Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mary Robinsonová

14.12.2012  |  zdroj: HN  |  26× přečteno      vytisknout článek

Mary Robinsonová

Se zájmem jsem si přečetla komentář, který Václav Havel napsal pro deník New York Times v roce 1992, před Summitem Země v Rio de Janeiru. Na téma úkolů, jimiž se summit bude muset zabývat, Havel tehdy uvedl:

"Není to jen technický, ekonomický či ekologický úkol. Tato obrovská výzva má i rozměr morální a duchovní. Minulá éra nám, kteří jsme přežili totalitní režim, dala jedno velmi dobré ponaučení - člověk nedokáže poručit větru ani dešti, jak v mé zemi kdysi slibovala jedna propagandistická píseň. Člověk není všemocným pánem všehomíra, který může beztrestně dělat, co se mu zlíbí nebo co mu v daném okamžiku vyhovuje. Svět, ve kterém žijeme, je vytvořený z nesmírně složitého a tajuplného přediva, o němž toho víme velmi málo a k němuž se musíme chovat s maximální pokorou."

Je to ideální způsob, jak přistupovat k nezdaru červnové konference Rio+20 a jak dosáhnout posunu v chápání vývoje, který tak naléhavě potřebujeme. Zatím totiž rozhodně nemáme nakročeno k bezpečnému světu s teplotami nižšími než 2 °C nad předprůmyslovou úrovní, k němuž se vlády zavázaly na konferenci o klimatu v mexickém Cancúnu v roce 2010.

Světová banka ve své nedávné zprávě s názvem "Uberte páry: proč je nutné vyhnout se světu teplejšímu o 4 °C" varovala, že hrozí zaplavení pobřežních měst, neúroda a z ní plynoucí nedostatek potravin a častější tropické cyklony.

Pozitivní je, že na klimatické konferenci v Durbanu v prosinci 2011 bylo dosaženo dohody o vytvoření nové právní úmluvy pro oblast klimatu do roku 2015, která by měla vstoupit v platnost v roce 2020. Durbanská platforma pro rozšířenou akci, jak se dohoda nazývá, je životně důležitou cestou k bezpečnějšímu světu. Jednání o této nové klimatické dohodě jsou však příliš pomalá a byrokratická. Proto Institut pro světové zdroje (WRI) a Nadace Mary Robinsonové - Klimatická spravedlnost (MRFCJ) zahájily globální dialog o klimatické spravedlnosti, aby vtiskly tvář spravedlivé a ambiciózní klimatické dohodě v roce 2015.

V jádru dialogu bude stát vysoký poradní výbor složený z lídrů, kteří budou prosazovat principy, cíle a výsledky tohoto dialogu - nejvýrazněji tím, že pomohou zapojit do rozhodovacího procesu i hlasy zranitelných populací - a budou šířit a zesilovat poselství vzešlá z našeho společného úsilí. Dialog bude řešit otázku spravedlnosti nejen v kontextu zmírnění, tedy snížení emisí skleníkových plynů, ale i v kontextu větší podpory adaptace komunit postižených klimatickými změnami, spravedlivého poskytování zelených technologií nejchudším a spravedlivého financování tak, aby se zdroje skutečně dostaly k těm, na něž mají klimatické změny největší dopad. Spravedlnost chápeme jako vklad, jenž umožňuje vyšší ambice, a ty poté mohou představovat bránu pro operacionalizaci spravedlivé praxe.

Věřím, že kdyby byl Václav Havel stále mezi námi, zdůrazňoval by, jak je důležité postavit do centra našich klimatických zájmů člověka a skutečně usilovat o spravedlivější a vskutku udržitelnější svět, protože jsme byli ochotni potýkat se s nelehkými tématy, která před více než dvaceti lety nadnesl ve svém komentáři pro New York Times.

Mary Robinsonová

Někdejší členka irského Senátu Mary Robinsonová byla první ženou, která se v roce 1990 stala prezidentkou Irska. Když v úřadu v roce 1997 skončila, stala se vysokou komisařkou OSN pro lidská práva. Vede nadaci, která nese její jméno.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist