Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Slévárna NEMAK u Mostu čeká na integrované povolení

25.06.2004  |  139× přečteno      vytisknout článek

Slévárna NEMAK u Mostu čeká na integrované povolení

Na Ústecku se kromě dálnice D8 zajímáme i o tuto stavbu, upozorňují Děti Země

Krajský úřad v Ústí nad Labem vydal na začátku června pro slévárnu hliníku NEMAK integrované povolení, které má omezit její negativní vlivy na životní prostředí a zajistit použití nejlepších dostupných technik. Rozhodnutí však nenabylo právní moci, neboť se proti němu odvolaly Děti Země a Ekologický právní servis. Obě sdružení kritizují absenci řady podkladů a procesní vady. Děti Země zde také chtějí využít svých zkušeností s obdobným řízením pro cementárnu ve Štramberku. Díky jejich odvolání se jim totiž podařilo odstranit řadu nezákonností, i když integrované řízení pak trvalo velmi dlouho.

„Zda budou naše odvolání oprávněná, nelze předem odhadnout. Ovšem u štramberské cementárny se před zrušením integrovaného povolení ministerstvem životního prostředí úředníci krajského úřadu spolu s investorem také tvářili sebevědomě,“ popisuje své zkušenosti Miroslav Patrik z Dětí Země.

Sdružení v integrovanému povolení vyčítá nedostatečné řešení negativních účinků hluku a absenci způsobu jeho monitorování. Dále chybí souhlas orgánu ochrany přírody k zásahu do krajinného rázu, který je nutný předložit před vydáním stavebního povolení. Třetím hlavním důvodem je pak to, že nejsou zapracovány všechny důležité podmínky souhlasného stanoviska MŽP o vlivech stavby na životní prostředí, zejména měření emisí škodlivin do ovzduší a do půdy.

Z procesního hlediska nebyly účastníkům řízení předloženy výsledky měření emisí ze zkušebního provozu, neboť byly investorem paradoxně prohlášeny za obchodní tajemství, a dále nebyly řádně vypořádány připomínky EPS, který předložil kritický expertní posudek a krajský úřad ho ignoroval.

„Touto svou angažovaností chceme upozornit na to, že nás na Ústecku nezajímá jen vliv dopravy na životní prostředí a přírodu a na zdraví lidí, ale také další sporné stavby. A mezi ně lze jednoznačně zařadit výrobu hliníkových hlav do motorů, která u Plzně neprošla“, říká Patrik o důvodech účasti Dětí Země v tomto řízení.

Společnost NEMAK EUROPE, s. r. o. Havraň v průmyslové zóně Joseph u Mostu vyrábí hliníkové hlavy do automobilových motorů. Z žádosti o vydání integrovaného povolení, které předchází stavebnímu povolení, na stavbu čtyř tavících pecí a osmi licích linek vyplývá, že v první etapě se má vyrábět 150 tisíc kusů hlav motorů hlav ročně a ve II. etapě dokonce až 1,6 milionů kusů hlav.

Další informace o kauze sdělí Jiří Nezhyba z EPS Brno – mobil 608 425 066, brno@eps.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist