Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Když se o les nikdo nestará

10.05.2005  |  zdroj: Moderní obec  |  128× přečteno      vytisknout článek

Když se o les nikdo nestará Ochranu lesa zajišťuje nejen Ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), ale i odbory životního prostředí krajů a obcí s rozšířenou působností.

V roce 2003 lesní porosty na celém území oslabilo extrémní sucho a nadprůměrné teploty, což snížilo odolnost smrkových porostů před biotickými škůdci. Chladné a vlhké jaro a počátek léta 2004 i včasné zpracování kalamitní hmoty z roku 2003 naštěstí nevytvořilo vhodné podmínky pro vývoj kůrovců. Teprve teplý a suchý srpen a první polovina září přispěly k urychlení vývoje jeho populace, takže v případě příznivých klimatických podmínek lze očekávat zvýšený stav tohoto kalamitního škůdce i letos.

Tato situace mobilizovala většinou velké vlastníky lesů k aktivnímu zpracování kůrovcového dříví nebo jeho asanaci a k přijímání preventivních opatření. K obdobnému postupu však nepřistoupili někteří zejména drobní soukromí vlastníci. Protože přemnožení škůdci napadají i lesy sousedních vlastníků, vznikají škody velkého rozsahu.

"Když vlastník lesa neplní podstatné povinnosti stanovené zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích a ohrožuje tím existenci lesa a lesy sousední, má orgán státní správy lesů za povinnost, pokud sankce podle § 50 nejsou účinné, rozhodnout podle § 57 o nezbytných opatřeních k odvrácení hrozícího nebezpečí. Obec s rozšířenou působností by tedy měla rozhodnout o asanaci zasaženého lesa, ale zákon už neříká, kdo ji zaplatí a jak se vyrovná majitel lesa s obcí. Jestliže obec zásah uskuteční, pak jej i zaplatí. Problém však je, jak dostat peníze od majitele lesa. Ten navíc může říci - vy jste mi tam vytěžili, ono se mi tam něco ztratilo nebo shnilo, způsobili jste mi škodu. Tato záležitost zatím není majetkoprávně vyřešena. Proto se obce brání zuby nehty, aby v podobných případech nemusely zasáhnout," řekl nám vedoucí oddělení ochrany lesa ČIŽP Ing. Jan Hořejší.

Protože uvedená nečinnost není dostatečně legislativně upravena, ČIŽP iniciovala novelizaci zákona č. 289/1995 Sb., o lesích, a to zavedením tzv. nuceného výkonu rozhodnutí do lesnické praxe. Umožnilo by to v případě nezbytnosti včas zpracovat a asanovat kůrovcové dříví, a to za určitých podmínek, které by zajistil stát.

"Novelu, která je v připomínkovém meziresortním řízení, připravilo Ministerstvo životního prostředí. Měla by vyjasnit majetkové záležitosti. Když obec nechá odtěžit dřevo, tak by je mohla také prodat a strhnout si náklady. Dnes může postupovat i přes soudní exekutory, jenže je to zdlouhavé," konstatoval Ing. Hořejší.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist