Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Od 1.1. platí nařízení vlády č. 368/2003 Sb. o integrovaném registru znečišťování

31.12.2003  |  143× přečteno      vytisknout článek

Klíčovou událostí uplynulých tří měsíců v oblasti legislativy k IPPC bylo bezpochyby přijetí nařízení vlády č. 368/2003 Sb. o integrovaném registru znečišťování, které nabyde účinnosti 1. lednem 2004.

Nyní se krátce podívejme na to, jaká práva a povinnosti nařízení vlády č. 368/2003 Sb. přináší hospodářským subjektům.

V přílohách č. 1 a 2 k výše jmenovanému nařízení vlády je stanoven seznam látek, jejichž emise a přenosy je uživatel registrované látky (právnická osoba nebo fyzická osoba, která provozuje technickou nebo technologickou jednotku, v níž je zpracovávána nebo produkována látka evidovaná v integrovaném registru znečišťování) povinen zjišťovat, vyhodnocovat a Ministerstvu životního prostředí ohlašovat. Od roku 2004 až do roku, ve kterém vstoupí v platnost a stane se pro Českou republiku závazným Protokol o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek, bude ohlašováno celkem 72 látek. Od roku následujícího po roce vstupu Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek v platnost se počet ohlašovaných látek zvýší a dosáhne celkem 88 látek.

Uživatel registrované látky je povinen zjišťovat, vyhodnocovat a Ministerstvu životního prostředí ohlašovat ohlašované látky, pokud jejich množství v emisích nebo přenosech ze souboru souvisejících technických nebo technologických jednotek nacházejících se provozovně je za jeden kalendářní rok shodné nebo vyšší s množstvím stanoveným v tomto nařízení - tzv. ohlašovacím prahem. Ohlašovací prahy pro jednotlivé chemické látky jsou uvedeny ve výše zmíněných přílohách č. 1 a 2.

Jak si má uživatel registrované látky při zjišťování výše emisí a při ohlašování dané látky počínat?

Uživatel registrované látky je nejprve povinen zjistit, zda je v provozovně zpracovávána nebo produkována ohlašovaná látka, jejíž vyráběné nebo použité množství nebo množství v emisích anebo v přenosech je vyšší nebo shodné s výše zmíněným ohlašovacím prahem.

Je-li použité množství látky nebo její množství v emisích anebo v přenosech vyšší nebo shodné s ohlašovacím prahem, uživatel registrované látky zjišťuje a vyhodnocuje všechny emise a přenosy ohlašovaných látek, jejichž množství překračuje ohlašovací práh, pro každou technickou a technologickou jednotku v zařízení samostatně. Tyto emise či přenosy dané chemické látky z jednotlivých technologických jednotek následně sčítá a zjištuje, zda výsledná hodnota překročí emisní práh. Stane-li se tak, je provozovatel povinen emise (resp. přenosy) dané látky ohlásit.

Uživatel registrované látky dále zvlášť zjišťuje a vyhodnocuje emise a přenosy ohlašovaných látek při haváriích. Uživatel registrované látky zjišťuje a vyhodnocuje množství ohlašované látky buď způsobem a metodou stanovenou v integrovaném povolení, nebo podle příslušných právních předpisů (pokud se nejedná o zařízení podle dikce § 2 písm. a) zákona č. 76/2002 Sb. o integrované prevenci, nebo některým ze způsobů uvedených v příloze č. 3 k nařízení vlády (tedy metodou měření, výpočtu nebo expertního odhadu).

Údaje požadované pro ohlašování do integrovaného registru znečišťování jsou stanoveny v příloze č. 4 k nařízení vlády (ve zkratce se jedná zejména o adresu sídla nebo místa podnikání, odvětvovou klasifikaci činností dle OKEČ, IČO, ohlašovací rok, datum zpracování, jméno odpovědné osoby, telefon a fax, provozovna, název provozovny apod.). Bohužel je nutno poznamenat, že některé z těchto údajů může státní správa získat i z jiných zdrojů, tedy bez toho, aniž by je musela požadovat v ohlášení (např. OKEČ či adresu sídla a místa podnikání). V ohlášení, které se týká zařízení stanoveného v příloze č. 1 k zákonu č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci se uvádějí také NOSE - P kódy, které jsou uvedeny v příloze č. 5 k nařízení vlády.

Uživatel registrované látky ohlašuje požadované údaje v elektronické podobě Ministerstvu životního prostředí na elektronické adrese, kterou zveřejní Ministerstvo životního prostředí ve Věstníku Ministerstva životního prostředí. Z ohlášení v elektronické podobě si uživatel registrované látky následně vytvoří vytištěním listinnou podobu ohlášení, kterou je uživatel povinen zaslat Ministerstvu životního prostředí.

Uživatel registrované látky ohlašuje současně s údaji do integrovaného registru znečišťování podle přílohy č. 4 k tomuto nařízení i další údaje z evidence v oblasti životního prostředí, které je jinak povinen ohlašovat podle zvláštních právních předpisů - tj. údaje do složkových registrů REZZO, HEIS a ISO.

Zdroj: Nařízení vlády č. 368/2003 Sb., ČEÚ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist