Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obce chtějí důsledněji chránit své lesy

05.04.2005  |  zdroj:   |  124× přečteno      vytisknout článek

Obce chtějí důsledněji chránit své lesy Peruc
Docílit větší ochrany lesů a napomoci jejich zachování kvůli ekologickému významu pro krajinu. Takový je záměr obecní rady v Peruci a celého Mikroregionu Perucko. Kvůli tomu žádají krajský úřad o přeřazení lesů v katastrálním území Peruce, Hřivčic, Stradonic a Slavětína z kategorie lesů hospodářských do kategorie lesů zvláštního určení.
"Jsme rozhodnuti trvat na přeřazení i v případě, kdy budou majitelé větších lesních celků proti," tlumočil starosta Josef Vilhelm názor peruckých radních. Ti jsou si vědomi možnosti, že majitelé větší lesní plochy, včetně například státních lesů, nemusí být přeřazením z kategorie hospodářských lesů nadšeni, právě kvůli možnému omezení těžby dřeva a naopak náročnější péči o lesy zvláštního určení.
Přeřazení je nakloněn i odbor životního prostředí pověřeného Městského úřadu v Lounech. "Rozhodně nebudeme proti tomu, aby se lesům v blízkosti Peruce dostalo co možná nejlepšího způsobu ochrany, tak aby se pobytem v nich mohli těšit místní i turisté z okolí," potvrdil vedoucí životního prostředí lounské radnice Petr Čekal.
Až dosud patří perucké lesy do kategorie hospodářských lesů a právě nešetrná těžba ze strany jedné z těžebních společností, jež kácela v blízkosti městečka v zimě pro velemínský závod Lesů ČR, vzbudila mezi obyvateli městečka řadu protestů. Změna kategorie má však podle starosty více důvodů. Nutnost změny kategorie lesa vyplývá také ze zpracovaného plánu územního systému ekologické stability, který pro Perucko zpracovala přední česká ekoložka Jana Tesařová. Navíc je celé území kolem Peruce, včetně sousedních Bítin, intenzívně zemědělsky obhospodařováno. V letech reálného socialismu bylo těžce zdevastováno při vytváření velkých půdních bloků. Ve prospěch zcelování pozemků byly v krajině vykáceny všechny volně rostoucí stromy, zrušeny potoky a vodoteče, zmizely staré aleje a polní cesty. "Následkem těchto úprav se podstatně snížil biologický potenciál krajiny. Chceme napomoci tomu, aby se opět zvýšila kvalita života v naší krajině," uvedl Vilhelm.
Změnu kategorie vítá i starosta sousedního Slavětína. "Ze Slavětínského háje už zbývá opravdu jen úzký pruh a nechceme, aby padl například při těžbě dřeva," uvedl Jaroslav Jandl. Podle něj je les nad obcí jediným souvislým pásem zeleně, který mají lidé ze Slavětína k dispozici a je potřeba jej zachovat.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist