Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona

27.10.2005  |  127× přečteno      vytisknout článek

Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona

Hnutí DUHA dnes – symbolicky na holině vykácené v lese na Vyškovsku –zahajuje celostátní kampaň za reformu lesního zákona, která by zajistila šetrné hospodaření v české krajině.

Špatné hospodaření je příčinou častých případů hynutí lesních porostů, ke kterým v posledních letech došlo na jihu Moravy, na Opavsku, v Orlických horách, ve středních Čechách i jinde. Ekologická organizace proto usiluje o změny v lesním zákoně, které by zajistily:

zákaz holosečného kácení na plochách přes 0,3 hektaru;
přípustný podíl druhu stromu na výsadbě nejvýše o 10 % větší než v přirozené druhové skladbě pro dané místo;
v lesích ve vlastnictví státu ponechávat nejméně deset stromů na hektar k dožití a zetlení – na soukromých a obecních pozemcích alespoň pět stromů.
 
Oficiální měření ukazují, že zdravotní stav českých lesů zůstává špatný a v posledních letech se dokonce opět zhoršuje [1]. Zpráva vládních expertů už v roce 2001 upozornila, že příčinou je změna chemického složení lesní půdy v důsledku holosečného kácení, výsadby umělých smrčin a ztráty živin: "Nešetrná snaha o maximální produkci…významně přispívá ke špatnému stavu lesních ekosystémů." [2]

Způsobují to hlavně umělé monokultury, které jsou také náchylnější na škůdce a výkyvy počasí. Přirozené složení českých lesů tvoří především duby, buky a jedle. Správný podíl smrku činí pouze 11 %. Přesto se u nás dodnes sází více smrčin než všech listnáčů dohromady. Ačkoli vládní experti upozornili, že na holosečně vykácených plochách dochází k "rychlému rozkladu humusu" a živiny jsou deštěm "zpravidla vyplavovány…[z]tráty [lesní půdy]…mohou být značné", každý rok těžbou vzniká přes 15 000 hektarů holin.

Lesům škodí také totální odstraňování dřeva při těžbě. Žádné stromy zde nezůstávají k zestárnutí a zetlení, což lesní půdu připravuje o důležité živiny.

Hnutí DUHA bude v příštích měsících reformu prosazovat na příslušných ministerstvech, lobbovat v Poslanecké sněmovně a mobilizovat podporu veřejnosti pro opatření, která zajistí šetrné hospodaření v lesích. Kampaň je pro začátek naplánována na jeden rok. Umožňuje ji finanční podpora Nadace Partnerství.

Podrobný informační list o zdravotním stavu českých lesů, jeho příčinách a navrhované reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/lesni_zakon.pdf

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:

"Přestože exhalace z elektráren a chemiček výrazně poklesly, české lesy zůstávají nemocné. Hlavní příčiny špatného zdravotního stavu jsou pokračující výsadba umělých smrčin a holosečné kácení. Je opravdu neuvěřitelné, že ačkoli umělé smrčiny jsou náchylnější na škůdce a výkyvy počasí, dodnes se sází více smrků než všech listnáčů dohromady. Každý rok vzniká patnáct tisíc hektarů vykácených holin, které způsobují rozklad lesní půdy pod slunečním zářením a odplavování živin deštěm. Nutná je reforma lesního zákona, která by zajistila výsadbu místních druhů stromů a omezila holosečné kácení."

Kontakt: Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, telefon 723 189 554, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
 
[1] Výsledky měření, které každoročně organizuje ministerstvo zemědělství (Monitoring stavu lesa v České republice 1984-2003, Ministerstvo zemědělství/Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Praha 2004).

[2] Hruška, J., et Cienciala, E. (eds.): Dlouhodobá acidifikace a nutriční degradace lesních půd – limitující faktor současného lesnictví, Ministerstvo životního prostředí, Praha 2001. Podrobná zpráva několika desítek expertů z různých výzkumných ústavů se zabývá příčinami chřadnutí lesů. Její zpracování zadala vláda v roce 2000 kvůli častým případům odumírání lesních porostů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist