Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Cancún: klimatická konference v oteplujícím se světě

29.11.2010  |  121× přečteno      vytisknout článek

Cancún: klimatická konference v oteplujícím se světě

Dnes začíná v mexickém Cancúnu dvoutýdenní maraton jednání signatářů stran Kjótského protokolu a Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu. Zástupci více než 190ti států světa mají za úkol jednat o nové globální klimatické smlouvě, která by měla zajistit snížení emisí skleníkových plynů, pomoci zastavit odlesňování planety, zajistit pomoc nejchudším státům světa s adaptací na měnící se klima a s rozvojem moderních šetrných technologií.

Potřebu celosvětové koordinované akce umocňuje nově zveřejněná zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Upozorňuje na to, že závazky ke snížení emisí, které jednající země v současnosti nabízejí, zdaleka nejsou dostatečné na zastavení oteplování. Ba naopak, pokud se závazky nezvýší, průměrná teplota planety by do konce století mohla stoupnout až o 4 °C. To by mělo katastrofické důsledky na přírodu i lidskou společnost. Zpráva Světové meteorologické organizace, zveřejněná před začátkem cancúnské konference, pak informuje o aktuálních koncentracích skleníkových plynů v atmosféře. Ty dosahují rekordních výší: koncentrace oxidu uhličitého jsou o více než třetinu (38 %) nad úrovní z roku 1750, druhého nejdůležitějšího skleníkového plynu, metanu, je v atmosféře dokonce o 153 % více.

Petr Patočka z nevládní organizace Glopolis říká: "Na programu konference globální dohoda není, ale věříme, že politici z Cancúnu přivezou alespoň nějaké důležité dílčí dohody. Např. o zamezení globálního odlesňování či o založení speciálního fondu, který by pomáhal nejchudším zemím s adaptacemi na měnící se klima."

Jiří Jeřábek z Klimatické koalice, sítě nevládních organizací, dodává: "V rozmezí několika měsíců svět zažil extrémní vedra v Rusku a katastrofální záplavy v Pakistánu. Takovéto události by byly jen těžko představitelné, kdyby bylo světové klima v pořádku. Pokud nezačneme dostatečně účinně snižovat emise, může se stát, že místo současných desítek milionů lidí budou v brzké budoucnosti zažívat podobné katastrofy násobně větší počty obyvatel. Celosvětová spolupráce může neúnosnému oteplování zabránit. Podobně, jako se před dvaceti lety podařilo společným úsilím zvrátit rozšiřování ozónové díry."

Magdalena Klimovičová z Greenpeace ČR doplňuje: "Věříme, že v Cancúnu bude zahájen proces k zajištění nových veřejných zdrojů financování opatření na ochranu klimatu a adaptací v rozvojových zemích s tím, že na klimatické konferenci v příštím roce v Jižní Africe dojde k implementaci těchto opatření. Přislíbené prostředky ale musí jít nad rámec plánované zahraniční rozvojové spolupráce a zohledněny by měly být zvláště potřeby nejzranitelnějších komunit v rozvojových zemích."

Kontakty:
Petr Patočka, účastník konference v Cancúnu (od 1.12.), Glopolis,
patocka@glopolis.cz, mob:+420 773 687 862 (časový posun -7 hodin)

Jiří Jeřábek, Klimatická koalice,
jiri.jerabek@ecn.cz, mob: +420775692169

Magdalena Klimovičová, Greenpeace Česká republika, magdalena.klimovicova@greenpeace.org tel.:+420 224 319 667


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Cancún: klimatická konference v oteplujícím se světě
Veškeré aktivity a výzkumy tímto směrem považují za mlácení prázdné slámy. Všichni zainteresováni by více prospěli přírodě kdyby sami ji nezatěžovali víc než potřebují ke svému životu. Platí to o všech lidech na naší zemičce.
vloženo: 15.01.2011 21:41     vložil: Faldyna Jiří Reagovat 
Re: Cancún: klimatická konference v oteplujícím se světě
Lidové noviny (3. 12. 2010)
Uhodily rekordní mrazy. Moravu a východ Čech opět zasype sníh... V Doksanech nedaleko Roudnice nad Labem bylo ráno naměřeno až minus 22,5 stupně. Provoz na většině českých komunikacích je plynulý.
vloženo: 03.12.2010 10:38     vložil: kovar Reagovat 
Re: Cancún: klimatická konference v oteplujícím se světě
Aktuálně.cz (2.12. 2010) V Polsku umrzlo 18 lidí,v Německu spali řidiči v autech
Mráz a husté sněžení přinesly chaos, dlouhé čekání a mnoho hromadných nehod na dálnicích po celém Německu...
V Polsku ve středu umrzlo deset lidí, od začátku týdne už tam zemřelo kvůli mrazu osmnáct lidí. Sníh ucpal dálnice a silnice na jihozápadě, stejně tak jako na severu v Normandii. Dlouhé kolony stojí na belgických dálnicích...
Británie zaznamenala v posledních hodinách velké zvýšení spotřeby plynu a elektřiny. Zvýšily se dodávky z Belgie a Francie, které jsou ovšem také postiženy mrazem...
"Je to šílené, vypukla opravdu velká panika," citovala agentura Reuters jednoho z britských analytiků, zabývajícího se trhem s energiemi.
vloženo: 02.12.2010 23:00     vložil: kovar Reagovat 
Re: Cancún: klimatická konference v oteplujícím se světě
Lidové noviny (2. 12. 2010): Střední Čechy lámou sněhový rekord, je ho tam nejvíc za 50 let
Tolik sněhu, kolik napadlo ve Středočeském kraji v noci ze středy na čtvrtek, nebylo na území kraje na začátku prosince nejméně 50 let. Na území středních Čech leží od 15 do 30 centimetrů sněhu. V nízkých polohách, jako je třeba okres Mělník, je stejné množství sněhové nadílky jako ve vyšších horských polohách.
vloženo: 02.12.2010 22:54     vložil: kovar Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist