Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sací bagr - znovunalezený pomocník při zásazích?

15.10.2009  |  439× přečteno      vytisknout článek

Při slovu "bagr" se většině z nás vybaví vozítko s rypadlem, určeným pro odstraňování zeminy. Sací bagr však vypadá jinak - v podstatě jde o kontejnerový vysavač. Vysavač, který si poradí se zeminou, vodou, kameny i dlažebními kostkami.

Vzhledem k mimořádné události po zřícení budovy v Praze zařazujeme speciál věnovaný obecnému představení sacího bagru.

Ve specializovaných firmách je jeho použití zřejmé - "odsávání" výkopů, ve kterých jsou kabely a trubky, při tvorbě hlubokých úzkých výkopů nebo při sanaci kontaminované zeminy.

Při pražském zásahu byl dle informací České televize sací bagr při ostrém zásahu použit vůbec poprvé, jisté však je, že cvičení s ním již byla v České republice prováděna. Namátkou můžeme zmínit dubnové cvičení roku 2007 v Moravskoslezském kraji u Vítkovic, případně cvičení v kraji Zlínském v roce 2008 u Kostelce.

Jaké jsou tedy parametry sacího bagru? Samozřejmě v dnešní době existuje více typů, shrňme si však alespoň rámcově:

 • Objem sběrného kontejneru: 8 - 12 m3
 • Typy ramene se sací hadicí:
  • Teleskopické rotační rameno
  • Hydraulické silové rameno
 • Maximální sací hloubka: 8 - 20 metrů
 • Maximální sací vzdálenost: 50 - 100 metrů
 • Průměr sací hadice: 250 - 500 milimetrů
 • Vzduch nasávaný ventilátorem: až 36.000 m3 / hodina
 • Podtlak: až 34.000 Pa
 • Max. velikost nasávaného předmětu při průměru hadice 250 mm: 200 mm
 • Max. hmotnost nasávaného předmětu při průměru hadice 250 mm: 20 kg - 40 kg
 • Váha prázdného vozidla: 19 - 32 tun
 • Váha plného: 30 - 50 tun (dle materiálu)
 • Hlučnost při provozu: menší než 82 decibelů

Sací efekt je docílen pomocí velmi výkonného ventilátoru, který pohání motor vozidla. Přes dvě spojky je zaručeno plynulé zvyšování otáček a dvouokruhová hydraulická soustava pak zprostředkovává energii všem potřebným částem.

Veškeré funkce sání jsou řízeny z ovládací skříně nebo dálkovým ovládáním - to umožňuje pracovníkům regulovat bagr přímo z místa odsávání a není nutná domluva například přes vysílačky.

Samozřejmě odsávání neodsaje naprosto ztvrdlou zeminu (což však není případ spadlých trosek), proto na konci hadice je ozubený konec, kterým se dá tato zemina narušit. Případně je k dispozici ruční lopatka.

Sběrný kontejner se vyprazdňuje do boku - osa jeho otáčení je ve výšce cca 1,6 metru nad povrchem, to zjednodušuje vyprazdňování obsahu do dalších přistavených kontejnerů.

Podívejme se nyní na výhody použití bagru při pomoci hasičům.

Skladnost
Ač se to nezdá, tento cca dvacetitunový mazlíček je maximálně skladný. Pokud si odmyslíte sací bagr u zásahu, nebudete mít více možností než samostatné rypadlo, které by se v prostoru zásahu pohybovalo, dále nákladní auto na provoz posbíraného materiálu a tak dále. Také inkriminovaný prostor přímo u odsávací hadice je použitím sání minimální a v blízkém okolí tak můžou pracovat další zachránci.

A to úplně pomíjíme možnost, že ve vnitřních prostorách zborceného domu je nasazení standardního bagru skoro nemyslitelné.

Bezprašnost a čistota
V bagru je integrován jemný filtrační systém, díky němuž se na místě nepráší. Právě pomocí něj je možné nasávat prašné materiály, piliny, vodu nebo bahno. Vyprázdnění filtru se provádí opět náklonem kontejneru.

Celé místo zásahu tak zůstává tímto odsáváním nedotčené.

Efektivnost a bezpečnost
Podle průzkumů je zřejmé, že díky použití sacího bagru se riziko nechtěného poškození různých rozvodů v zemi snižuje minimálně o 90 %. To je dobrá zpráva pro přeživší zasypané - ruku jim neutrhne pracovník v rypadle, pouze budou chvilkově osáti obrovským vysavačem, než si jich obsluha všimne a stroj zastaví (samozřejmě přeháním).

Časová úspora proti ručnímu hloubení a odstraňování sutin je přibližně dvanáctinásobná.

 

Opodál, v méně problematických místech, kopalo i klasické kolové rypadlo. Neobešlo se však bez stabilního "navigátora", který neustále strkal hlavu do výkopu a ukazoval strojníkovi nalepeném na čelním skle, jak a kam kopnout. Při těchto scénách si člověk uvědomí, kolik nákladů, času a zbytečného nebezpečí ušetří už jen samotné dálkové ovládání, kterým byl vybaven sací bagr.

Ondřej Hájek

Tabulka výkonů:


 1. ruční hloubení jam, normální zemina - terén s kabely a potrubními vedeními
 2. nasazení sacího bagru v těžké zemině s kabely a potrubními vedeními
 3. nasazení sacího bagru v těžké jílovité zemině
 4. nasazení sacího bagru v vlhké hlinité a jílovité zemině
 5. nasazení sacího bagru v normální zemině s kabelem a potrubními vedeními
 6. nasazení sacího bagru v  štěrkopísku a štěrku
 7. nasazení sacího bagru v písečné zemině
 8. nasazení sacího bagru ve znečištěné vodě

 

Při pražském zásahu se sací bagr osvědčil, svědčí o tom i celkový počet tří bagrů, postupně svolaných z celé republiky.

Nastane doba, kdy k různým kontejnerům, člunům a pásovým vozidlům, bude Hasičský záchranný sbor nakupovat i techničtější stroje, jako je například sací bagr, nebo zůstane pouze u povolávání těchto strojů ze specializovaných firem? Co myslíte?


Info: Hutira Brno, bagry.cz - fotoreport, stavebni-technika.cz.

Foto: Hutira Brno, bagry.cz, Hans Wendel, HZS ZLK, HZS MSK, HZS HMP.

Zdroj: www.pozary.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist