Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Komise navrhuje výrazné snížení emisí fluorovaných plynů způsobujících oteplování

27.11.2012  |  35× přečteno      vytisknout článek

Komise navrhuje výrazné snížení emisí fluorovaných plynů způsobujících oteplování

Opatření v oblasti klimatu: Komise navrhuje výrazné snížení emisí fluorovaných plynů způsobujících oteplování

Evropská komise představila 7.11. 2012 návrh na výrazné snížení fluorovaných plynů, a učinila tak významný krok k dosažení dlouhodobých cílů v oblasti klimatu. Emise fluorovaných plynů zahřívají klima až 23 000krát silněji než oxid uhličitý a od roku 1990 se zvýšily o 60 % - na rozdíl od všech ostatních skleníkových plynů, jejichž emise se snížily. Navrhovaným nařízením se má do roku 2030 současná úroveň emisí fluorovaných plynů snížit o dvě třetiny. Nařízení rovněž zakazuje používat fluorované plyny v některých nových zařízeních, například v chladničkách pro domácnosti, pokud jsou k dispozici funkční alternativní řešení šetrnější ke klimatu.

Fluorované plyny se běžně používají pro chlazení a klimatizace, dále do elektrických přístrojů, v izolačních pěnách, aerosolových sprejích a hasicích přístrojích. Tyto plyny unikají do ovzduší z výrobních závodů, ze zařízení, v nichž se používají, a zároveň po vyhození takových zařízení do odpadu.

Connie Hedegaardová, komisařka EU pro oblast klimatu, k tomu uvedla: "Jsem hrdá na to, že mohu tuto novou iniciativu představit právě v okamžiku, kdy oslavujeme 25. výročí Montrealského protokolu. Novou legislativou se omezí objem fluorovaných plynů, jež se smí v EU prodat, což prospěje klimatu a vytvoří se tím skvělé příležitosti pro podnikání. Naše stávající právní předpisy úspěšně prolomily trend narůstajících emisí a podnítily technologické inovace. Dnes již umíme vyrobit produkty šetrnější ke klimatu, ale uděláme další krok - snížíme emise fluorovaných plynů způsobem, který bude z hlediska nákladů efektivní."

Dnes předloženým návrhem se od roku 2015 zavádí postupné snižování celkového množství nejvýznamnější skupiny fluorovaných plynů, která se smí v EU prodávat - částečně fluorovaných uhlovodíků (HFC), a současný objem jejich prodeje se do roku 2030 postupně sníží na jednu pětinu. Toto opatření bude vycházet z úspěšného postupného vyřazování látek poškozujících ozonovou vrstvu, jehož bylo v EU dosaženo již deset let před termínem dohodnutým na mezinárodní úrovni.

EU podporuje celosvětová opatření týkající se HFC v rámci Montrealského protokolu Díky navrhovanému opatření se předjímá a zjednodušuje dohoda o celosvětovém postupném snižování spotřeby a produkce HFC, o níž se má jednat na 24. zasedání smluvních stran Montrealského protokolu na konci tohoto měsíce. Zároveň se v něm zdůrazňuje výzva, která bude prezentována během konference o změnách klimatu konané rovněž tento měsíc v Dohá v souvislosti s Rámcovou úmluvou OSN o změně klimatu, aby další země přijaly okamžitá opatření v oblasti HFC a uzavřely proluku mezi nutným snížením emisí do roku 2020 a momentálně plánovanými zmírňujícími opatřeními.

Až bude vytvořen odpovídající právní rámec, budou moci spotřebitelé v EU i uživatelé zařízení z řad podnikatelů změny prosazovat a urychlí technologický rozvoj ve všech odvětvích, jež dnes fluorované plyny využívají. Ty společnosti, které využijí možnosti vyrábět produkty a zařízení šetrnější ke klimatu, pak díky tomu získají větší podíl na trhu. Podle nejnovějších studií existuje řada technicky proveditelných alternativ, jež jsou bezpečné, efektivní z hlediska nákladů a jež mohou vest k úsporám energie.

Návrh nahradí stávající nařízení o fluorovaných skleníkových plynech, které od společností vyžaduje, aby přijímaly řadu opatření na snížení úniků ze zařízení obsahujících fluorované plyny a aby po ukončení životnosti zařízení plyny získávaly zpět. Současným nařízením se rovněž stanoví požadavky na proškolování a osvědčování osob, které zařízení obsluhují, dále požadavky na označování zařízení s fluorovanými plyny, podávání zpráv o produkci, dovozu a vývozu fluorovaných plynů a také některé zákazy v několika konkrétních oblastech. Všechny uvedené požadavky jsou v novém návrhu zachovány nebo posíleny.

Další kroky

Návrh bude předložen Evropskému parlamentu a Radě k projednání a přijetí podle řádného legislativního postupu.

Souvislosti

V plánu přechodu na nízkouhlíkové hospodářství Evropské komise se stanoví, jak z hlediska nákladů efektivně dosáhnout nezbytného snížení emisí, jež je požadováno v rámci obecné snahy omezit zvýšení průměrné globální teploty na nejvýše 2 °C oproti úrovni před průmyslovou revolucí. Má-li být tento cíl dosažen, musí se zapojit všechna odvětví.

Do roku 2030 počítá plán se snížením emisí o více než 70 % v těch odvětvích průmyslu, která využívají fluorovaných plynů. Nový návrh byl vypracován právě za účelem dosažení zmíněného omezení emisí. Odvětví, jež emise fluorovaných skleníkových plynů způsobuje, tak z hlediska nákladů účinně přispěje ke všeobecné snaze hospodářství zamezit tomu, aby změny klimatu vyžadovaly v budoucnosti vyšší náklady.

Další informace

GŘ pro oblast klimatu, stránka o fluorovaných plynech:

http://ec.europa.eu/clima/policies/f-gas/index_en.htm

Zpráva agentury EEA o fluorovaných plynech:

http://www.eea.europa.eu/highlights/potent-greenhouse-gases

Prohlížeč údajů EEA o skleníkových plynech:

http://www.eea.europa.eu/highlights/pressroom/data-and-maps/data/data-viewers/greenhouse-gases-viewer

Viz také MEMO/12/840 (otázky a odpovědi)

Kontaktní osoby:

Pan Isaac Valero Ladron(+32 22964971)

Paní Stephanie Rhomberg(+32 22987278)(+32 22987278)

ZDROJ:http://europa.eu/rapid/press-release_IP-12-1180_cs.htm


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist