Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spolana požádala o integrované povolení pro amalgámovou elektrolýzu

07.12.2006  |  167× přečteno      vytisknout článek

Spolana požádala o integrované povolení pro amalgámovou elektrolýzu PRAHA - Krajský úřad Středočeského kraje zahájil řízení procesu žádosti o vydání integrovaného povolení pro společnost Spolana, a.s. Neratovice. Předmětem žádosti o udělení integrovaného povolení je „Výroba chloru a louhu sodného amalgámovou elektrolýzou a dále výroba kapalného chloru, kyseliny chlorovodíkové, chlornanu sodného a chladících solanek typu R“.

Stručné netechnické shrnutí údajů uvedených v žádosti, které bylo zveřejněno na portálu Ministerstva životního prostředí dne 30. listopadu 2006, je možné si přečíst zde.

Ve stručném netechnickém shrnutí údajů uvedených v žádosti se lze zatím dočíst, že Spolana požádala o vydání integrovaného povolení pro výrobní technologii – amalgámovou elektrolýzu, která je podle dokumentace BREF považována za nejhorší možný výrobní postup v daném průmyslovém odvětví. Tato skutečnost velmi úzce souvisí se rtutí a jejími negativními dopady na životní prostředí a zdraví lidí a živočichů. Evropská komise připravila dokument Strategie řešení problémů se rtutí v Evropské Unii („EU Mercury Strategy“). V tomto dokumentu bylo zveřejněno, že největším spotřebitelem rtuti v Evropské Unii je právě chlórový průmysl s amalgámovou elektrolýzou.

Druhou chemičkou na území České republiky, která vyrábí chlor pomocí amalgámové elektrolýzy, je Spolchemie v Ústí nad Labem. Spolchemie požádala o vydání integrovaného povolení pro „Provoz Hala Elektrolyzérů a Výrobna technické kyseliny chlorovodíkové“ v červnu 2006. Integrované povolení bylo Krajským úřadem Ústeckého kraje vydáno v říjnu 2006, ale nenabylo doposud právní moci, protože sdružení Arnika se proti němu v zákonné lhůtě odvolala k Ministerstvu životního prostředí.

Je všeobecně známo, že amalgámové elektrolýzy jsou zdrojem plynných emisí rtuti a chloru, sloučenin rtuti a chloru v odpadních vodách a v tuhých odpadech. Arnika na tyto skutečnosti upozorňuje již několik let a proto vyzvala Spolanu i Spolchemii, aby amalgámovou elektrolýzu nahradily nejlepší dostupnou technologií a to nejpozději v roce 2009.

V důsledku používáni rtuti v minulosti došlo již ke kontaminaci staveb, zeminy a podzemních vod v areálu Spolchemie a Spolany do té míry, že je nutné přistoupit k sanacím těchto kontaminovaných lokalit v areálech chemiček. Staré ekologické zátěže - vybrané příklady sanací. Přitom na druhé straně obě chemičky chtějí i nadále (aspoň dalších cca 6-9 let) provozovat amalgámové elektrolýzy.

Další informace:

Rtuť je velmi toxická látka, jejímž vlivem dochází ke zničení či porušení struktury bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají mimořádně velkou schopnost kumulovat se v organismech a přenášet se dále potravním řetězcem. Tato schopnost byla příčinou hromadných otrav, ke kterým došlo např. v zátoce Minamata (Japonsko), v prefektuře Niigata (Japonsko), či v Iráku. Rtuť se do těla dostává vdechováním, zažívacím traktem a difúzí pokožkou. Z těla se vylučuje až několik let. Byla nalezena například i v mléce kojících žen, které byly v kontaktu s tímto kovem.

Příznaky otravy: Páry dráždí dýchací cesty, kovová chuť v ústech, pálení na prsou v břiše, střevní problémy (kolika, průjem), poruchy centrální nervové soustavy, poruchy rovnovážného ústrojí a zraku, podrážděnost, bolesti hlavy, zapomnětlivost, únava, třes rukou, očních víček, jazyka, vypadávání zubů a šedý lem kolem zubních krčků, nechutenství, horečka, kašel, dušnost, poruchy ledvin a jater, slinění a zduření slinných žláz, vředy na rtech a v nejhorším případě smrt.

Zdroj: Internetové stránky Arniky


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist