Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lekce z Japonska: Jaderné elektrárny jsou příliš zranitelné

18.07.2007  |  143× přečteno      vytisknout článek

Lekce z Japonska: Jaderné elektrárny jsou příliš zranitelné

Včerejší událost v japonské elektrárně Kašivazaki-Kariva, kde v důsledku zemětřesení vypukl požár a unikla radioaktivní voda, znovu připomenula zranitelnost jaderných elektráren. Přitom nejen v Japonsku hrozí reálné riziko zemětřesení tak silného, že by mu jaderné reaktory nedokázaly odolat.

Zemětřesení patří mezi vnější události, stejně jako třeba pád letadla nebo útok teroristů, které nedokážeme vyloučit a které mohou způsobit těžkou jadernou nehodu.

Japonské úřady uklidňovaly obyvatele nepravdivým tvrzením, že jde jen o požár transformátoru a že nedošlo k úniku radioaktivity. To potvrzuje, že jadernému průmyslu nelze věřit. Přitom právě v Japonsku v posledních letech došlo k řadě nehod a opakovanému utajování jejich rozsahu (viz příloha).

Incident v Kašivazaki-Kariva se tak v mnohém podobá události z 28. června v německé elektrárny Krummel. Také zde došlo k požáru transformátoru a provozovatel - firma Vattenfall - tvrdil, že požár nijak neovlivnil bezpečnost reaktoru. Teprve několik dní poté vyšlo najevo, že následně selhalo několik zařízení v jaderné části a operátoři svými zásahy situaci ještě zhoršili.

kontakt: Jan Beránek, tel. 604 207 305

Přehled nehod na jaderných zařízeních v Japonsku v poslední době:

- březen 2007: vyšlo najevo, že elektrárenská společnost Hokuriku událost proti předpisům osm roků tajila vážné selhání havarijních tyčí, kvůli kterému 18. července 1999 došlo v reaktoru elektrárny Šika k zahájení nekontrolované štěpné reakce.

- 12. 4. 2006: Ve zbrusu nové továrně na přepracování vyhořelého paliva v japonském Rokkašo už došlo k první nehodě. Během zkušebního provozu uniklo 40 litrů roztoku s obsahem plutonia.

- 22. 3. 2006: požár úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Ohi

- 19. 8. 2004: v elektrárně Mihama se roztrhlo potrubí o průměru 56 centimentrů, unikla horká pára a zabila pět pracovníků elektrárny

- rok 2004: elektrárenská společnost TEPCO musela odstavit 17 reaktorů po skandálu, kdy vyšlo najevo, že falšovala dokumentaci o prováděných kontrolách bezpečnosti

- 7. 11. 2001: prasklo vysokotlaké potrubí v elektrárně Hamaoka, pravděpodobně v důsledku exploze nahromaděného vodíku

- 30. 9. 1999: došlo k mimořádně závažné nehodě v továrně na obohacování uranu v Tokajmura, kde chybou pracovníků nastala nekontrolovaná jaderná reakce a trvalo tři dny, než se jaderné štěpení podařilo zastavit. Tehdy muselo být evakuováno obyvatelstvo z okolí, tři pracovníci továrny obdrželi dávky srovnatelné s ozářením v epicentru výbuchu jaderné bomby v Hirošimě a zemřeli na nemoc z ozáření. Mezinárodní agentura pro atomovou energii označila havárii za nejtěžší od katastrofy v Černobylu.

- 12. 7. 1999: v elektrárně Curuga unikla z trhliny v údajně nerezovém potrubí chladícího okruhu reaktoru radioaktivní voda

- 11. 3. 1997: došlo k explozi v továrně na výrobu jaderného paliva Tokajmura

- 9. 2. 1991: z prasklého chladícího systému reaktoru v elektrárně Mihama unikla radioaktivní voda a pára

 
Jan Beránek

Energetický informační servis WISE
Chytalky 24, 594 55 Dolni Loucky, Czech Republic
tel./fax 420-604-207305
skype: janberanek


Související články


Poslední diskuse k článku - 5 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Beránek zase straší
V okolí se hroutily domy a zabíjely lidi a v elektrárně pouze chytl venkovní transformátor a napraskla nedůležitá trubka.
Uniklo něco přes litr vody méně radioaktivní než teče ze země v Jáchymově a soudruh Beránek z toho dělá závěry o nebezpečnosti jaderných elektráren.

Myslím, že soudný jedinec by si udělal právě přesně obrácený závěr. Že ani zemětřesení takového rozsahu nedokáže jadernou elektrárnu výrazně poškodit.
vloženo: 18.07.2007 14:51     vložil:  Vaněk Reagovat 
havárie
Celkem pobaví havárie typu "unikla pára, zabila X lidí". To je fakt jen problém jaderného průmyslu. V ostatních provozech, třeba teplárně, uhelné elektrárně apod., pára nikoho zabít nemůže. A nebo může? Potom nemůžeme takovým provozům věřit, a musíme je okamžitě zavřít! Hezký den všem fanatikům.
vloženo: 18.07.2007 14:17     vložil:  FE Reagovat 
Re: fakta
Lidé mají z radioaktivity hrůzu. Viz "každý sebemenší únik radioaktivního záření je velmi nebezpečný". To je samozřejmě nesmysl. Existuje jisté radioaktivní pozadí, tedy přirozená radiace z izotopů v zemské kůře, kosmického záření dopadajícího v omezené míře na Zemi, radonu který vyvěrá ze země, atd. Například uhlí obsahuje jisté množství (0,00013-0,00032%) radioaktivního uranu a thoria. Při objemu uhlí spalovaného by uran z popela stačil všem jaderným elektrárnám (pokud by se dal snadno získat). Chorobný strach z ozáření, který "enviromentální aktivisté" demonstrují, se nazývá radiofobie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Radioactive_waste#NORM__.28naturally_occurring_radioactive_material.29
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiophobia
http://greenwood.cr.usgs.gov/energy/factshts/163-97/FS-163-97.html
vloženo: 18.07.2007 14:15     vložil:  FE Reagovat 
Chybí tam odpověď na otázku "proč?"
O této události jsem dnes četl zajímavý článek na www.nature.com, kde psali, proč k této havárii došlo. Je dost povrchní napsat jen holý popis co se stalo a že to nebylo poprvé. Tak například incident v Kašivazaki-Kariva byl způsoben nadprůměrným zemětřesením v této oblasti. Před stavbou elektrárny se vyhodnocovaly předchozí otřesy půdy a na základě jistého průměru, jak silné zemětřesení zde může nastat, byla elektrárna postavena. Tato hodnota se udává v jednotkách gal (říká nám, s jakým zrychlením se půda pohybuje při otřesu).
Průměr činil kolem 270 galů. Přitom nedávné zemětřesení působilo asi 600 galů! Tzn. více jak dvakrát silnější.
To se ovšem nikoho nezastávám, japonští stavitelé by měli být více jasnozřiví, protože každý sebemenší únik radioaktivního záření je velmi nebezpečný.
vloženo: 18.07.2007 11:05     vložil: Rhye Reagovat 
blby clanok
Ciste strasenie, bez faktov a hlavne naco pisete ze sa jadrovemu priemyslu neda verit, ved ziaden podnik si neprizna havariu az pokial sa mu to nedokaze.. tak nepiste radsej nic ako taketo strohe informacie bez vypovednej hodnoty..
vloženo: 18.07.2007 10:48     vložil:  riki Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist