenhagenu pomohly kruh uzavřít. Protože bez spolupráce vlád a občanů, kteří musí odpad nakonec třídit, se to nepodaří. Spojování řetězců je komplexní úkol, ale také jediná možnost, jak dosáhnout trvalého úspěchu. My zvedáme tuto rukavici a měníme se tak z tradičního partnera pro nakládání s odpady v dodavatele surovin. Protože naším heslem je: nic není odpad.

Autor: Pavel Iványi
Pavel Iványi je předseda představenstva společností van Gansewinkel a.s., Tempos Břeclav a.s
a PETKA CZ a.s.

Vydal: van Gansewinkel, a.s., U Vlečky 592, 664 42 Modřice, kontaktní osoba Jana Sokolová, asistentka předsedy představenstva, tel.: 547 425 991, fax: 547 216 802


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist