Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kontrolované zemědělství bez GMO - významná přidaná hodnota ekologického hospodaření

28.12.2012  |  104× přečteno      vytisknout článek

Kontrolované zemědělství bez GMO - významná přidaná hodnota ekologického hospodaření

Geneticky modifikované plodiny nesmí kontaminovat ekologickou produkci. V tomto případě jsou za jedno jak znění legislativy, tak názory producentů i zpracovatelů biopotravin, a hlavně jejich konzumentů. Opatrnosti není nikdy dost.

Posledním příspěvkem k diskuzi o GMO je výzkum univerzity v Caen, poukazující na možná rizika geneticky modifikovaných plodin. Zmíněný výzkum poprvé zkoumal vliv GMO a pesticidů po delší dobu. Dva roky bylo sledováno celkem 200 pokusných potkanů rozdělených do třech skupin: jedna byla krmena jen GM kukuřicí NK603, druhá GM kukuřicí, která byla při pěstování ošetřena Roundupem, nejpoužívanějším herbicidem na světě, a třetí skupina běžnou kukuřicí ošetřenou herbicidem. Ukázalo se, že potkani celý život krmení GM kukuřicí trpí nádory a mnohočetným poškozením orgánů. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců dlouhodobě upozorňuje, že by spotřebitelé měli být vůči GM plodinám obezřetní.

Závěry výzkumu byly rozporovány jinými vědci, takže je nemůžeme brát bez připomínek jako směrodatné. "Nemáme v úmyslu vyvolávat paniku. Ovšem chceme upozornit ty, kdo jsou výzkumem znepokojeni podobně jako my, že mají díky kontrolovanému systému ekologického zemědělství bezpečnou alternativu v podobě biopotravin," uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Ekologické zemědělství, jehož výsledkem jsou bioprodukty, si v České republice vymiňuje přísnější požadavky na způsob pěstování GMO plodin. Izolační vzdálenost mezi pozemkem, na kterém jsou pěstovány GM plodiny a jiným pozemkem, kde se pěstují plodiny stejného druhu v režimu ekologického zemědělství, musí být větší, než kdyby se jednalo o konvenční pole. Například u kukuřice je to standardně minimálně 200 metrů.

"Ekologičtí zemědělci navíc dodržují i další bezpečnostní opatření, aby jejich plodiny nebyly nežádoucně kontaminovány. Nejčastěji se jedná o pěstování odlišných druhů plodin, nebo výsadbu bariér přenosu pylu jako jsou křoviny a stromy či oddělená doprava a skladování," vyjmenovala Kateřina Nesrstová.

Spotřebitelé by si však měli uvědomit, že geneticky upravené plodiny mohou být konzumovány jako součást řady potravin, aniž by se o tom vědělo. "Např. GM sója a GM kukuřice mohou být obsaženy v mnoha potravinářských výrobcích - od kukuřičných vloček, čokolády, sucharů, salátových dresinků, nealkoholických nápojů, pomazánek, hotových pokrmů až po margaríny, rostlinné oleje a různá dochucovadla," varuje studie Bioinstitutu, o. p. s.

Bohužel legislativa nemyslí na informovanost spotřebitelů ve smyslu označování GM produktů nepřímo vyprodukovaných za pomoci GM plodin. "U nás jsou nejčastěji GM plodiny využívány jako krmivo pro hospodářská zvířata. Ovšem maso, mléko, vejce do zvířat, která jsou vykrmována geneticky modifikovaným krmivem, označena být nemusí," dodává Kateřina Nesrstová.

Některé státy v Evropě se snaží pěstování GM plodin zamezit, a to alespoň na vybraných územích. Tohoto práva regionů na tzv. GMO free zóny využilo již více než 280 regionů a 4700 obcí.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist