Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lesy České republiky řeší důsledky extrémních vlivů počasí

30.08.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

Lesy České republiky řeší důsledky extrémních vlivů počasí

Letošní léto, ale i léto loňské, připravilo lesníkům nejen Karlovarského kraje řadu nepříjemných překvapení. Lesníci se tak musejí opět vypořádávat s důsledky výjimečných výkyvů počasí. V loňském roce došlo na přelomu července a srpna k nebývalé silné vichřici, která způsobila rozsáhlou kalamitu. Poškodila 200 000 m3 dřevní hmoty. Do konce listopadu se podařilo její následky odstranit a poškozené dřevo zpracovat. Avšak hned v úvodu následujícího měsíce způsobily velmi silné poryvové větry kalamitu další. Ta pak zanedlouho zmizela pod mocnými vrstvami sněhu. Průběh zimy (2005/2006) byl pro les rovněž nepříznivý. Lesní porosty byly v jejím průběhu poškozeny ve velkém rozsahu námrazami a vrcholovými či kmenovými zlomy. Krajský inspektorát tak evidoval k 31. březnu 2006 celkem 147 OOOm3 poškozené dřevní hmoty. Ani to však ještě nebylo vše. Další rána přišla letos v dubnu a květnu, kdy silné bouřky několikrát za sebou rozvracely lesní porosty. Sněhová pokrývka zmizela na horách až koncem května. Teprve tehdy mohli lesáci začít kalamitu komplexně zpracovávat. Průběh následného horkého léta a rozsah kalamity přitom vytvořily velmi příhodné podmínky pro prudký nárůst populace kalamitních hmyzích škůdců, především kůrovce. Tato hrozba - možnost vzniku další, tentokrát kůrovcové kalamity, nedává lesníkům spát.Ředitel krajského inspektorátu ing. Holický k tomu říká: "Pokud nám počasí nepřipraví ještě nějaké překvapení, bude v porostech spravovaných Lesy České republiky kalamita zpracována do konce září 2006. Vyžaduje to však maximální nasazení všech, kteří se na tomto složitém úkolu podílejí. V srpnu a září zbývá v Karlovarském kraji zpracovat ještě cca 75 000 m3, kalamitního dřeva." "Kalamita nejvíce postihla LS Kraslice, LS Horní Blatnou a LZ Kladská," dodává ještě ředitel inspektorátu. "Na ostatních našich jednotkách se kalamita rovněž vyskytuje, ale v mnohem menším rozsahu. Tady je naše pozornost upřena na obvyklé lesnické činnosti jako je zalesnění, ochrana kultur, pěstování a výchovné zásahy. V popředí našeho snažení je zde ochrana lesa před hmyzími škůdci, kůrovci." Pro ilustraci pak uvádí několik čísel: "Na Lesní správě Horní Blatná bylo při likvidaci kalamity zpracováno jen v červnu 271 OOm3 hmoty. Výnosy dosáhly jen za červen 14,5 milionu Kč. Od roku 1992 jsou to nejvyšší dosažená čísla.Z provozního hlediska se nám daří v obchodu se dřívím. Organizační jednotky plní dodávky a nemají pohledávky po lhůtách splatnosti. Přesto i zde dochází v důsledku kalamity ke snížení realizační ceny surového dříví." Organizační jednotky krajského inspektorátu zasahují takřka do všech lesních vegetačních stupňů. To znamená, že se na každé z lesních správ i na lesním závodě vyskytují lesy v územních pánvích, ve středních polohách i ve vyšších horských polohách. Markantní jsou tu i rozdíly vyplývající z odlišnosti přírodních lesních oblastí, jako jsou například Krušné hory a Západočeská pahorkatina.

***

Krajský inspektorát Karlovy Vary patří mezi menší inspektoráty. Celkovým objemem úkolů však mezi inspektoráty rozhodně nezaostává. Právě naopak. Lesní porosty, které spravuje, jsou položeny převážně na úbočích Krušných hor, v oblasti Slavkovského lesa a na jihu zasahují Český les. Plocha lesa převyšuje v Karlovarském kraji plochu zemědělskou. Lesnatost zde dosahuje přibližně 45%. Podmínky jsou namnoze opravdu krušné a o složité a náročné úkoly zde není nikdy nouze. V působnosti krajského inspektorátu se nachází pět organizačních jednotek Lesů České republiky Čtyři lesní správy (LS Františkovy Lázně, LS Kraslice, LS Horní Blatná a LS Toužím) a jeden lesní závod (LZ Kladská). Všechny organizační jednotky spravují dohromady 100 700 ha porostů. Pro svoji řídící a kontrolní činnost má krajský inspektorát celkem sedm pracovníků.


Zdroj: Právo


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist