Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Průmysl v Olomouckém kraji snížil o 2 tuny emise styrenu, přerovská teplárna však patří k největším zdrojům úniků rtuti u nás

23.11.2010  |  141× přečteno      vytisknout článek

Průmysl v Olomouckém kraji snížil o 2 tuny emise styrenu, přerovská teplárna však patří k největším zdrojům úniků rtuti u nás

OLOMOUC - Největšími znečišťovateli v Olomouckém kraji jsou teplárny v Přerově a v Olomouci a cementárna v Hranicích. Vyplývá to z analýzy sdružení Arniky vycházející z dat, která nahlásily do Integrovaného registru znečišťování (1) za rok 2009 samy průmyslové provozy. Čistírny odpadních vod patří k hlavním bodovým zdrojům znečištění vod látkami nebezpečnými pro vodní organismy v Olomouckém kraji. "Je to především kvůli únikům zinku a mědi do vod (2). Hlavními původci tohoto znečištění jsou však v podstatě domácnosti a provozy, odkud těžké kovy pocházejí a odkud se do čistíren dostávají," upřesnila Ing. Jana Mikulášková z Arniky, která žebříčky znečišťovatelů zpracovala.

Výrazného pokroku dosáhly firmy v Olomouckém kraji ve vypouštění emisí styrenu - snížily je meziročně o téměř 2 tuny. Styren patří mezi látky s potenciálně rakovinotvorným účinkem (3). Arnika se letos při zpracování žebříčků znečišťovatelů zaměřuje zejména na obsah chemických látek ve vodním prostředí. "Přestože v posledních letech znečištění vod toxickými látkami výrazně ubylo, stále je nepřehlédnutelné, zejména pokud jde o znečištění pocházející z průmyslových podniků," říká Ing. Jana Vitnerová, vedoucí kampaně Člověk a voda. "Zinek je přitom toxický pro ryby a další organismy žijící ve vodě," dodala Jana Vitnerová.

Teplárna v Přerově zůstává největších zdrojem úniků rtuti v kraji, a to dokonce tak velkým, že se umístila na druhém místě i v celostátním žebříčku největších znečišťovatelů rtutí (4). "Rtuť je velice diskutovanou látkou. Připravuje se mezinárodní úmluva k omezení jejích úniků do životního prostředí. Teplárny a elektrárny mohou používat speciální filtry k jejímu zachycování. I rtuť uvolněná do ovzduší může nakonec přispět ke kontaminaci vodních ekosystémů, kde se kumuluje mimo jiné v rybách," komentoval problematiku rtuti vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

Přerovská teplárna v kraji nejvíce přispívá ke kyselým dešťům. Zůstává rovněž druhým největším zdrojem skleníkových plynů v kraji hned za cementárnou v Hranicích, která ovšem meziročně svůj příspěvek k emisím skleníkových plynů výrazně snížila - o více jak 10 tisíc tun.

Oproti předchozímu roku vypadly z žebříčků největších znečišťovatelů styrenem čtyři firmy: A.A.R plast Krchleby, Pony Auto Hranice, Siemens Elektromotory a Ladislav Michalík. Nejvíce svoje emise snížila firma A.A.R plast Krchleby (ze 744 kg na necelých 5 kg, což je méně, než ohlašovací práh) a Pony Auto Hranice (která vloni nahlásila 646 kg emisí této látky). Emise styrenu v součtu snížily i jediné dva provozy podniku M.L.S. Holice, které v letošním žebříčku osaměly.

Jediná firma v Olomouckém kraji nahlásila emise perzistentních organické látky - jedná se o slévárnu Foundaik a polyaromatické uhlovodíky (5) v jejích odpadech.

Kampaň Člověk a voda byla zahájena v létě 2010. Spojuje aktivity Arniky zaměřené na ochranu vody v naší krajině, zachování vodního prostředí a druhové rozmanitosti a na dodržování českých zákonů a evropských dohod. Vyhodnocení dat o únicích a přenosech látek do vod proběhlo v rámci projektu Voda živá finančně podpořeného Státním fondem životního prostředí.

Tisková zpráva sdružení Arnika - programu Toxické látky a odpady


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist