Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Roste přeprava nebezpečných věcí

13.08.2008  |  zdroj: Logistika  |  134× přečteno      vytisknout článek

Roste přeprava nebezpečných věcí K nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím v oboru kamionových přeprav patří přeprava nebezpečných nákladů. Přestože jejich objem neustále stoupá, jak vyplývá z údajů společnosti BlueTrucks, musejí přepravci v Česku překonávat řadu překážek.

Specifika přepravy nebezpečných nákladů jsou daná především vlastnostmi převážených surovin. Mezi nebezpečné se řadí přeprava hořlavých kapalin, toxických a žíravých látek a jiných nebezpečných látek a předmětů, sloužících především chemickému průmyslu. Při jejich přepravě musí být přesně dodrženy podmínky, za jakých lze s danou surovinou manipulovat. Při jejich porušení hrozí např. riziko výbuchu nebo kontaminace okolního prostředí, což by mohlo zanechat následky na zdraví lidí, kvalitě životního prostředí a znamenat i ekonomické ztráty při odstraňování následků. Proto se přeprava nebezpečných nákladů řídí závaznými pravidly. V Česku se od roku 1987 přepravci řídí Evropskou dohodou o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR), která byla uzavřena v roce 1957 v Ženevě.

Přepravci nebezpečných věcí u nás aktuálně řeší řadu problémů. Jedním z nich je zákaz vjezdu nebezpečných nákladů na úsek dálnice D1 v oblasti Želivky a Humpolce. "Zatímco v celé Evropě přeprava nebezpečného zboží směřuje na dálnice, my se musíme v místě objížďky pouštět do kopcovitého terénu s úzkými, zejména v zimě téměř nesjízdnými silnicemi," říká Radek Holub, ředitel společnosti BlueTrucks. "Jezdí se také po silnicích 1. a 2. třídy vedoucích přes města a vesnice. Považuji to za riziko nejen pro naše řidiče, ale také pro obyvatele oblasti, kterou jsme nuceni projíždět," dodává Holub.

Stejně jako v jiných technických oborech i zde pociťují firmy nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Přeprava nebezpečných nákladů totiž klade vysoké nároky na znalosti a zkušenosti řidičů, kteří musejí projít náročným školením, aby vyhověli všem požadavkům legislativy. Zároveň to musejí být skuteční profesionálové se smyslem pro zodpovědnost; obcházení předpisů a nařízení by zde mohlo mít nedozírné následky.

K přepravě rizikových surovin se používají speciální cisternové soupravy, které jsou schopny udržet chemikálie po celou cestu ve vhodném prostředí nezávisle na vnějších podmínkách. Firma BlueTrucks v současné době disponuje šestnácti cisternovými soupravami. Jsou mezi nimi i vícekomorové cisterny, ve kterých lze najednou převážet více druhů chemikálií, nebo tahače vybavené kompresory pro vypouštění produktu. Z méně běžných technologií v BlueTrucks využívají tzv. cisterny s vlastním čerpadlem, které mohou stáčet a následně převážet i vysoce nebezpečné tekutiny s bodem vzplanutí nižším než 17 °C.

Problémem je také nedostatek čisticích stanic. V České republice najdeme pouze dvě (v Litvínově a Bohumíně), takže řidič často najede s prázdnou cisternou stovky kilometrů navíc, aby ji mohl nechat vypláchnout před načerpáním dalšího nákladu.

V letech 2006/2007 došlo v BlueTrucks k meziročnímu nárůstu přeprav nebezpečných nákladů o 20 %, firma proto přistoupila k postupnému rozšiřování svého vozového parku. "Více než tři čtvrtiny exportních nebezpečných přeprav tvoří pryskyřice, pětinu různé kyseliny a zbylých pět procent připadá na oleje, lepidla a ostatní produkty spadající do klasifikace nebezpečného nákladu," uvádí Radek Holub.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist