Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zisk vložíme do budoucnosti našich lesů

25.10.2004  |  zdroj: HN  |  125× přečteno      vytisknout článek

Jakákoli změna nastaveného systému směřující k normálnosti a respektování rovných pravidel naráží na ostrou kritiku.

Když jsem přebíral vedení státního podniku Lesy České republiky, činil jsem tak s dobrou vírou zlepšit a zprůhlednit činnost firmy, a to s ohledem na řádného správce obnovitelných zdrojů, které jsou nám svěřeny. Po důkladném seznámení se s chodem a praktikami státního podniku jsem si uvědomil, že moje předsevzetí nebude pouze komplikované.
Nemýlil jsem se. Jakákoli změna nastaveného systému směřující k normálnosti a respektování rovných pravidel naráží na ostrou kritiku. Jde tu pochopitelně o peníze a rozhodně ne malé.
Transformace státních lesů přinesla mimo řady pozitiv i některé stinné stránky pro náš státní podnik. Původně měl transformační model přinést do pokladny státních lesů několik miliard korun ročně. Krátce nato se všeobecně tvrdilo, že se jedná o peníze pro státní rozpočet, a to jako daň ze zisku soukromých firem zapojených do spolupráce se státním podnikem.
Mám určité pochybnosti o fungování výše uvedeného modelu. Státním lesům ovšem nemůže být tato situace lhostejná - musí totiž plnit veřejný zájem a dbát o obnovu a zlepšování stavu lesů.
Objem zisku státního podniku Lesy České republiky byl ve srovnání s možnostmi minimální, trend zisku byl klesající.

Zavádíme výběrová řízení
Rozhodli jsme se pro nezbytné kroky a systém hospodaření udělat flexibilnější. Nejde ovšem přitom o žádnou socializaci, braní práce soukromým společnostem, ani o hrozby nezaměstnanosti, jak rády vykládají svým zaměstnancům a veřejnosti profesní organizace.
Největší diskuse se vede o způsobu obchodování s dřívím. Lesy České republiky nesčíslněkrát zdůrazňovaly, že mají záměr provádět část obchodu s dřívím samy, zdůrazňuji "část" obchodu. Není přitom pravdou, že by podnik vytvářel síť vlastních lesních závodů. Takřka veškeré činnosti v lese budou i nadále provádět soukromé firmy na základě smluvního vztahu.
Oproti minulosti však dojde k jedné podstatné změně - spolupráce s lesnickými firmami proběhne na základě výběrových řízení, která jsou v jiných odvětvích naprosto standardní záležitostí. Devadesát procent území spravovaných lesními správami bude v režimu komplexní zakázky, kdy smlouva o činnosti bude na pět let. Domnívám se, že se jedná o dostatečně dlouhou dobu pro stabilizaci smluvního vztahu vzhledem k plánování privátních firem podnikajícím v oboru.
Nejdůležitější snahou managementu je rozšíření a lepší využívání tržního prostředí v lesním hospodářství. Zavádíme princip výběrových řízení, která vnesou do smluvních vztahů jasnější hodnotící kritéria.
Dosavadní smluvní vztahy se soukromými podnikateli, podepsané v minulosti bez výběrových řízení, i nadále pokračují v rámci smluvního vztahu a nikdo z nich si nemůže stěžovat, že se náhle ocitl ve vzduchoprázdnu. Opatření mají vést k vytvoření rovných podmínek a zamezit protekcionismu.

Změny přinesou zisk
Nový systém přináší zisk i samotným Lesům ČR. Uplatnění výběrových řízení v části smluvních vztahů generovalo v tržbách 65 miliónů korun. I tento příklad ilustruje potenciál zisků, který je možné reinvestovat do zlepšení stavu státních lesů. V praxi se potvrdilo doporučení Liberálního institutu, že využití výběrových řízení umožní dosažení poměrně vysokých úspor.
Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství se slovně přihlašuje k nutnosti změn ve vzájemných smluvních vztazích, ale ne všechny jejich představy o nastavení a postupném zavedení systému jsou pro státní podnik akceptovatelné.
Opakovaně jsme s asociací jednali a vstřícně zapracovali řadu námětů do připravovaného modelu. Výrazné rozdílné názory jsou v oblastech obchodu s dřívím a v postupném zavádění výběrových řízení. Státní podnik trvá na provádění výběrových řízení na dodávky lesnických prací.
Lesy České republiky jsou samostatným subjektem, který provozuje podnikatelskou činnost se svěřeným majetkem, a nehodlá ho jen "spravovat" dle pokynů různých zájmových skupin. Taková je totiž naše odpovědnost vůči českým zákonům, zakladateli, lesu i příštím generacím.
Autor je generálním ředitelem státního podniku Lesy České republiky


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist