Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hluková mapa z pozemní dopravy pro území statutárního města Brna

21.06.2006  |  459× přečteno      vytisknout článek

Hluk trápí všechna velká města — i Brno.

Zde je zasaženo hlukovou zátěží přesahující hygienický limit během dne 28 % obyvatel a v noci pak 16 %. Nejvíce jsou hlukem postiženy oblasti Brno-střed a jižní část města. Vyplývá to z hodnot, které lze vyčíst z nové hlukové mapy Brna.

Zadání nového Územního plánu města Brna ukládá za hlavní cíl v oblasti ochrany obyvatelstva před hlukem snížit nebo alespoň nezvyšovat hlukové zatížení města, především jeho rezidenčních a rekreačních území a atraktivních centrálních prostoru s předpokladem pro aktivní veřejný život.
Základní zásadou řešení je omezit nadbytečnou dopravu ve městě. Při návrhu ploch pro bydlení, sport a rekreaci musí projektant zohlednit slav i předpokládaný vývoj hlukové zátěže.
Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu loni zadal vypracování Hlukové mapy z pozemní dopravy pro území statutárního města Brna. Vznikl tak důležitý dokument o stavu celoplošné hlukové zátěže venkovního prostoru ve městě, který je jedním z podkladů pro připravovaný územní plán.
Do výpočtového modelování celoplošných vlivů hluku z dopravy byla zahrnuta silniční automobilová, tramvajová a železniční doprava. Model hlukové zátěže je jednotně vztažen k výšce čtyři metry nad terénem. Město získalo hodnoty díky‘ speciálnímu hlukovému výpočtovému programu. Zátěž byla vztažena k údajům roku 2004, které zahrnovaly intenzitu dopravy a stav pozemních komunikací a zástavby.

V první fázi byl vypracován prostorový model terénu sledovaného území. Na model terénu byly umístěny budovy (včetně počtů podlaží a odhadu obyvatel), překážky‘, protihlukově clony‘, trasy‘ silničních komunikací s dopravními údaji, které zahrnovaly‘ i mosty, tunely‘ a mimoúrovňová křížení, dále pak trasy tramvajových a Železničních tratí. Pro trasy komunikací byla zadána intenzita dopravy podle druhu vozidel a rychlosti jejich průjezdů, sklon a povrch komunikací a další údaje.


Hluková mapa bude sloužit jako soubor objektivních podkladů pro informování veřejnosti o stavu životního prostředí v našem městě. Je k dispozici na odboru územního plánování a rozvoje magistrátu. V rámci zavádění geografického informačního systému města bude hluková mapa vystavena na internetových stránkách www.brno.cz.


Výstupem hlukového modelování jsou mapové přehledy. Zahrnují odhady počtu osob žijících v Brně v obydlích s různou úrovní hlukové zátěže a odhady ploch s různou úrovní hlukové zátěže na území města Brna (vyhodnocení je provedeno pro celkovou plochu území města a podle ploch území jednotlivých městských částí). Shrnutí najdete v následujících přehledech.

Model hlukové zátěže podle aktuálního stavu v roce 2004
Souhrnný provoz z pozemní dopravy (silniční, železniční a tramvajová doprava) 

Výpočet proveden pro:         denní dobu ( 6:00 - 22:00 hod.)

                                              noční dobu ( 22:00-6:00 hod.)

Výpočtová výška :                  4 m nad terénem

Zpracovatel:                           ENVING s.r.o.

Hluková mapa se skládá ze 16 mapových listů v měřítku 1:10 000 uložených ve formátu PDF (Pro zobrazení je nezbytný program Adobe Acrobat Reader).

Postup prohlížení:

1. zvolte denní nebo noční dobu

2. v mapce s hranicemi městských částí klikněte do konkrétného obdélníku v červeném kladolistu
(mapový list se zobrazí v novém okně v programu AcrobatReader)

3. pro zobrazení v měřítku 1:10000 zvolte v Zobrazení: Skutečná velikost nebo 100%

pro zobrazení příslušné legendy  klikněte na název LEGENDA.

Zobrazení hlukové mapy - denní doba

Zobrazení hlukové mapy - noční doba

 

Kontakt na zpracovatele:

Ing. Volejník Václav
volejnik@enving.cz
420 603 524 581
ENVING s.r.o.
Staňkova 557/18a
602 00 BRNO
www.enving.cz

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist