Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O lesích u našich sousedů

06.10.2005  |  zdroj: Českobudějovický deník  |  124× přečteno      vytisknout článek

O lesích u našich sousedů

Kromě nádherných velehor, které se tyčí na dvou třetinách území našich jižních sousedů, další přírodní bohatství tvoří lesy. Pokrývají bezmála polovinu rozlohy Rakouska a jsou zdrojem mnohého užitku. Ne náhodou byl význam lesa zdůrazněn na nedávném Mezinárodním veletrhu v Riedu, kde jsme hovořili s inženýrem Klemencem Weissem ze Zemědělské komory Horních Rakous.

Proč jste letos položili důraz na dřevo z listnatých stromů?

Protože je nanejvýš mnohostranně využitelné. Od věcí všedního dne, například od vařeček a upomínkových předmětů přes ušlechtilé dýhy po hudební nástroje. Je tedy mnoho řemesel, která pracují s tímto dřevem, a jak jsme předváděli, řemeslným uměním je jeho soustružení.

Napověděli jsme, že lesy tvoří skoro polovinu plochy Rakouska. O zbytek se dělí orná půda a louky s pastvinami. Z toho jasně vyplývá, jakým zdrojem bohatství jsou lesy ve vaší republice.

Na výměře 3 900 000 hektarů představují ohromnou zásobu dřeva. Na jeden hektar připadá v průměru v celém státě 325 kubíků, v Horních Rakousích dokonce 375 plnometrů. Po Švýcarsku je to nejvíc v Evropě.

V minulých letech vás také postihly polomy. Zanechaly po sobě hodně škod?

Počítáme-li s roční těžbou dvanáct až čtrnáct milionů kubických metrů, pak při polomech jen v roce 1990 popadalo jedenapůlkrát tolik dřeva. Myslím, že jsme se i z kalamity v roce 1999 vzpamatovali celkem dobře a hlavně jsme se poučili. Nevysazujeme už jen smrky, ale také hodně listnatých stromů, prostě zakládáme smíšené lesy.

V jakém poměru?

Asi čtyřicet procent smrku, zbytek byl zalesněn listnatými druhy. I když tedy hlavním stromem pořád zůstává smrk, z celkových asi šedesáti procent, poměr se výrazně změnil i ve prospěch borovice, modřínu, kosodřeviny a samozřejmě dubu a dalších listnáčů.

Teď už máte lesy uklizené?

Prakticky ano, holiny už neexistují, protože zákon ukládá povinnost zalesnění do pěti let. Na všechnu práci s odstraňováním polomů jsme stačili vlastními silami. Mám na mysli majitele lesů. Spíše jen symbolicky nám pomohla armáda. Před patnácti roky vysazené stromečky se dobře ujaly, dnes jsou z nich už velmi pěkné porosty.

Kdo jsou u vás majitelé lesů?

Z dvaceti procent obhospodařují lesy velké soukromé závody. Ze třiceti jsou státní, zvláště na jihu Rakouska, protože to bývaly staré císařské revíry, a z padesáti procent jsou jejich majiteli rolníci. Říkáme jim selské lesy. V posledních třiceti letech jsme lesy šetřili, nechali jsme je dorůstat a káceli jen polovinu, nanejvýš dvě třetiny přírůstků.

A co kůrovec? Jak u vás řádí?

To je velký problém, který musíme neustále hlídat. Nejvíc se rozmnožil předloni, kdy bylo mimořádně horké a dlouhé léto. Napadl asi třicet tisíc kubíků dřeva, které jsme chvátali odstranit. Většinou se nám to podařilo, jen státní lesy nereagovaly tak rychle a ještě loni jim zůstaly nějaké zbytky. Ale pokud jde o selské lesy, ty se zbavily kůrovce poměrně brzy, jak to šlo nejrychleji.

Rakousko je soběstačné v základních druzích dřeva?

Ano, ale z hlediska dřevařského průmyslu je situace pro rakouské lesaře už méně příznivá. Velké firmy totiž volí taktiku dovozu tak, aby v Rakousku udržely nízké ceny. Dovážejí ohromné množství dřeva ze Slovenska i Bavorska, chystají se na Bulharsko a Rumunsko a zřejmě také na pobaltské země. Jejich politika není o kvalitě, ale o penězích.

Vaše expozice na veletrhu svědčila o tom, že se snažíte o to, aby se veřejnost zajímala o stav lesa.

Chtěli jsme upozornit nejširší okruh návštěvníků, k čemu všemu nám slouží les. Aby si lidé všimli, že nedává jen surovinu nebo palivo, ale jak je mnohostranně užitečný vůbec pro jejich život. Koneckonců nabízí i lesní plody, z nichž naši zemědělci vyrábějí lahodné šťávy a likéry.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist