Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vstup do EU zpřísní podmínky v průmyslu

27.11.2002  |  123× přečteno      vytisknout článek

Vstup do EU zpřísní podmínky v průmyslu V souvislosti se vstupem do Evropské unie nabývá od 1. ledna 2003 účinnosti zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění. Významným způsobem se dotkne mnoha velkých průmyslových a zemědělských podniků, které budou muset především dokladovat plnění environmentálních předpisů a u příslušného správního úřadu žádat o povolení ke své další činnosti. Příslušnou vyhláškou bude stanoven vzor ne zrovna jednoduché žádosti. Nařízením vlády pak bude upraven způsob výměny informací o nejlepších dostupných technikách potřebných ke splnění předepsaných limitů především v ovzduší, vodě a při nakládání s odpady. Z prakticky stejného soudku rovněž upozorňuji, že nedávno schválila vláda soubor nařízení, kterými stanoví pro všechny podniky i hlavní technologie zákonné limity pro maximální vypouštění škodlivin do ovzduší. Velmi přísné hodnoty, které patří k nejtvrdším v členských zemích EU, výrazně ovlivní ekonomiku mnoha průmyslových podniků. Na druhé straně však přispějí k dalšímu zlepšení kvality ovzduší. Rozpracování celého souboru podmínek bude uvedeno v připravovaném Národním programu a příslušném krajském programu snižování emisí. Legislativní hodnoty navazující na nový zákon o ochraně ovzduší byly v rozsáhlém řízení konzultovány se zástupci závodů se snahou zohlednit podmínky jednotlivých provozů. Z celostátního pohledu je nejzávažnější nařízení o dosažení závazných emisních stropů pro čtyři hlavní škodliviny do roku 2010. Prakticky bude smět ČR na svém uzemí vypouštět do ovzduší pouze přesně definované množství škodlivin. Nenechme se však mýlit termínem, který z hlediska ekonomických a technologických možností ČR a především průmyslových podniků je poměrně velmi krátký. Několikráte přepracovaný materiál kriticky konstatuje, že splnění emisí pro oxidy dusíku a těkavé organické látky může být diskutabilní. Jsou proto stanovena dvě kontrolní období, poslední v roce 2007. V případě, že limity nebude možné splnit, je úkolem budoucí vlády zahájit jednání s Evropskou unií o stanovení příslušného přechodného období. Není zatím známo, jak k úkolu, který do praxe zavádí národní programy snižování emisí, přistoupí ostatní členské státy Unie. Rozhodně bude znamenat u všech značné nároky na zavedení nákladných technologií v průmyslu a dopravě s rozdílnými přístupy v chudších a bohatších zemích. V extenzívním výkladu je i možné, že určité lobby mohou prosazovat v národních regionech omezování průmyslové výroby. S poukazem na obtížné snižování oxidů dusíku může nastoupit v extenzívním pojetí například omezování registrace, případně provoz motorových vozidel. Zdroj: Právo


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist