Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hodnocení rizika při odběru podzemní vody a provozování stacionárního zdroje znečištění ovzduší

08.11.2012  |  zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz  |  190× přečteno      vytisknout článek

odpovědiDotazy z praxe k hodnocení rizik ekologické újmy při činnostech odběr podzemní vody a provozování plynové kotelny.

Jaký možný scénář vzniku ekologické újmy a jeho následky mohou nastat, vykonává-li provozovatel činnost č. 6 "odběr podzemní vody"?

V případě provozní činnosti č. 6 může dojít zejména k ekologické újmě na stanovištích a chráněných druzích, případně ekologické újmě, která bude spočívat v ohrožení či zásahu do kvantitativního stavu podzemní vody. V bodě 19 části D základního hodnocení rizik (dále jen "ZHR") bude uvedeno na jaké části životního prostředí se identifikovaný scénář vzniku ekologické újmy (bod 18) nejvíce projeví. Uvádí se vždy pouze jeden následek, v případě existence více možných následků se uvede scénář s nejvyšším bodovým hodnocením. Část D se zabývá "možnými scénáři" vzniku ekologické újmy, povinnost jejího vyplnění je tedy spojena se všemi provozovateli, nikoliv pouze s provozy, ve kterých již dříve k havárii došlo. 

Konkrétní vyplnění části D bodu 18 a 19 ZHR by tedy v nastíněném případě mohlo vypadat takto: 

18. Identifikace možných scénářů... fyzikálně mechanické.... 2

19. Možné následky na... chráněných druzích a/nebo přírodních stanovištích... 5

Otázka k základnímu hodnocení rizik ekologické újmy u provozní činnost č. 14 (provozování stacionárního zdroje - plynové kotelny). Pokud v části D bodě 18 je možným scénářem fyzikálně mechanické působení - požár nebo výbuch, dostávám celkem v této části 4 body. V části E bodě 24 odečtu 5 bodů, čímž se dostanu v rámci celého hodnocení k záporné hodnotě. Otázka zní, může být při celkovém základním hodnocení dosaženo záporného bodového hodnocení? Nebo v případech, kdy v předchozích 10 letech žádná havárie nenastala, část D nevyplňuji?

Část D základního hodnocení rizik se zabývá "možnými scénáři" vzniku ekologické újmy, povinnost jejího vyplnění je tedy spojena se všemi provozovateli, na které se povinnost hodnocení vztahuje, nikoliv pouze s provozy, ve kterých již dříve k havárii došlo. 

V případě provozní činnosti č. 14 (plynové kotelny) je nutné v části D započítat v bodě 18 4 body (únik plynu do vzduchu a fyzikálně mechanické působení), dále je třeba vyplnit v bodě 19 počet bodů s ohledem na možné následky identifikovaného scénáře, v daném případě 5 bodů za možné negativní dopady na chráněných druzích nebo přírodních stanovištích a následně v bodě 20 přičíst body za závažnost možných následků. Závažnost možných následků ekologické újmy identifikované v bodě č. 19 se hodnotí kvalitativně ve třech možných úrovních a vyplývá z charakteru zdroje rizika (část B) a blízkosti předmětu ochrany a jeho charakteru (část C) /velké množství nebezpečných chemických látek v bezprostřední blízkosti zdroje minerálních vod/ nebo charakteru činnosti a předmětu ochrany /vzdutí hladiny jezem může zcela zatopit a zničit pobřežní vegetaci, která je součástí evropsky významné lokality/. Jako velmi významné se následky hodnotí, pokud součet bodů části B a C je 30 nebo vyšší, jako významné, pokud součet bodů části B a C je v intervalu 20 až 29 a jako málo významné se hodnotí, pokud součet bodů části B a C je 19 nebo méně. Výsledný počet bodů při vyplnění části D bude tedy v uvedeném případě minimálně 11 bodů (maximálně 19). 

Pokud jde o část E bod 24, má se zato, že pokud provozovatel splňuje veškeré požadavky zakotvené zvláštními právními předpisy, odečte si 5 bodů. Pokud by udělal ještě něco "navíc", tedy další opatření "vycházející z nejnovějších vědeckých a technických poznatků týkajících se environmentálního zabezpečení", mohl by odečíst 10 bodů, tato varianta nicméně bude spíše hypotetická.


Zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz


Enviprofi Celý článek najdete v databázi odborných článků Enviprofi,
kterou provozuje společnost
Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o..

Více informací jak získat přístup do této databáze »»

Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist