Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Potravináři chtějí jasná pravidla IPPC

11.10.2006  |  129× přečteno      vytisknout článek

Potravináři chtějí jasná pravidla IPPC

Zásadní výhrady mají potravinářské podniky vůči současnému znění zákona o integrované prevenci znečištění (IPPC), který ukládá podnikům od určité velikosti zajistit si do 30. října příštího roku integrované povolení nezbytné k jejich další existenci na trhu. Podle Josefa Sajdla, vedoucího legislativního oddělení sekretariátu Potravinářské komory ČR, jsou přitom podmínky IPPC velmi nejasné. Ministerstvo zemědělství například podle něj zveřejnilo počty potravinářských podniků, kterých se povinnost zažádat o integrované povolení týká.

„My si ale vůbec nejsme ani jisti tím číslem (počtem podniků), protože není jasné, zdali ty podniky pod zákon spadají či nespadají. V zákonu vidíme především dva zásadní problémy. Hovoří se v něm například o tom, že rozhodujícím kritériem pro podání žádosti o integrované povolení je projektovaná kapacita, ale směrnice EU hovoří jak o projektované, tak i skutečné kapacitě. Dle našeho názoru podnik nemůže být sankcionován na základě toho, co vlastně nedělal. Druhým velkým problémem jsou takzvané směsné výrobky, kdy je příslušný výrobek zčásti živočišného a zčásti rostlinného původu a není jasné, jak bude postupovat Česká inspekce životního prostředí. Snažili jsme se s ministerstvem životního prostředí domluvit, že pokud výrobce používá již zpracovanou surovinu živočišného původu, třeba šunku, měl by být výrobek posuzován jako neživočišná výroba. Žádná z našich připomínek ale dosud vyslyšena nebyla,“ konstatuje Sajdl.

Zákon navíc podle něj naprosto opomíjí princip vyjednávání, který je jasně zakotven ve Směrnici, podle níž by měl být s výrobcem veden dialog, a dává také nepřiměřenou volnost krajským úřadům v jeho výkladu. To v praxi znamená, že při posuzování žádostí o integrované povolení postupují jednotlivé krajské úřady rozdílně.

Podle prezidenta PK Jaroslava Camplíka požaduje PK, aby ministerstvo životního prostředí vydalo nějakou zcela jasnou výkladovou vyhlášku, jak bude při posuzování žádostí postupováno. „My chceme jasná pravidla. Jak je to s kapacitou, jak je to se zařazením výrobků a jaké jsou termíny pro krajské úřady, do kdy se musí vyjádřit, a zdali, pokud se nevyjádří, se má žádost za schválenou,“ shrnuje prezident. Právě stanovení termínů je podle Sajdla další důležitou připomínkou Komory. „Když podnik zažádá o integrované povolení, a úřad po něm bude chtít další a další dokumenty, může se v krajním případě proces protáhnout i na několik let,“ upozorňuje na možná rizika.

Pokud tedy v říjnu příštího roku dojde k uzavírání některých potravinářských provozů, bude si za to podle Camplíka moci ČR sama. „Protože si nestanovila jasná pravidla,“ zdůrazňuje prezident Potravinářské komory.


Zdroj: Potravinářská komora


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Času bylo dost !
Je zajímavé, že Potravinářská komora přichází s tímto prohlášením a požadavkem až teď. Zákon už platí dost dlouhou dobu, navíc ministerstva zemědělství a životního prostředí pořádala v minulých letech speciálně pro zemědělce a potravináře odborné semináře a konzultace. Nikdo za celou tu dobu s podobnou kritikou a požadavky nevystoupil, provozovaetlé se na to vykašlali a teď, když jim teče do bot a začíná být evidentní, že nejsou schopní povolení včas dostat, kolem sebe začínají kopat. Času na podání žádosti měli spoustu a pokud ho nevyužili a budou muset kvůli chybějícímu povolení ukončit provoz, je to jen a pouze JEJICH vina. A nenadávejte za to MŽP nebo MZe !!!
vloženo: 11.10.2006 13:21     vložil:  Tom Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist