Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Arnika v Českých Budějovicích představí již po druhé výstavu o chemických haváriích

11.03.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Arnika v Českých Budějovicích představí již po druhé výstavu o chemických haváriích

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Sdružení Arnika představí již po druhé v Českých Budějovicích výstavu fotografií „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“, tentokrát jako doprovodnou akci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (1). Fotografie nabízí průřez nejzávažnějšími haváriemi průmyslových podniků spojenými s úniky toxických látek, ke kterým došlo ve světě i v České republice během posledních třiceti let. Zájemci také mohou podepsat petici „Za náhradu PVC“, a zasadit se tak o životní prostředí bez toxických látek. Výstavu lze navštívit od 10. do 25. března v prostorách kina KOTVA v Českých Budějovicích vždy před začátkem promítání.

„Výstavou se snažíme upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s rizikovou chemickou výrobou. Návštěvníci získají informace o příčinách i důsledcích havárií a možnostech prevence,“ vysvětlil smysl výstavy RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Obyvatelé Jihočeského kraje mají štěstí, že v jejich regionu k průmyslovým haváriím spojeným s úniky toxických látek příliš často nedochází. Avšak riziko znečištění životního prostředí a poškození lidského zdraví je stále aktuální pro lidi žijící v blízkosti lišovské skládky komunálních odpadů nedaleko Českých Budějovic, která v minulosti již několikrát hořela. Vzhledem k tomu, že je zde uloženo až 280 druhů odpadu, není vyloučeno, že při požáru unikly do ovzduší i tak nebezpečné látky, jako jsou dioxiny. Po jednom z požárů dostala společnost A.S.A. téměř půlmilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí. Od října minulého roku je skládka kvůli naplnění kapacity uzavřena. „Skládka v Lišově pochází již z dob socialismu a nikdo přesně neví, co všechno tato stará ekologická zátěž skrývá. I z tohoto důvodu by měla být skládka bezpečně sanována, aby obyvatelé Lišova nemuseli žít ve strachu z následků úniků chemických látek při častých požárech,“ vysvětluje Jitka Straková z českobudějovické pobočky Arniky.

Lidé mohou na výstavě vidět snímky z nechvalně proslulé bhopálské tragédie nebo katastrofy v italském Sevesu. Odtud také pochází fotografie malé holčičky Alice, na jejímž obličeji jsou patrné následky otravy dioxiny. Několik fotografií je z naší země. Ústecký fotoreportér Libor Zavoral například před pěti lety zdokumentoval rozsáhlý požár v ústecké Spolchemii, kdy explodovala některá výrobní zařízení a shořelo zhruba 100 tun umělých pryskyřic (3). Dalším snímkem z České republiky je fotografie Václava Vašků ukazující únik chlóru ze Spolany Neratovice během povodní v roce 2002 nebo snímek hasičského zásahu v Chemopetrolu Litvínov při velkém požáru v roce 1996, který vyfotil Ibra Ibrahimovič (4).

Bližší informace o výstavě najdete na této adrese: http://www.arnika.org/chemickehavarie/.

Uspořádání výstavy Arnice v rámci projektu Budoucnost bez jedů umožnila finanční podpora  grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Kromě toho tento projekt podpořily ještě nadace: New Word Foundation a Global Greengrants Fund.

Přílohy:

(1) Putovní výstava měla premiéru v Ústí nad Labem v den, kdy Arnika zahajovala akci „30 dní za čistou zemi, vzduch a vodu“. Po Ústí nad Labem ji spatřili lidé v Děčíně, Jihlavě, českých budějovicích a Ostravě. Tentokrát fotografie poputují z Českých Budějovic do Městské knihovny v Táboře.

(2) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. Člověk většinu dioxinů do svého těla dostane prostřednictvím potravy. (zdroj: Státní zdravotní ústav – “Dioxiny v potravinách”).

(3) Na adrese bezjedu.arnika.org najdete zprávu o požárech ve Spolchemii.

(4) Více informací o únicích ze Spolany Neratovice najdete na adrese http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/spolana/.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist