Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ruší vás hluk? Pomoc není snadná

27.01.2004  |  166× přečteno      vytisknout článek

O obytné hodnotě domu nebo bytu dnes rozhoduje i to, zda je hlučný nebo klidný. Jak tedy zajistit, aby i ten náš byl klidný, třebaže bydlíme například v blízkosti letiště, na rušné ulici nebo prostě jen máme hlučné sousedy?

Tiché prostředí je považováno za jednu z podmínek kvalitního bydlení. Avšak často se objevují problémy a stížnosti spočívající v nedostatečné zvukové izolaci obytných místností. Obvykle jde o opakující se vady zaviněné zanedbáním některého z principů protihlukové ochrany. Důsledkem toho jsou buď problémy již při kolaudaci staveb, nebo pozdější stížnosti jejich obyvatel.

Náprava je možná, ale není snadná. Prvním krokem by mělo být měření hluku nebo neprůzvučnosti stavebních konstrukcí a stanovení cest šíření. To provádějí specializované firmy a stojí kolem 8000 korun, návrh na řešení konkrétní situace zhruba 5000 korun. \"Je nutné vzít v úvahu, že neexistuje univerzální návod na protihlukové úpravy, ale vždy záleží na konkrétní situaci,\" upozorňuje Josef Novák ze společnosti Akustika Praha.

Není moc možností
U starších domů je úspěšných opatření poměrně málo. Mnohý zručný kutil totiž z vlastní zkušenosti ví, že i když na nápravu vynaložil spoustu času a práce, stav se příliš nezlepšil. Pomůže odborník na akustiku budov. Obtížný hluk může přicházet zvenku nebo od spoluobyvatel.

Problém lze řešit už jen dodatečnou ochranou proti hluku. Řešení závisí na místě, jímž prochází, a na tom, o jaký zvuk jde. Tedy zda se šíří vzduchem (hovor od sousedů, hudba) nebo stavebními konstrukcemi (nárazy, kroky, posunováním židlí).

Zdivo: přidat vrstvu
Slabým místem mohou být například příčky mezi byty. \"Izolace zvuku šířícího se vzduchem je u jednoduchých příček tím lepší, čím je hmotnější a tužší. Vícevrstvá příčka dosahuje stejné zvukově izolační schopnosti při menší hmotnosti,\" říká Novák. \"Zvýšení zvukové izolace závisí na skladbě a šířce vícevrstvé konstrukce.\"

Takže například 24 centimetrů silná cihlová zeď a 20 centimetrů silná vícevrstvá sádrokartonová příčka se správnou vazbou na okolní stavební konstrukce mohou mít stejnou zvukově izolační schopnost 50 dB (decibelů).

Jaké vrstvy obsahuje tzv. těžká plovoucí podlaha, která tlumí kročejový hluk

1. měkká podlahová krytina
2. podlahová lišta (dřevěná nebo z PVC), u tvrdé podlahové krytiny bezpodmínečně pamatovat na vzduchovou mezeru!
3. mazanina
4. kryt
5. rohož izolující kročejový hluk
6. okrajový pás
Podlaha: těžká plovoucí
Nechceme-li, aby sousedé pod námi slyšeli každý náš krok, je řešením těžká plovoucí podlaha. Může se provést jako betonová mazanina nebo nasucho pomocí hmotných desek.

\"Podstatné je, aby konstrukce podlahy byla od okolních stěn a stropní konstrukce oddělena elastickou vrstvou, čímž se přeruší šíření vibrací,\" říká Josef Novák.

Okna: raději dvojskla
Netěsná, jednoduchá nebo zdvojená okna mají zvukově izolační schopnost často jen kolem 25 dB, tedy mnohem menší než kvalitní obvodová zeď.

\"Aby okna zvuk dobře izolovala, měla by mít dvojskla s co největší vzdáleností mezi jednotlivými skly. Záleží také na tloušťce skel, důležité je i elastické těsnění okenních křídel a správná instalace okna do zdiva,\" vysvětluje Novák. Podobně je tomu i u dveří.

Strop: snížený podhled
Pokud nás ruší hluk od sousedů nad námi, je variantou zavěšený sádrokartonový podhled, při němž se mezera vyplní deskami z minerálních vláken. Tím se pochopitelně strop sníží nejméně o 15 centimetrů.

Další možnosti
Kročejový zvuk částečně pohlcují i vysoké koberce, zvukově izolují také předstěny ze sádrokartonových desek. Rada odborníka tady pomůže ušetřit si zklamání. Omezení hluku totiž patří k nejobtížnějším stavebním úkolům.

5 RAD
Jak se můžete bránit hluku

1. Příčky
Zvukovou izolaci zvýší sádrokartonová nebo zděná předstěna. Mezi sádrokartonem a zdí by měla být vzduchová mezera alespoň 6 cm, vyplněná deskami z pojených minerálních vláken. U cihel záleží na tloušťce a hmotnosti, tlumení z minerálních vláken není v tomto případě nezbytně nutné.

2. Podlaha
Na původní stropní konstrukci se položí takzvaná těžká plovoucí podlaha, což je například dvoucentimetrová vrstva desek z minerálních vláken, na niž přijde další několikacentimetrová vrstva betonu. Nutné je statické ověření, jaké zatížení původní strop unese.

3. Strop
Minimálně 15 cm pod původní strop se zavěsí sádrokartonový podhled, do mezery se vloží desky z pojených minerálních vláken.

4. Okna
Původní, především zdvojená dřevěná šroubovaná okna, je vhodné vyměnit za okna s běžnými dvojskly a těsněním, která mívají neprůzvučnost asi 30 dB. Existují i speciální okna, která mnohem lépe izolují proti hluku, jsou však výrazně dražší.

5. Dveře
Dveře musí mít dostatečnou hmotnost v celé ploše, práh a těsnění. Dobré zvukoizolační vlastnosti mívají například protipožární dveře.

Zdroj: eKOLOGIE


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist