Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V hluku pracuje přes 200 tisíc lidí

10.05.2005  |  zdroj: Právo  |  123× přečteno      vytisknout článek

V hluku pracuje přes 200 tisíc lidí Celkem 220 800 zaměstnanců v Česku pracuje v příliš hlučném prostředí nad 85 decibelů, kde se už vystavují zdravotnímu riziku. Z toho asi pětina je žen.
     „Hluk patří k nejrozšířenějším škodlivinám pracovního i životního prostředí,“ řekl hlavní hygienik Michael Vít při zahájení programu Evropský týden bezpečnosti a ochrany zdraví při práci 2005.
     Velké zátěži související s hlukem jsou podle Víta vystaveni například lidé pracující v hutních a strojírenských provozech, dále v zemědělství, ve stavebnictví, při výrobě motorových vozidel a zpracovávání dřeva. Ženy jsou hluku významně vystaveny zejména při práci v textilní výrobě nebo při výrobě potravin.
     Přestože v Evropě je onemocnění nedoslýchavosti z hluku nejčastější nemocí z povolání, v Česku tento údaj podle Víta neplatí. Naopak, v tuzemsku počet nově hlášených onemocnění v posledních letech klesá. „Nedoslýchavost z hluku se na celkovém počtu hlášených nemocí z povolání v posledních pěti letech podílí v průměru zhruba dvěma procenty,“ uvedl Vít.
Přispěla k tomu podle něj mimo jiné změna struktury průmyslu a vývoj, ale také kázeň při používání ochranných pracovních prostředků.

Ovlivňuje výkonnost

Hluk je hlavním tématem letošního programu Evropský týden bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Je to dáno i tím, že působí škodlivě nejen na sluch, ale může vést k poruchám koncentrace a i k problémům v mezilidských vztazích.
     „Ukazuje se, že hluk má také poměrně velký vliv na pracovní výkonnost. Se stoupajícím hlukem klesá pracovní výkonnost,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ten předal zástupcům několika firem osvědčení Bezpečný podnik, které stvrzuje, že majitelé se o bezpečnost práce svých zaměstnanců dobře starají. „Jsou dokonce už i firmy, které mají stejné nároky i vůči svým subdodavatelům. Pochopily totiž, že bezpečnost práce vede k vyšší produktivitě. A věřím, že ty firmy, které to zatím nechtějí pochopit, k tomu budou časem dotlačeny,“ dodal ministr.
měl podniky motivovat k dodržování bezpečnostních předpisů. „Zavádíme systém tzv. bonusů a malusů. Kdo dodržuje zákony a má nižší úrazovost, ten by měl platit nižší pojistné. A naopak, kdo systém zatěžuje, vytváří více invalidit, více pracovních úrazů, které zatěžují zdravotnictví a sociální systémy, ten by na to měl více doplácet,“ podotkl Škromach.

Ošidné statistiky

Statistiky ukazují, že klesá nejen počet nemocí způsobených hlukem, ale počet pracovních úrazů a nemocí z povolání obecně. Úřady v Česku loni evidovaly 1388 nemocí z povolání u 1316 lidí. Ve srovnání s rokem 2003 klesl počet onemocnění o jedenáct procent, a v porovnání s rokem 1996 dokonce o 45 procent.
     „Je ale otázka, zda tomu tak do určité míry není jen na papíře. Pozitivní vývoj lze vyložit i nedostatečnou péčí o pracující,“ upozorňuje Zdenka Fenclová z Kliniky nemocí z povolání 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Kromě útlumu v některých průmyslových odvětvích se podle ní na poklesu asi projevilo i nelegální zaměstnávání.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist