Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dřevo jako obnovitelný zdroj

27.09.2006  |  zdroj: STAVITEL  |  135× přečteno      vytisknout článek

Nadace Dřevo pro život, která vznikla v loňském roce, si klade za cíl reprezentovat komplexně pojatou zodpovědnou péči o dřevěné bohatství.

Deklaruje odpovědnost vlastníků, správců lesů a významných podnikatelských subjektů za ekologickou stabilitu české krajiny a za sociální a ekonomické perspektivy rozvoje životní úrovně lidí ve venkovských oblastech. Dále podporuje ekologickou výchovu, odborné lesnické, dřevařské a stavební školství a výzkum.

Nadace společně se Svazem průmyslu papíru a celulózy pořádala v srpnu v Čechticích, za účasti zástupců státní správy, vlastníků lesa, zájmových sdružení podnikatelů a průmyslu, představitelů univerzit a ochrany přírody, seminář s názvem Možnosti dlouhodobého využívání dřeva jako obnovitelného zdroje.

Cílem bylo umožnit různým zájmovým skupinám uvést své argumenty pro obhajobu vlastních stanovisek a v diskuzi se pokusit sblížit jednotlivé názory a nastartovat tak proces hledání vyváženého přístupu k využití dřeva jako obnovitelného zdroje při respektování principu trvale udržitelného rozvoje. Hovořilo se zde o možnostech rozvoje využití zásob dřevní hmoty v České republice v návaznosti na tyto okruhy:

- sociálně ekonomický rozvoj regionů bohatých na lesy,

- investiční strategie lesnicko-dřevařského průmyslu,

- výsledky Národní inventarizace lesů,

- záměry ochrany přírody,

- příprava Národního lesnického programu II,

- příprava nového zákona o lesích.

Bylo vydáno tzv. Čechtické prohlášení, ze kterého uvádíme: Současná Strategie pro rozvoj venkova v rámci EU na období 2007 až 2013 představuje nepřehlédnutelnou příležitost pro využití lesů a lesních zdrojů při vytváření trvale udržitelných podmínek pro život na venkově.

Účastníci semináře proto požadují:

Urychlené vyřešení systému diferencované správy lesního majetku s maximálním důrazem na využití potenciálu všech funkcí lesního prostředí trvale udržitelným způsobem.

Posílení pozice (nikoliv rozšíření) a jasnou definici cílů a koordinace strategie státní správy v oblasti lesnicko-dřevařského sektoru.

Jasnou strategii využití výsledků Národní inventarizace lesů s konkrétními časově a věcně definovanými kroky.

Vyjasnění strategie podpory, popř. vztahu státní správy k případným investičním záměrům v LDK v návaznosti na dostupnost zdrojů.

Podporu k prosazení dřeva jako trvale obnovitelné suroviny společně s podporou propagace ostatních funkcí lesního prostředí pro společnost.

Maximální snahu o hlubokou diskuzi nad připravovanými klíčovými dokumenty (NLP II, zákon o lesích), především s ohledem na řešení výše uvedených požadavků.

Tato výzva je motivována snahou o nalezení cesty z krize, do které se lesnicko-dřevařský sektor v posledním období dostal.

Podle materiálů Nadace Dřevo pro život


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist