Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Japonsko - přeborník ve zvládání neštěstí

08.09.2005  |  zdroj: HN  |  130× přečteno      vytisknout článek

Japonsko - přeborník ve zvládání neštěstí Ten, kdo je dobře připraven na přírodní katastrofu, jako je řádění hurikánu, je s to značně snížit výši obětí i hmotných škod. Takovou zemí je podle mínění odborníků Japonsko. Pro jeho mimořádnou schopnost omezit důsledky přírodních katastrof je chválí i šéfové agentur OSN.
Příznačné je, že 1. září, kdy Američané ohromeně přihlíželi tomu, jak jejich země stále není schopna účinně pomoci statisícům lidí v oblastech postižených hurikánem Katrina, si Japonci jako každý rok připomínali Den pro prevenci katastrof. V období kolem tohoto data se více než 3,5 miliónu obyvatel Japonska účastní cvičení, jejichž cílem je zvýšit připravenost na katastrofy.
Japonsko ale nebylo vychvalovaným příkladem pro ostatní země vždy. Ještě v 50. letech minulého století tam při tajfunech, což je v severozápadním Pacifiku název pro tentýž úkaz jako v Atlantiku hurikán, umíraly tisíce lidí. Nejvíce životů zmařil v roce 1959 tajfun Isewan: 5098. Pak ale japonská vláda razantně prohloubila hlavně preventivní opatření a investovala do nich velké částky.
Nešlo jen o tajfuny. Japonsko poměrně často postihují i zemětřesení, vlny tsunami, erupce sopek a prudké sněhové bouře.
V systému pro zvládání následků katastrof země věnovala velkou pozornost efektivnímu řízení. Byla ustavena Ústřední rada pro prevenci katastrof, která má koordinovat úsilí na celostátní úrovni. V jejím čele je předseda vlády a zastoupeny jsou v ní všechna důležitá ministerstva a vládní úřady. Kabinet již více než 40 let musí podle zákona každoročně vydávat zprávu o připravenosti na přírodní neštěstí. Plány musí vypracovávat i místní úřady.
"Tyto organizační úpravy spolu s velkými vládními investicemi do kontroly říčních toků, stavby hrází a telekomunikačních systémů pro mimořádné situace postupně snížily počet obětí tajfunů a záplav," uvádí nezisková organizace Asijské středisko pro omezení důsledků přírodních katastrof se sídlem v Thajsku. Mrtví se již nepočítají na tisíce, ale nanejvýš na desítky. "A protože průměrný počet tajfunů, které zasahovaly Japonsko v uplynulých 40 letech, se nezměnil, snížení počtu obětí lze připsat zlepšení společenských podmínek," soudí středisko.
Pro OSN je Japonsko vzorem pro další země. "Japonsko stojí v popředí, pokud jde o nejlepší snahy o omezení ničivých důsledků katastrof," řekl ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Klaus Töpfer. Jeho agentura vypracovala studii o tom, jak bylo Japonsko dobře připraveno na Tokage, nejničivější z deseti tajfunů, které loni zasáhly japonské území. Vichr vyvolal 700 sesuvů půdy a převracel odstavené vlaky; o život přišlo 93 lidí.
Přesto vláda dostala od expertů dobré vysvědčení, protože se jí podařilo zabránit podstatně větším škodám.
V souvislosti se situací v USA chválil Japonsko i Salvano Briceno, šéf sekretariátu OSN zabývajícího se mezinárodní strategií pro omezení dopadů katastrof. "V Japonsku a jinde v Asii je mnoho programů, které zvyšují povědomí obyvatelstva o tom, co mají (v případě katastrofy) dělat," řekl.
Zuření přírody ale nejde zabránit. Takže když včera tajfun Nabi udeřil na jihozápadě Japonska, způsobil smrt přinejmenším pěti lidí. Zrušeno bylo přes 700 vnitrostátních a mezinárodních letů a bez elektřiny se ocitlo 300 tisíc domácností. Úřady postupovaly rázně: nejen že nařídily evakuaci 110 tisíc osob, ale také vyslaly vojáky, aby při ní pomáhali.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist