Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čeští geologové a geofyzici v rámci programu hlubokého vrtání zkoumají i zemětřesení v Řecku

30.06.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Čeští geologové a geofyzici v rámci programu hlubokého vrtání zkoumají i zemětřesení v Řecku

Mezinárodní program hlubokého vrtání na kontinentech

(International Continental Scientific Drilling Program – ICDP

 

Mezinárodní program hlubokého vrtání na kontinentech (International Continental Scientific Drilling Program – ICDP; http://icdp.gfz-potsdam.de) byl ustaven v r. 1996 z iniciativy mezinárodního společenství geologů a geofyziků, kterou formálně a především finančně významně podpořily grantové agentury Německa a USA. K této iniciativě se postupně připojily další státy, např. Japonsko, Čína, Kanada, Mexiko, Norsko, Polsko, významné mezinárodní organizace (UNESCO) a korporace (Schlumberger). ICDP se stal partnerem podstatně staršího výzkumného programu vrtání do mořského dna (DSDP – Deep Sea Drilling Project, 1968-1983, ODP - Ocean Drilling Program, 1985-2003, IODP – Integrated Ocean Drilling Program, 2004-). Na tomto místě je však třeba zdůraznit, že vrtání orientované na základní výzkum tvoří jen zlomek celkového objemu vrtacích prací na světě; drtivá většina se jich provádí pro komerční účely, zejména při vyhledávání a využívání ložisek nerostných surovin. Výsledky komerčních vrtných aktivit však zpravidla nejsou odborné veřejnosti dostupné. Údaje o vrtech na území České republiky do konce 80-tých let jsou uvedeny v knize Suk, M., Ďurica, D., Obstová, V., Staňková, E.: Hluboké vrty v Čechách a na Moravě a jejich geologické výsledky. Nakl. Gabriel, Praha 1991.

Cílem programu hlubokého vrtání na kontinentech (ICDP) je přispět k pochopení procesů probíhajících uvnitř zemského tělesa a k prohloubení znalostí o jeho vnitřní stavbě. Hluboké vrty umožňují přímé pozorování geologických procesů a významným způsobem tak pomáhají testovat geologické a geodynamické modely. Výsledky získané v jednotlivých projektech ICDP lze zpravidla aplikovat i na další geologicky příbuzné regiony po celém světě.
Výzkumnými tématy v rámci ICDP jsou především
- fyzikální a chemické procesy, vedoucí ke vzniku zemětřesení a sopečných erupcí
- vznik a vývoj sedimentárních pánví a ložisek uhlovodíků
- klimatické změny v nedávné minulosti a jejich příčiny
- vliv srážek Země s asteroidy (tzv. impaktů) na klima a souvislost těchto událostí s hromadným vymíráním živočišných druhů.

Uvedená témata jsou studována na významných světových geologických lokalitách – procesy zemětřesení na zlomu San Andreas v Kalifornii a v oblasti Korintu v Řecku, vulkanické procesy na aktivním vulkánu Unzen v Japonsku a v kaldeře Long Valley v Kalifornii, klimatické změny prostřednictvím analýzy sedimentárního pokryvu dna velkých jezer (Bajkal, Titicaca, Malawi), metamorfní procesy v horninovém komplexu Dabie-Sulu v Číně, impaktové struktury a jejich vliv na život na Zemi v impaktovém kráteru Chicxulub v Mexiku či zálivu Chesapeake u Washingtonu.

Čeští geofyzici a geologové se v devadesátých letech minulého století podíleli s významnou finanční podporou Ministerstva životního prostředí ČR na výzkumech doprovázejících hluboký vrt KTB (Kontinentales TiefBohrprogramm), situovaný na západním okraji Českého masívu v sousedním Bavorsku; výsledky jejich bádání jsou obsahem sborníku Vrána St., Štědrá, V. (editors): Geological model of western Bohemia related to the KTB borehole in Germany. J. Geol. Sci. 47, Czech Geol. Survey, Praha 1997. Členství v ICDP však Česká republika získala až v r. 2003; členský poplatek bude až do r. 2012 hrazen z jednoho z programů MŠMT ČR. Nyní se čeští geofyzici účastní teplotních měření ve vrtu Chicxulub v Mexiku, spolupracují na studiu seismicity vyvolané injektáží vody do vrtu KTB v Německu a byli přizváni k přípravě projektu hlubokého vrtání oblasti bradlového pásma v západních Karpatech v polské části Oravy. Hluboké vrtání v oblasti Korintu v Řecku je součástí výzkumu současné dynamiky této oblasti, na kterém se podílejí naši seismologové a gravimetrici. Úvahy o účelnosti výzkumného projektu hlubokého vrtání na území ČR se vedou již více než 10 let a směřují do oblasti opakovaného výskytu zemětřesné činnosti, mimořádné aktivity a složení podzemních fluid (minerálních vod a plynů) a nedávné čtvrtohorní sopečné činnosti – do chebské oblasti západních Čech. O vědeckém zaměření případného projektu hlubokého vrtání v této oblasti a jeho účelnosti jednalo mezinárodní pracovní setkání, které uspořádal Geofyzikální ústav AV ČR v r. 2004 za účasti 60 odborníků z celého světa. Zpráva o výsledcích jednání pracovního setkání byla uveřejněna v periodiku Scientific Drilling (Špičák, A., A. Förster, and B. Horsfield, b., 2005. Drilling the Eger Rift (Workshop Report), Scientific Drilling, 1, 44-45).

V orgánech ICDP Českou republiku zastupují A. Špičák (GFÚ) v exekutivě programu (ICDP Executive Committee) a J. Šafanda (GFÚ) ve vědecké radě programu (ICDP Science Advisory Group).

ZDROJ:www.ig.cas.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist