Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Poslední příležitost

19.01.2007  |  zdroj: EKONOM  |  123× přečteno      vytisknout článek

Poslední příležitost Zákaz provozu nebo pokuta v milionech korun hrozí od 30. října letošního roku firmám, které ještě nepožádaly o integrované povolení (IP) ve smyslu zákona číslo 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění (neboli IPPC). Je na čase si o toto povolení zažádat.

Zákon, který vešel v účinnost dne 1. ledna 2003, jasně říká, kterých provozovatelů se to týká. Jednotlivé podniky tak uvrhl nebo uvrhne do kolotoče vyřízení žádosti o IP. V ideálním případě trvá tento proces 162, v delší variantě 285 dní. Nyní se nacházíme v období, kdy provozovatelé mají prakticky poslední šanci.

Integrovaná prevence a omezování znečištění je normativním nástrojem, s jehož pomocí dosáhneme vyššího stupně ochrany životního prostředí jako celku. Představuje nový přístup: nezvažuje dopady činnosti na životní prostředí odděleně po jednotlivých složkách, ale posuzuje technologické procesy jako celek. Jako přednostní strategii prosazuje prevenci vzniku znečištění u zdroje. Zákon se zatím týká pouze činností s významným dopadem na životní prostředí.

IPPC posuzuje činnosti a s nimi spojená rizika pro jednotlivé složky životního prostředí jako jeden systém. Analyzuje samotný technologický proces z hlediska efektivnosti využívání zdrojů a zvažuje opatření pro prevenci vzniku znečištění. Tato opatření jsou následně integrovaná do výrobních technologií.

Při stanovování emisních limitů vychází zákon vedle místních podmínek také z tzv. nejlepších dostupných technik, neboli nejlepší dostupné praxe. Směrnice klade nároky na inovaci technologií, ale zároveň zohledňuje konkurenceschopnost podniků. Znamená to, že v porovnání se stávajícím složkovým přístupem omezuje investice do koncových technologií a navržená řešení optimalizuje. Usiluje o snížení emisí a zlepšení životního prostředí jako celku. V ideálním případě podnik ušetří náklady a díky efektivnější technice minimalizuje negativní dopady na životní prostředí.

Na předkladatele i vydavatele žádosti o povolení jsou nyní kladeny vyšší nároky, což je způsobeno tím, že integrovaná prevence a omezování znečištění vyžaduje znalost technologických procesů a týmovou práci. Směrnice IPPC je postavena na kooperativním přístupu. Vyžaduje spolupráci průmyslu a veřejného sektoru při hledání a výběru řešení výhodných jak z hlediska životního prostředí, tak z hlediska konkurenceschopnosti.

V IPPC se emisní limity, technické ukazatele a parametry zařízení odvozují nejen z limitů, jak je známe dnes, ale vycházejí ze zmíněného benchmarkingu. IPPC za tímto účelem zavádí pojem nejlepší dostupná technika, která představuje nejefektivnější a nejpokročilejší stadium vývoje činností a provozních metod, jež jsou zároveň technicky a ekonomicky dostupné.

Podnik, který hodlá posuzovat stav své techniky s nejlepšími dostupnými technikami, musí popsat materiálové a energetické toky. Tedy například provést specifikaci zdrojů emisí, typů znečišťujících látek, vstupů a výstupů u jednotlivých technologických kroků, tj. popsat vstupy a výstupy materiálů při běžném průběhu reakcí, energetickou náročnost reakcí, emise do ovzduší, emise do vody, tuhé odpady, a také popsat odchylky od standardních situací, spojené se změnami znečištění (úniky, havárie).

To znamená, že musí správně zvolit strukturu shromažďovaných údajů, podmínky a způsob jejich měření a zvolit postup pro správnou interpretaci naměřených hodnot a postup pro výpočet odvozených indikátorů. Ze získaných údajů se určí hladiny emise (tj. koncentrace) v gramech na množství odpadního vzduchu nebo vody, resp. tun odpadů za rok, a zatížení životního prostředí v kilogramech na tunu výroby, tj. měrné emise analogické měrným spotřebám, a to pro všechny jmenované situace.

Zároveň je nutné vytipovat nejvýznamnější výrobní parametry na vstupu/výstupu pro zatížení životního prostředí, a to jak pro jednotlivé reakce, tak i pro základní výrobní jednotky. Posoudit běžně dostupné a vyvíjené techniky z hlediska vstupů a výstupů, jejich aktuální spotřebu energií. Zvážit, jaké důsledky by měl přesun znečištění do jiných médií, a posoudit, jaké by mohly být další možná opatření pro snížení znečištění a vyššího využití energií. Stanovit všechny operace, které je nutno provést při stavbě a provozování zařízení a pro zneškodnění zařízení po ukončení jeho životnosti.

V nejbližších dnech by podniky, které doposud o vydání IP nezažádaly, měly vypracovat žádost a co nejrychleji ji podat na příslušném krajském úřadě. Již teď je jasné, že příslušné krajské úřady budou žádostmi na posledních chvíli přehlcené a proto je nutno bít na poplach.

JOSEF HAMMER, JOSEF DOBRÝ Ústav ekonomiky a řízení chemických a potravinářských podniků, VŠCHT Praha


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist