Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Směrnice o IPPC se rozšíří na další zařízení

01.06.2007  |  133× přečteno      vytisknout článek

Závazný termín k udělení integrovaného povolení pro první skupinu největších zařízení vyprší teprve letos v říjnu, ale Evropská komise již pracuje na revizi směrnice IPPC a rozšíření její působnosti.

 


Smyslem změn je odstranění nedostatků stávající směrnice a další snížení emisí amoniaku, skleníkových plynů a dusičnanů. „Česká republika je v procesu implementace směrnice IPPC v rámci států EU v průměru nebo lehce nad průměrem. Největší problémy mají v zemích jižní Evropy,“ informoval na Envikongresu Jan Slavík z Ministerstva životního prostředí ČR. Vedle zpoždění implementace Evropská komise kritizuje také nedostatečné vynucování aplikace nejlepších dostupných technik (BAT) a nedostatečné odůvodnění v případech, kdy se při povolování nevychází z BAT. Výsledkem je, že směrnice nemá takový dopad na úroveň ochrany životního prostředí, jak se očekávalo.

Nedostatky by se měly promítnout v nové podobě směrnice IPPC, jejíž schvalovací proces pravděpodobně proběhne v letech 2008 až 2009, tedy i během českého předsednictví EU. Účinnost nové směrnice se předpokládá v roce 2012 a předmětem revize budou například oblasti terminologie, monitoringu, povolovacího procesu i aplikace BAT, a to v zájmu vyjasnění požadavků a větší transparentnosti. Největší změnou ovšem bude rozšíření počtu sledovaných činností a kapacit. V rámci sběru dat Evropská komise uvažuje o rozšíření režimu IPPC například o „malá“ spalovací zařízení o jmenovitém tepelném příkonu 20 – 50 MW, což by se v ČR týkalo přibližně 120 zařízení. K dalším rozšiřujícím činnostem mohou patřit činnosti jako chov vodních živočichů o kapacitě vyšší než 1000 tun/rok, používání biologických procesů k produkci chemických látek, velká průmyslová zařízení na zplaňování a zkapalňování, výroba patentních paliv, průmyslové čistírny odpadních vod, průmyslová zařízení na ochranu dřeva a dřevěných produktů pomocí chemikálií s výrobní kapacitou vyšší než 50 m3 denně a zařízení na stavbu, aplikaci a odstraňování nátěrů lodí o délce nad 100 metrů. Uvažuje se také o změnách v definicích odpadových kategorií v návaznosti na směrnice zabývající se odpady. V odpadovém hospodářství by se rozšíření působnosti IPPC mělo týkat činností jako kompostování, nakládání s kaly, mechanické zpracování komunálního odpadu, zpracování odpadu z demolic, zpracování strusky a škváry a aktivit souvisejícch se zpracováním kovového odpadu.

Přípravu nové směrnice provází řada studií a analýz, které posuzují mimo jiné i ekonomické a sociální dopady připravovaných změn a zabývají se rovněž vlivem na konkurenceschopnost evropského průmyslu, konkrétně sklářství a ocelářství. Velká pozornost je věnována také očekávanému přínosu pro životní prostředí. Jak uvedl Jan Slavík, z předběžných závěrů příslušných analýz lze vyvodit, že i nepříliš striktní aplikací BAT dojde ke snížení emisí NOx na polovinu a striktní aplikací až na jednu čtvrtinu. Ještě k markantnějšímu zlepšení pak má dojít u emisí SO2. Na přípravě nové evropské legislativy se intenzivně podíl i Česká republika, která má zástupce v Expertní skupině i Poradní skupině k revizi směrnice IPPC.
Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist