Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zhodnocení tématu: Přírodní katastrofy

19.04.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Zhodnocení tématu: Přírodní katastrofy

Březnové téma "Přírodní katastrofy" seriálu "Okem profesionála" hodnotí profesionální fotograf Milan Šusta v následujícím článku. Přesvědčíte se, že i toto, na první pohled úzké téma, je mnohem širší, než se zdá při prvním fotografickém nápadu.

Seriál Okem profesionála vám nabízí možnost zpracovat fotograficky zadané téma a nechat si své snímky zhodnotit profesionálním fotografem. Každý měsíc je vypsáno nové téma a je jen na vás, jakým způsobem ho ztvárníte. Hodnotí se především nápad, kreativita a originální pojetí.

Téma na duben 2008: „Kdo si hraje, nezlobí“.
Fotografie na dubnové téma zasílejte do 30. dubna 2008, 24:00 na adresu: fotoinstitut@fotoaparat.cz (max 500Kb, max 700 pxl delší strana). Více najdete zde.

Zpracování minulých témat seriálu "Okem profesionála":
březen 2008 "Mé druhé já"
leden 2008: "S tebou mě baví svět"
prosinec 2007: "Káva nebo čaj?"
listopad 2007: "Ani ryba, ani rak"
říjen 2007: "Cestou domů"

Hodnocení tématu měsíce „Přírodní katastrofy“

Drazí kolegové, fotografové,

zase nám uběhl další měsíc a mám tu čest zhodnotit vaše snímky zaslané na téma „Přírodní katastrofy“. Již při vyhlašování tohoto náročného zadání jsme v redakci FotoAparátu.cz diskutovali o jeho obtížnosti, ale věřili jsme, že si s tím dobře poradíte. Nežijeme naštěstí v zeměpisných šířkách, kde tsunami, sopečné výbuchy a ničivé vichřice ohrožují naši bezpečnost. Jestliže toulavé boty zavedou někoho z nás do míst, kde se katastrofy vyskytují velice často, vyhledáváme spíše krásy přírody a exotiku místních obyvatel než ničivou sílu přírodních živlů.

Přesto i v naších středoevropských podmínkách dochází občas ke katastrofálním záplavám, silné vichřice dokáží zpustošit lesy, požáry ničí naše majetky. Přímo přírodní katastrofou však pro některé z nás mohou být i velice špatné mezilidské vztahy, průšvihy našich dětí, pro někoho je katastrofou vlastní tchýně.

Potěšilo mne, že zadané téma jste pochopili právě tak a vámi zaslané fotografie dokázaly zachytit katastrofy v různých rovinách. Snímky bylo možno rozdělit do dvou základních skupin. Za prvé fotografie zobrazující následky řádění přírodních živlů, za druhé obrázky, které přímo katastrofu nepopisují, ale kdesi v pozadí, v hloubce je otazník, co by, kdyby.

U několika vybraných fotografií se zastavím.

Likvidace lesního požáru. Z požářiště stoupá horká pára a hasiči stále proudy vody likvidují nebezpečnou situaci.To vše je z této dramatické fotografie patrné. Velice zdařilý snímek, který má atmosféru nejen zničené krajiny, ale i úsilí zachránců. Soustředěný proud vody, světlé místo na fotografii, upoutává pozornost na hlavní část děje. Dramatické popředí a tonálně vyvážené pozadí umocňují dojem prostoru.

Padlý hrdina

Padlý hrdina

Fotografie vichřicí zničeného stromu nejen vypovídá o smutné události, ale autor velice správně voleným názvem snímku celou situaci ještě umocnil. Obrázek nazval „Padlý hrdina“. V levé části fotografie je skutečně památník padlých z války a strom se jakoby symbolicky položil přímo k pomníku. Tady fotograf přemýšlel nejen při tvorbě, ale i při popisování fotografie. Říká se, že fotografie nepotřebuje dalších slov, ale tato výjimka pravidlo potvrzuje. I po kompoziční stránce je snímek výborně vyvážen, hlavní figury jsou v exponovaných třetinových oblastech a fotografie působí velice dobře.

Nevydržel-vítr byl silnější

Nevydržel-vítr byl silnější

U této fotografie vyvráceného stromu mne kromě kompoziční vyrovnanosti, členění prostoru a dobré práce s hloubkou ostrosti zaujala i pečlivost, s jakou autor svoji fotografii dokáže prezentovat. Je to jeden z fotografů, který si své práce váží a chce, aby tak činili i ostatní. Pouze dokonale adjustovaná fotografie by měla vždycky opustit naši fotografickou „dílnu“.

Toto je představitel fotografií ze zmíněné druhé oblasti vámi zaslaných prací. Působivá fotografie, která přímo neukazuje následky a hrůzy katastrof, přesto dokáže vypovídat. Rozsvícený plamínek zápalky u řady jističů jakoby symbolicky napovídá, co by nás čekalo. Nedostatek světla znázorňuje i zpracování, zrnitost a barevný posun snímku. Je to velice zdařilá a emocionálně působivá fotografie.

V PLAMEŇOCH

V PLAMEŇOCH

Na emoce, city působí i tento snímek. Kompozice do dramatické úhlopříčky, jakoby zhuštěný prostor a barevné efekty, odrazy na neutrálním pozadí činí z fotografie jakoby varovný apel na civilizační problémy, které mohou do katastrofy dojít.

První boule

První boule

Autorka této fotografie se snažila správně ukázat, že přírodní katastrofou je i velká boule na čele malého človíčka. Tady bohužel zůstalo jenom u snahy. Reportážně zachycený moment má své zákonitosti, které mohou zastínit chyby v kompozici. Nejdůležitější zásadou u reportážní fotografie je zachycení nejdůležitějšího okamžiku. Potom by bylo omluvitelné zcela zbytečné zobrazení části postele v levé polovině snímku, obložení stěny, které končí v hlavě dítěte a šikmý roh místnosti. Nejdůležitější okamžik této události však na snímku zcela chybí a fotografie je běžný snímek do domácího alba.

Fotografujte,posílejte,nenechte se odradit,
Milan Šusta

http://www.fotoaparat.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist