Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hlavní témata úterní Rady ministrů ŽP v Bruselu

22.12.2009  |  zdroj: MŽP  |  75× přečteno      vytisknout článek

Hlavní témata úterní Rady ministrů ŽP v Bruselu

V úterý 22. prosince se v Bruselu uskuteční poslední zasedání Rady Evropské unie za švédského předsednictví. Hlavním bodem jednání unijních ministrů životního prostředí bude hodnocení Kodaňskéhu summitu a vzniklé dohody z pohledu Evropské unie a konkrétní opatření v oblasti změny klimatu, jež bude třeba přijmout za španělského předsednictví.

"Přestože se v Kodani nepodařilo dosáhnout univerzální, právně závazné globální dohody o snižování emisí, evropské klimatické závazky zůstávají v platnosti. Po zhodnocení příčin neuspokojivého výsledku kodaňské konference bude nyní na španělském a belgickém předsednictví EU pokračovat v intenzivních jednáních s největšími emitenty světa, takových, která nás dovedou k úspěšnému cíli a nové mezinárodní klimatické úmluvě v Mexiku v prosinci 2010," nastiňuje obsah jednání Rady ministr životního prostředí Jan Dusík.

Druhým hlavním tématem prosincové Rady bude mezinárodní ochrana biodiverzity po roce 2010. V souvislosti s Konferencí smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti plánovanou do japonské Nagoji na říjen 2010 budou ministři členských zemí EU hodnotit plnění cíle zastavení úbytku biodiverzity do roku 2010 a debatovat o podobě dlouhodobého cíle po roce 2010. Rozprava k tomuto tématu by měla pokračovat i během oběda za zavřenými dveřmi.

Z iniciativy Dánska se ministři budou zabývat i nejnovějšími vědeckými poznatky v oblasti kombinovaných účinků chemických látek na lidské zdraví. Dánsko na letošních jednáních Rady opakovaně upozorňovalo na negativní dopady působení kombinace několika různých endokrinních disruptorů (tj. látek poškozujících činnost žláz s vnitřní sekrecí) na děti do dvou let a na těhotné ženy (např. zvýšený výskyt rakoviny a hrozba defektního vývoje reprodukčních orgánů plodu). K negativním jevům dochází v situacích, kdy množství každé jednotlivé látky je nižší, než je považované za nebezpečné. Vzhledem k tomu, že hodnocení rizika kombinovaného účinku chemických látek dosud není v legislativě EU zakotveno, ministři hodlají vyzvat Evropskou komisi, aby nejpozději počátkem roku 2012 předložila vyhodnocení stávající legislativy a návrh dalších kroků.

Co se týká Baltské strategie, jedné z hlavních priorit švédského předsednictví, Rada vyzve Komisi a členské státy v regionu Baltského moře k urychlené implementaci příslušného Akčního plánu z června 2009. Rada rovněž pravděpodobně vyzve Komisi k bezodkladnému zpracování analýzy dopadů fosfátů z čistících prostředků na stav moří i sladkých vod. Pokud tato analýza ukáže, že zákaz fosfátů je správný nástroj ochrany vod, měla by Evropská komise přijít s návrhem nové legislativy. Ministři budou dále diskutovat například některé konkrétní aspekty návrhu nařízení o uvádění biocidních přípravků na trh a jejich používání (mj. otázku centrálního povolování na úrovni EU), jež by mělo nahradit stávající směrnici 98/8/ES či žádost zemí BENELUX, aby Komise navrhla kritéria udržitelnosti pěstování a importu biomasy.

Petra Roubíčková
tisková mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist