Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zájem o zalesňování poroste

17.03.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Zájem o zalesňování poroste Žďár nad Sázavou V nejbližší době se dá očekávat větší tlak na zalesňování nelesních pozemků v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Možný nápor má podle pracovníků CHKO souvislost s dotačními tituly, které budou financovány z Evropské unie. \"Oproti minulosti bude pro vlastníky zemědělské půdy finančně zajímavá i náhrada za ztrátu příjmů vzniklých z důvodů ukončení zemědělské výroby, která bude poskytována až po dobu dvaceti let,\"vysvětlil pracovník CHKO Žďárské vrchy Jan Staněk s tím, že v přepočtu na hektar by se získaná částka za tuto dobu pohybovala okolo dvou set tisíc korun. V minulosti se totiž finančně podporovalo pouze vlastní zalesňování. V chráněné oblasti Žďárských vrchů bylo v minulých deseti letech zalesněno kolem dvou stovek hektarů nelesních pozemků. Dosud realizované zalesnění prakticky neovlivnilo krajinný ráz ani dochované přírodní prostředí. Od letošního roku je však velká pravděpodobnost, že budou vznikat záměry na zalesňování rozsáhlejších ploch o výměrách i několika hektarů. \"Na stole máme už několik desítek oficiálních a předběžných žádostí či dotazů na možnost zalesnění,\"potvrdil Staněk. Z velkého nárůstu výsadby však panují ze strany CHKO obavy. Přestože je zalesnění nelesních pozemků veřejností všeobecně považováno za příznivé pro krajinu, může jeho dopad v určitých případech kolidovat se zájmy ochrany přírody a krajiny. \"Jde o závažnou změnu užívání krajiny, která se může projevit pozitivně i negativně. V závislosti na aktuálním stavu nemusí být podmínky z hlediska zachování biodiverzity vždy příznivé. Pokud má tedy nový prvek působit pozitivně, je nezbytné stanovit, za jakých podmínek lze záměr realizovat, neboť se jedná o trvalou změnu v krajině,\"zdůraznil ochranář. Příkladem může být záměr zalesnění přirozené rašelinné louky s výskytem ohroženého prstnatce májového či zalesnění lokality s dochovanými známkami historického využívání krajiny. Zamýšlené zalesňování je proto posuzováno z hlediska zásahu do krajinného rázu dle platných zákonů. \"Ten, kdo přemýšlí o zalesnění, by měl tento záměr nejprve projednat s námi,\"vyzval Staněk. Správa CHKO poté provede vyhodnocení přípustnosti zalesnění a poskytne informace o konkrétním postupu v daném případě. Někdy se však stává, že lidé konzultace s místní správou nevyužijí. \"Momentálně jsme obeznámeni se dvěma případy nelegálního zalesnění v katastru obce Kameničky a na rozhraní Světnova a Cikháje. Problém bude řešit Česká inspekce životního prostředí,\"uzavřel Staněk.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist