Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lov odstřelem je přirozená regulace ročních přírůstků zvěře

22.04.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Myslivecká chovatelská péče o zvěř je každoročně vyhodnocována odbornými komisemi jmenovanými příslušnými orgány státní správy myslivosti.

Tyto komise hodnotí správnost provedeného lovu a to na základě předložených trofejí zvěře. Výsledek této péče je prezentován veřejnými chovatelskými přehlídkami.

Také v letošním roce proběhlo hodnocení odlovené jelení zvěře v nově vymezené oblasti pro chov, která vznikla na základě rozhodnutí Krajského úřadu kraje Vysočina a týká se honiteb Radoslava Kinského a Lesního družstva obcí Přibyslav (LDO).

„Oblast pro chov jelena evropského s názvem Oblast chovu jelena evropského Žďárské vrchy, byla vymezena na návrh držitelů honiteb Staré Ransko, Světnov LDO a Zámek Žďár nad Sázavou. Dále také na základě závěru odborného posudku zpracovaného Veterinární ošetřovnou pro drobná zvířata a zvěř Přibyslav a Institutem ekologie a chovu zvěře Praha. Celková výměra oblasti činí 10.144 hektarů, normovaný stav jelena evropského je 89 kusů,“ řekl Petr Janoušek z krajského odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství.

Hlavním cílem vymezení oblasti chovu jelení zvěře bylo ujednocení myslivecké péče o zvěř pohybující se v těchto honitbách a soustavné koncepční zvyšování její kvality. Hodnocení trofejí odlovené jelení zvěře bylo provedeno komisí jmenovanou Krajským úřadem kraje Vysočina. Zaměřeno bylo především na plnění plánu lovu, posouzení chovné hodnoty ulovených jelenů, včetně přehledu bodovaných trofejí jelenů, na časový průběh lovu jelenů a také na vyhodnocení správnosti průběrného lovu

„Lov odstřelem je přirozená regulace ročních přírůstků zvěře. Takzvaný průběrný odstřel je pak součástí myslivecké péče o zvěř, protože v rukou myslivce spočívá možnost odstranit z chovu vše podprůměrné a ponechat v něm všechno žádoucí tak, aby se postupně zvyšovala kvalita celých populací zvěře,“ řekl Petr Bureš. Samotná chovatelská přehlídka proběhla ve spolupráci kraje Vysočina a Okresního mysliveckého spolku ve Žďáru nad Sázavou ve dnech 2. – 4. 4. 2004.

R. Burketová
Více informací P. Janoušek, 564 602 208, target=_blank>janousek.p@kr-vysocina.cz

\"velké
chovatelská přehlídka
\"velké
chovatelská přehlídka


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist