Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přestěhujte si postel, radí odborníci proti hluku z ulic

21.08.2007  |  185× přečteno      vytisknout článek

Přestěhujte si postel, radí odborníci proti hluku z ulic

V Praze je moc hlučno. Své o tom vědí lidé, kteří bydlí u magistrály a hřmot projíždějících aut je dohnal až k soudu. Hluk má sledovat koordinátor, ten však zatím není. Nejsou ani strategické hlukové mapy. Pro postižené tak zbývá snad jediná rada - přestěhujte si ložnici.

Prezident Národní hlukové observatoře Ivo Vaněk ke své radě hned přidává komentář: "Naši prarodiče si obvykle postavili domek v době, kdy po silnici jela drožka ráno a večer se vracela. Bylo to neobvyklé natolik, že si s radostí zřídili ložnici v pokoji u silnice. Drožce mávali, ráno s ní vstávali a večer pro ně byla signálem, že je čas spát."

Od té doby uběhla desetiletí a další generace mají podle Vaňka ložnici stále na stejném místě. "Jen za okny jim mezitím vyrostla několikaproudová komunikace," dodává.

Nová funkce přes hluk: koordinátor
Vaněk si přesto myslí, že lidem obtěžovaným hlukem začíná hlavní město naslouchat. "Blýská se na lepší časy," konstatuje. "Je tu snaha vytvořit funkci hlukového koordinátora. Všechna velká města ji už mají," vysvětlil Vaněk, jehož občanské sdružení se sledováním problematiky hluku dlouhodobě zabývá.

"Funkce bude zřízena do konce roku 2007," potvrdila iDNES.cz Iveta Pražáková z odboru ochrany prostředí hlavního města Prahy. Hlukový koordinátor by měl zjišťovat, jak hluk působí, kolik lidí ovlivňuje či zda je nebezpečný.

Nadměrný hluk totiž představuje problém větší, než se na první pohled může zdát. Kromě toho, že lidé bydlící u rušných silnic nemohou v noci klidně spát, projevují se u nich i zdravotní potíže.

Vysoký tlak, horší imunita nebo choroby kardiovaskulárního systému jsou jen zlomkem možných komplikací. Následuje stres, nepozornost a snižování výkonnosti. V neposlední řadě i rozvodovost.

Hluková mapa automobilové dopravy, modelový výpočet (část Prahy 2).

V Michli lidem nedá spát "zvuk vysavače"
To, že se v hluku těžko žije, spojilo loni tři tisíce obyvatel pražské Michle. Sepsali hromadnou žalobu na magistrát. Radnici na hluk upozorňují už od roku 1993, ale marně.

Hladina hluku přitom v ulicích Vyskočilova a Michelská dosahuje v průměru až 77 decibelů ve dne. V noci pak neklesne pod 70 decibelů, což odpovídá hluku ze zapnutého vysavače. Hygieniky povolená norma přitom schvaluje hodnoty 60 decibelů ve dne a 50 v noci.

Případ nakonec skončil šalamounským rozsudkem. Soudkyně uznala, že postižená ulice 5. května patří mezi jedny z nejhlučnějších v Praze, žalobu ale přesto zamítla. Magistrát podle ní nemá možnost, jak problém hluku v dohledné době technicky vyřešit. - více zde

Rozhodnutí soudu kupodivu schvaluje i Ivo Vaněk. "Nejde odškodnit jen ty, kteří nejvíc křičí. Postižených hlukem je v Praze mnohem více," tvrdí.

Hluk znázorní mapy. Ty však zatím nejsou
Kolik lidí opravdu hlukem trpí, mají zjistit tzv. strategické hlukové mapy. S jejich výrobou je však Česko ve skluzu. Podle směrnice EU měly být hotové už k 30. červnu, zatím ale neexistují. K dispozici jsou jen hlukové mapy dostupné v Atlasu životního prostředí v Praze. Pražané si v nich mohou zkontrolovat, jak hlučné je místo, kde bydlí.

Ministerstvo zdravotnictví ale odmítá, že by zaspalo. "Pověřili jsme vybrané zdravotní ústavy zpracováním strategických hlukových map a dále na základě veřejné zakázky vybrali dílčí zpracovatele pro zbývající oblasti a aglomerace," sdělil iDNES.cz hlavní hygienik a náměstek ministra Michael Vít.

Optimisticky hovoří i mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt: "Ústavy a zpracovatelé nebyli jen osloveni, ale i vybráni a nyní mapy zpracovávají." Přiznává ale, že doposud jsou hotové jen mapy pro železniční tratě, po kterých projede přes 60 tisíc vlaků ročně. Zbývající hlukové mapy dostane Evropská komise do konce roku.

Hluková mapa Barrandovské ulice. Žije zde 22.600 obyvatel a 11.600 je jich vystaveno zdraví ohrožujícímu hluku.

Boj s decibely
Na mapy v dalších letech navážou tzv. akční plány, které by měly vytipovat opatření, jak hluk v daných oblastech zmírnit.

Možností ale mnoho není, protihlukové stěny se do města moc nehodí. "Stavět protihlukové stěny v intravelánu města je velmi složité," přiznal iDNES.cz mluvčí Technické správy komunikací Praha Tomáš Mrázek.

"Samozřejmě na místech, kde to možné je, se o to snažíme. Připravujeme výstavbu protihlukové stěny na ulici 5. května směrem z centra v úseku Vyskočilova - Michelská," dodal.

Účinější cestou podle něj je výměna povrchů vozovek, jako například v Sokolovské ulici, kde byla dlažba nahrazena novým asfaltem. "Další možností jsou souvislé opravy komunikací, kdy tzv. jen nezáplatujeme, ale opravíme delší úsek silnice," vysvětluje Mrázek.

Od čirých protihlukových stěn navíc západní Evropa pomalu ustupuje, hluk nad nimi totiž "přeteče“. Hledají se proto jiná řešení, například taková, která by přeměnila hluk v teplo.

"Něco takového mají v Linci, při výjezdu z města směrem na Vídeň. Jsou to až osm metrů vysoké stěny," konstatuje Vaněk. Připouští, že nejsou moc estetické, ale zato prý fungují.

Lék na hluk? Prý vše spasí okruh...
Zásadnější snížení hluku magistrát slibuje až s vyřešením plánovaného vnitřního okruhu. Stavba magistrále ulehčí a to možná natolik, že se z dnešní několikaproudové silnice stane běžná obslužná komunikace či dokonce bulvár. - více o plánech na okruh zde

To, že by v budoucnu magistrála neměla být problémem věří i prezident Národní protihlukové observatoře Vaněk. Provoz na ní bude snadno regulovatelný značkami a plánované snížení rychlosti rovněž podle něj není zanedbatelným opatřením. "Snížení z padesáti na třicet znamená u osobního auta subjektivní snížení hladiny zátěže na třetinu," spočítal.

Příklad zvuku

Hladina
intenzity
zvuku [dB]

Práh zvuku, slyšení 0
Šum listí při slabém větru 10
Klidná zahrada 20
Hluk na tichém předměstí 30
Tlumený hovor 40
Pouliční hluk 50
Hlasitý hovor 60
Silně frekventovaná ulice 70
Tunel metra 80
Jedoucí vlak 90
Pneumatická sbíječka 100
Diskotéka 110
Start letadla 120
Práh bolestivosti 130
Akustické trauma 140
Petardy 170
Horní hranice hlasitosti 180


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist