Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stát platí za další a další umělé smrčiny

23.06.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Stát platí za další a další umělé smrčiny

Ačkoli stát plánuje, že do lesů vrátí listnáče, ve skutečnosti vyplácí miliony korun dotací na výsadbu dalších a dalších smrčin. Ukázaly to údaje o subvencích na zalesňování z evropských fondů, jež Hnutí DUHA získalo od Státního zemědělského intervenčního fondu [1].

 

Vládní Národní lesnický program požaduje postupné převádění smrkových monokultur na listnaté a smíšené porosty. Smrky by přirozeně tvořily pouze 11 % českých lesů. Přesto 38 % dotací na zalesňování v letech 2004 a 2005 šlo na výsadbu smrku – více než na kterýkoli jiný druh stromu. Jde o větší podíl, než dostaly duby a buky dohromady.

 

Buky, duby a jedle – tři druhy, které by za přirozených okolností tvořily 80 % lesů – dostaly pouhých 33 % subvencí [2].

 

Současné zalesňovací programy také kritizovaly více než dvě stovky vědců ve stanovisku ke stavu českých lesů, které bylo zveřejněno v dubnu. Upozornili mimo jiné, že chybí pravidla, jež by vyloučila zalesňování vzácných přírodních lokalit, jako jsou květnaté louky.

 

Ministři nyní připravují pravidla lesnických dotací – včetně zalesňování – z evropských fondů na příštích sedm let [3]. Hnutí DUHA návrh kritizovalo, protože žadatelům o subvence neukládá, aby sázeli místní druhy stromů. Musí sice se žádostí předložit posudek o správné druhové skladbě porostu, ale nejsou povinni jej respektovat [4].

 

Ekologická organizace ministerstvu zemědělství předložila podrobný návrh změny dotačních pravidel v Programu rozvoje venkova, která by zajistila výsadbu místních druhů stromů a vyloučila poškozování cenných biotopů. Doporučuje také, aby státní subvence cíleně směřovaly do oblastí s nedostatkem lesů – tedy především nížin a povodňových zón podél velkých řek – a na ornou půdu, nikoli louky [5]. Právě tady je totiž zalesňování potřeba.

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Nedává smysl, aby si stát stěžoval na nadbytek smrčin v lesích, ale zároveň financoval výsadbu dalších a dalších smrků. Prioritou subvenčních programů by samozřejmě měla být obnova listnatých a smíšených porostů. Vyplácené dotace tomu vůbec neodpovídají. Stejný problém je s plánovanými lesnickými dotacemi na příštích sedm let obecně. Stát by měl stanovit podmínku, že dotace dostanou pouze majitelé a správci lesů, kteří respektují zásady zdravého hospodaření. Ministerstvo zemědělství ale jakékoli ekologické podmínky odmítá a chce platit navržené projekty bez ohledu na to, zda jde o zdravé hospodaření, nebo ne.“ 

 

 

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Hnutí DUHA postupem podle zákona o svobodě informací získalo od SZIF údaje o dotacích na zalesňování z evropských fondů (Horizontální plán rozvoje venkova) v letech 2004-2005. Ministerstvo zemědělství odpovědělo, že data z předchozích let – kdy dotaci financoval český státní rozpočet – nemá.

 

[2] Kompletní údaje (hektarové rozlohy pro jednotlivé druhy stromů) jsou k dispozici u Hnutí DUHA.

 

[3] Podrobná pravidla jsou součástí Programu rozvoje venkova, který připravuje ministr zemědělství. Aktuální verze je na www.mze.cz

 

[4] Posudky bude podle stávajícího návrhu Programu rozvoje venkova připravovat státní Ústav pro hospodářskou úpravu lesů. Žadatelé o subvenci musí posudek předložit jako přílohu své žádosti, ale nejsou povinni jeho doporučení respektovat.

 

[5] Kompletní připomínky Hnutí DUHA (36 stran) na vyžádání zašleme emailem.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist