Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hluk v nepracovním prostředí

27.04.2007  |  792× přečteno      vytisknout článek

Ochrana před hlukem a vibracemi je upravena § 30 – 34  zákona č. 258/2000 Sb., o veřejném zdraví  a změně některých souvisejících zákonů v platném znění.

 

§ 30 - Osoba, která používá, případně provozuje stroje a zařízení, která jsou zdrojem hluku nebo vibrací, provozovatel letiště, vlastník, případně správce pozemní komunikace, vlastník dráhy a provozovatel dalších objektů, jejichž provozem vzniká hluk, jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními v rozsahu stanoveném tímto zákonem a prováděcím právním předpisem zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity upravené prováděcím právním předpisem         pro chráněný venkovní prostor, chráněné vnitřní prostory staveb a chráněné venkovní prostory staveb a aby bylo zabráněno nadlimitnímu přenosu vibrací na fyzické osoby.

 

Chráněným  venkovním prostorem se rozumí nezastavěné pozemky, které jsou užívány k rekreaci, sportu, léčení a výuce, s výjimkou lesních a zemědělských pozemků a venkovních pracovišť. Při rozhodování ve věci je podstatné pod jakým účelem je pozemek zanesen do katastru nemovitostí ČR.

 

Chráněným venkovním prostorem staveb se rozumí prostor do 2 m okolo bytových domů, RD, staveb pro školní a předškolní výchovu a pro zdravotní a sociální účely, jakož i funkčně obdobných staveb.

 

Chráněným vnitřním prostorem staveb  se rozumí obytné a pobytové místnosti, s výjimkou místností ve stavbách pro individuální rekreaci a ve stavbách pro výrobu a skladování. V praxi je podstatné k jakému účelu byla místnost zkolaudována.

 

Prováděcím právním předpisem je nařízení vlády č. 148 / 2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Toto nařízení, mimo jiné, upravuje hygienické limity  pro výše uvedené chráněné prostory.

 

V případě, že je občan obtěžován nadměrným hlukem požádá HS hl. m. Prahy  o přešetření situace a zjištění zda hluk působený strojem, zařízením, provozovnou, případně dopravou nepřekračuje ve výše uvedených chráněných prostorech stanovené hygienické limity (viz výše citované nařízení vlády č. 148/2000 Sb.). Hygienická stanice provede místní šetření za účelem identifikace zdroje hluku a zjištění celé řady dalších informací, potřebných pro správné zadání měření hluku. V některých případech je nezbytná součinnost občana, což v praxi znamená, že strpí šetření a následné měření ve svém obydlí (upozorňujeme na fakt, že výjimečně  musí být některá měření prováděna souvisle i 24 hodin čas na instalaci  měřící techniky a někdy je nezbytné měření i opakovat). Pro účely státního zdravotního dozoru provádí potřebná měření na objednávku HS hl. m. Prahy Zdravotní ústav se sídlem v Praze. Měření ve venkovním prostředí nelze za určitých klimatických podmínek provádět  (např. nízké teploty, silný vítr, déšť, sněžení apod.),  proto může dojít k situaci, že vyřízení žádosti občana bude mít prodlení. Jedná se zejména o měření požadovaná v zimních měsících.

 

Některé další situace:

 

-          Z vážných důvodů, případně z důvodu, že nelze z podstaty věci dodržet hygienický limit při provádění některých činností (např. řezání stavebních konstrukcí diamantovým kotoučem, pilotování) umožňuje § 31 zákona             o veřejném zdraví udělení časově omezeného povolení překročení hygienických limitů, jestliže povinná osoba prokáže, že hluk, nebo vibrace budou omezeny na rozumně dosažitelnou míru, s ohledem na počet  fyzických osob exponovaných nadlimitnímu hluku, nebo vibracím. V praxi se většinou jedná o stavební práce, které nelze provést šetrnějším způsobem.

 

-          V případech, že nemohou být dodrženy hygienické limity ve venkovním prostoru z provozu na pozemních komunikacích  (týká se většiny hlavních dopravních tras města) umožňuje § 31 zákona o veřejném zdraví udělení časově omezeného povolení překročení hygienických limitů, jestliže povinná osoba prokáže, že hluk bude omezen na rozumně dosažitelnou míru organizačními, technickými či dalšími opatřeními ve zpracovaném harmonogramu, s ohledem na počet fyzických osob exponovaných nadměrnému hluku.  Tento postup platí obdobně pro další druhy dopravy, kromě dopravy letecké.

 

-          Hluk z veřejné produkce hudby  tzv. open air akce. Hluk z veřejné produkce hudby nesmí překročit ve výše citovaných chráněných prostorech hygienické limity stanovené nařízením vlády č. 148/2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Splnění této povinnosti musí zajistit pořadatel, nelze-li zjistit pořadatele, pak osoba, která k tomuto účelu stavbu, nebo pozemek poskytla. Na pořádání těchto akcí zákon o veřejném zdraví neumožňuje vydání časově omezeného povolení. Proto je-li pořízen průkaz (měřením) o  nedodržení hygienických limitů, musí hygienická stanice uložit povinné osobě pokutu.

 

-          Hluk z užívání bytu:  na  tento  typ  hluku  se  ustanovení  nařízení vlády č. 148/ 2006 Sb. nevztahuje. 

           

-          Totéž platí pro akustické výstražné signály  související s bezpečnostními  opatřeními.

 

Ohňostroje, a použití dalších pyrotechnických výrobků: místa a data, kdy je užití pyrotechnických výrobků povoleno, upravuje vyhláška Magistrátu hl. m. Prahy č. 42/1999 Sb. Kontrolu provádí Městská policie. V případě zjištění, že vyhláška byla porušena, je možno tuto věc oznámit příslušnému orgánu, tj. místně příslušnému úřadu městské části. Správnímu orgánu může oznámit porušení vyhlášky občan i instituce. Na základě takového oznámení může  zahájit správní orgán s pachatelem předmětného protiprávního jednání správní řízení.

Zdroj: Hygienická stanice hl. m. Prahy - http://www.hygpraha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist