Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ve znamení ohně, vody a bezpečnosti

07.06.2004  |  zdroj: Technik  |  123× přečteno      vytisknout článek

Pro odborníky i laickou veřejnost byla jednou z nejzajímavějších akcí bezpečnostních veletrhů tématická akce Ochrana před povodněmi

Letošní 12. mezinárodní veletrh požární techniky PYROS, 3. mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET a INTERPROTEC - mezinárodní veletrh prostředků osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí byly v této konstelaci největší specializovanou přehlídkou svého druhu v regionu střední a východní Evropy, zaměřenou na problematiku bezpečnostního průmyslu.

Trojice veletrhů PYROS-INTERPROTECT-ISET se v polovině května zúčastnilo téměř tři stovky firem z dvou desítek zemí a společně se slévárenskými akcemi WELDING a FOND-EX je podle statistiky organizátorů zhlédlo přes 26 tisíc platících návštěvníků. Většina z nich (přes tři čtvrtiny dotazovaných v rámci průzkumu BVV) se zajímala o informace o novinkách, zhruba polovina pojala veletrh jako příležitost k upevňování a navazování obchodních kontaktů. Odborníci tvořili více než 83 % celkového počtu návštěvníků. Nicméně na letošním ročníku bylo znát, že zlaté časy veletrhů jsou už za zenitem - zatímco PYROS a ISET díky umístění v jednom pavilonu opticky ještě vytvářely představu živé veletržní akce, poloprázdná hala , kde se odehrával INTERPROTEC už nedokázala zastřít slabší obsazení letošního ročníku.

To však neznamená, že by na veletrzích nebylo k vidění nic zajímavého. Bezpečnostní veletrhy nebyly věnovány pouze odborníkům, ale také široké veřejnosti, která se na nich seznámila s možnostmi zabezpečení jejich majetku. Podstatnou součástí veletrhů byl i jejich doprovodný program, např. konference \"Ochrana osob, majetku a informací v ČR po vstupu do Evropské unie\".

Bezpečnost ze všech pohledů

V Brně se na veletrzích jednalo hlavně o bezpečnosti integrované Evropy a organizátoři považují z tohoto pohledu mezinárodní veletrhy PYROS, ISET a INTERPROTEC za důležitý příspěvek v boji proti terorismu.

Pro český firemní sektor bylo podstatné hlavně zaměření veletrhu na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, které mají v nově rozšířené Evropě, bedlivě sledované úředníky z hlediska dodržování předpisů, významné ekonomické dopady pro firmy. K významným akcím patřila 2. mezinárodní konference Krizový management věnovaná především legislativě při řešení mimořádných situací a způsobům jejich řízení ve státech EU. Zúčastnilo se jí na 160 evropských specialistů, kteří si vyměňovali zkušenosti z uplatňování krizové legislativy při řešení mimořádných a krizových situací, metody a způsoby krizového plánování a řízení ve státech Evropské unie. Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se týkala i dvoudenní mezinárodní konference Společně bezpečně v EU.

Technika a lidé kolem vody

Pro odborníky i laickou veřejnost byla jednou z nejzajímavějších akcí bezpečnostních veletrhů tématická akce Ochrana před povodněmi, kde byly na vodní ploše před pavilonem Z předváděny praktické ukázky ochrany objektů pomocí mobilních hrazení, ochrana kanalizace, aplikace montážní pěny k utěsnění průsaků, čerpání vody ze zaplavených území velkokapacitními čerpadly

Česká asociace zpracovatelů povodňových plánů předvedla v Brně bezvýkopovou technologii zaměřenou na ochranu kanalizace, která spočívá ve využití monitorovacího zařízení (kamera s axiálním pohledem DN 40 mm s širokoúhlým objektivem). Malý robot se pouští do kanalizace (potrubí) o průměru od 100 do 500 mm. Vyhledá závadu, která se objeví na monitoru videorekordéru. Kameru s otočnou hlavou, vozíkem a monitorovacím zařízením lze použít do vzdálenosti více než 60 metrů. Specialisté pak určí rozsah a místo závady a kanalizaci opraví pomocí těsnicích vaků. Zájemci si mohli v rámci veletrhu prohlédnout také aplikaci montážní pěny, utěsnění průsaků, ochranu sklepních oken či dveří, mobilní protipovodňová hrazení, materiály pro stavbu objektů v záplavovém území, lešení pro stavbu evakuačních tras a různá čerpadla. K zajímavým exponátům patřila mobilní protipovodňová ochrana od firmy ALUK Önigfrakstahl. Lehké hliníkové profily s esovitým zámkem se zasunují mezi sloupky a při vzestupu hladiny s e prostory profilů zaplní vodou, čímž se zvyšuje stabilita celé konstrukce. Výhodou tohoto systému je neomezená délka stěny a ochrana okenních i dveřních otvorů při rychlé montáži s jednoduchou ruční m anipulací. Například 100 metrů dlouhou stěnu o výšce dva metry postaví pět osob asi za tři hodiny. Dostavba je přitom možná i při stoupající vodní hladině.

Česká firma Rubena předvedla protipovodňové stěny vyrobené z pryžotextilního materiálu, které jsou opatřeny přírubami k plnění vodou. Materiál dlouho odolává povětrnostním vlivům, ozónu a UV záření. Vaky mají širokou škálu použití, mohou např. sloužit při povodních jako samoregulovatelné jezy, čímž přispívají k usměrnění povodňové vlny a redukují maximální odtok. Menší vaky pak slouží k ochraně vchodů, dveří, nízko položených oken apod. Dají se do nich čerpat i znečištěné vody s nebezpečnými látkami, neutralizaci lze provést příslušnou chemickou reakcí přímo uvnitř vaku.

V rámci doprovodného odborného programu veletrhu se uskutečnilo také 8. evropské setkání hasičů PYROMEETING a dvoudenní mezinárodní konference \"Evropa - bezpečný prostor pro život\". Jejími hlavními tématy byly ochrana obyvatelstva v podmínkách současných bezpečnostních rizik a příprava emergentních služeb na řešení mimořádných událostí a krizových stavů, požární bezpečnost staveb (zejména vliv požárně-bezpečnostních zařízení a požární prevence na bezpečnost staveb) a krizové řízení nevojenských krizových situací (ochrana krizové infrastruktury). Účastníky konference upoutaly přednášky o zabezpečení letošní olympiády v Řecku, o fungování systému na ochranu lidí a majetku proti terorismu v Severním Irsku, o teroristickém útoku v Madridu aj.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist