Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Řešení protihlukových opatření z dopravy

22.01.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Řešení protihlukových opatření z dopravy Cílem řešení staré hlukové zátěže bylo stanovení skutečného počtu objektů, u kterých dochází k překračování hygienických limitů v chráněném venkovním prostoru staveb s korekcí pro starou hlukovou zátěž. V rámci řešení bylo v terénu prověřeno 82 objektů v okolí komunikace I/10. Jedná se o objekty situované v blízkosti komunikace a objekty situované ve vzdálenosti cca 70m od komunikace.

Nejvíce je hlukem z dopravy ovlivněna zástavba v blízkosti silnice I/10, tj. ve vzdálenosti 5 až 10m od kraje komunikace.

Opatření pomocí protihlukových clon je vyloučeno z důvodu nedostatku prostoru pro jejich umístění u komunikace a ani realizace plných oplocení u solitérních rodinných domků v posuzované lokalitě není možná z důvodu zachování rozhledových parametrů komunikace a míry osvětlení těchto objektů.

Pro stanovení nápravných opatření se stala jednoznačně rozhodující noční doba. Hluk v této době, jak vyplývá z provedených dopravních průzkumů, je ovlivněn především nákladní dopravou, která tvoří v nočním období průměrně 30–40% podíl v dopravním proudu. V denní době je určující pro akustické zatížení okolí komunikace I/10 také nákladní doprava, ale její podíl tvoří již pouze 12–15%.

Na základě provedených měření, zpřesněných mapových podkladů a vytvoření nových aktualizovaných vstupů pro výpočet bylo celkem zjištěno 51 objektů pro denní dobu, u kterých se hladina akustického tlaku nachází v dolním pásmu nejistoty (>68,1 dB) a 69 objektů pro noční dobu (>58,1 dB).

Na objektech, jejichž čelní fasáda, resp. boční fasáda je atakována hlukem z předmětné komunikace I/10, byly navrženy k výměně, resp. zvýšení zvukové izolace i okna na těchto bočních fasádách. Výsledkem je zpřesněný počet, rozměry a typy jednotlivých druhů oken s navrženou požadovanou zvukovou izolací pro chráněný vnitřní prostor staveb. Celkově bylo zjištěno 712 v současnosti nevyhovujících okenních a dvou balkónových výplní. Tyto byly navrženy na výměnu za akusticky vyhovující typy s dvojskelnou výplní. Celkově bude realizováno nápravné opatření staré hlukové zátěže na 57 objektech podél komunikace I/10. Z toho bude realizováno nápravné opatření na 13 objektech v majetku města (výměna 231 ks oken a 2 ks dveří).

Prověření hlukové zátěže a vypracování návrhu nápravných opatření řešila spol. EKOLA group, spol. s r.o.. Investorem celé akce, která zlepší životní podmínky obyvatelům v určených nemovitostech, je Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správa Liberec . Ve výběrovém řízení na realizaci uspěla a.s. Stavby silnic a železnic, pobočka Liberec. Výrobou oken a dveří byla pověřena společnost Karde s.r.o.

Město Desná je spokojené s přístupem Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, které uvedenou problematiku začalo odborně a včasně řešit a také zajistilo finanční prostředky na realizaci nápravných opatření v první polovině roku 2009.

Majitelé nemovitostí uvedených v příloze budou oslovení zástupcem stavební společnosti z důvodu přesného změření okenních a případně dveřních výplní. Po realizaci obdrží majitelé nemovitosti záruční list a předávací protokol. V rámci realizace akce je možné za úhradu sjednat výměnu dalších oken na uvedených nemovitostech stejnou společností.

Příloha – přehled pasportizovaných objektů a požadavků na zvukovou izolaci

Zdroj: http://www.mesto-desna.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist