Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

21 rokov Černobyľa

26.04.2007  |  132× přečteno      vytisknout článek

21 rokov Černobyľa

26. apríla 2007 uplynie 21 rokov od najvážnejšej technickej havárie v dejinách ľudstva. Niekomu sa môže zdať, že je 21 rokov dostatočne dlhá doba na to, aby už Černobyľ nespôsoboval bolesť a utrpenie. Opak je pravdou.

S pribúdajúcimi rokmi sú niektoré následky černobyľskej tragédie stále horšie. Ľudia postihnutí rádioaktívnym spádom naďalej trpia depresiami, poškodením imunity organizmu, srdcovými chorobami, rakovinovými ochoreniami a inými zdravotnými problémami spôsobenými poškodením genetickej informácie jedincov. Odhaduje sa, že ešte v súčasnosti žije niekoľko miliónov ľudí na nadmerne zamorenom území. Zdravotná starostlivosť na Ukrajine v Bielorusku a Rusku (krajinách najviac postihnutých haváriou) je na zlej úrovni a mnohé žijúce obete Černobyľa sú zabudnutými bremenami jadrového priemyslu. Ten naďalej zatvára oči pred likvidátormi havárie, ich rodinami ale aj ľuďmi, ktorí dostali vysoké dávky radiácie.

Samotná elektráreň je naďalej ohrozením zdravia a životného prostredia nielen pre Ukrajinu. Po havárii narýchlo postavený sarkofág sa pomaly rozpadáva. Roky doňho preniká dažďová voda a slnečné žiarenie vo vnútri je viditeľné na každej fotografii urobenej v reaktorovej hale. Už v súčasnosti existujú plány výstavby novej ochrannej konštrukcie, ktorá by sa mala nasunúť nad jestvujúcu konštrukciu. Jednalo by sa o najväčšiu pohyblivú stavbu na svete. Nie je však isté, či bude na toto riešenie dostatok financií. Isté je, že Ukrajinská vláda nebude mať dosť prostriedkov na stavbu nového sarkofágu a medzinárodná podpora bude nutná.

Vláda Ukrajiny nemá dosť financií ani na odstránenie sociálnych, zdravotných a ekonomických následkov katastrofy. Príspevok zo štátneho rozpočtu postupne z roka na rok klesal z 15% na približne 5% všetkých rozpočtových výdavkov štátu. Potrebných by však bolo až 21%.

O.z. ZA MATKU ZEM dnes zverejnilo na svojej internetovej stránke (www.zmz.sk) bližšie informácie o havárii Černobyľa. ZA MATKU ZEM zároveň ponúka stredným a vysokých školám prednášky o priebehu a následkoch havárie a výstavu fotiek českého fotografa Václava Vašků, ktorý za ne získal v roku 2005 druhú cenu Czech press foto v sekcii Príroda a životné prostredie. Na stránke organizácie sa verejnosť takisto dozvie koho môže priamo na Ukrajine, Bielorusku a v Rusku kontaktovať v prípade záujmu o aktuálne informácie a možnosti pomoci obetiam havárie. K dispozícii sú tiež štúdie a správy k následkom havárie.

 

(Bratislava, 25.4.2006)

 

V prípade záujmu o viac informácií kontaktujte:

O.z. ZA MATKU ZEM – Mgr. Pavol Široký, siroky@zmz.sk, 0903-791060


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Příroda a černobyl
Těch 20 let v mírném klimatickém pásu je překvapivě dobrá zpráva. Při rychlejší regeneraci v tropických podmínkách to na Bikini trvalo cca 15 let, než se kompletně obnovil ZDRAVÝ mangrový porost.
Co se týče překyselení sokolovské uhelné pánve sprašem z povrchových dolů, teď je decay těžby a už i místy patrná regenerace. V 80. letech se ale odhadovalo, že by na to byla třeba celá roční produkce vápence ČSSR (s nezaručeným výsledkem) nebo přírodní procesy za 500 let.
Americké defolianty ve Vietnamu škodí dodnes, Hirošima ale takové dlouhodobější terénní problémy neměla.
Tím, že se zastavily (a Severní Korei zakázaly) podzemní jaderné výbuchy, přišli jsme o možnosti přesnější seismické sondáže vnitřku Země. To není taková legrace, protože družicová termočidla tam nedosáhnou - nebo snad protijaderní aktivisté znají stav současných plášťových chocholů horkých skvrn i bez toho?
vloženo: 16.12.2007 13:32     vložil:  Jan Jelínek RNDr CsC Reagovat 
Příroda a černobyl
Jo, je to tam tak špatné, že ukrajinská vláda chce na zasaženém území zřídit národní park, protože je tam nejcennější přírodní území z celé ukrajiny. Žijí tam třeba medvědi a jeleni. Na to stačilo 20 roků kdy tam nebyli lidi. Tak kdo škodí víc přírodě, lidi nebo vybuchlá elekrárna? To že tam bude radioaktivní pustina se jaksi nepotvrdilo, tak přestaňte už konečně s tím strašením, žádný člověk krerý má v hlavě mozek vám na to už neskočí. A přestaňte taky blokovat jadernou energii která je jediné řešení pokud chcete snížit vypouštění CO2.
vloženo: 26.06.2007 15:23     vložil:  Bikkhu Reagovat 
Humbuk
Vlivem celého Černobylu bylo méně mrtvých a zdravotně
poškozených než vlivem energetiky v severních Čechách
(asi 5x), čísla se k tomuto údaji dají najít. Nemohu to sice
dokumentovat dost podrobně (složitým problémem je například
seriozní metoda výpočtu pro srovnání).
Nechte uz konecne těch debilit o alternativních zdrojích (spalováním
biomasy vznikají dost pěkná svinstva - proč se asi nesmí pálit
zemědělský odpad?), jde hlavně o vysoce toxická rezidua aromatických sloučenin - silne karcinogeny - chcete to?

vloženo: 26.04.2007 10:48     vložil:  Vlada Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist