Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z lesů odejdou až čtyři tisíce lidí

09.10.2006  |  zdroj: HN  |  136× přečteno      vytisknout článek

Z lesů odejdou až čtyři tisíce lidí Propouštění lidí v lesnictví bude ještě výraznější, než ukazovaly včerejší odhady. Celkem přijde do konce roku o práci až na čtyři tisíce lidí. Vyplývá to z průzkumu České asociace podnikatelů v lesním hospodářství.
Příčinou je podle firem zpoždění výběrových řízení na lesnické práce, které teprve nyní vyhlásil státní podnik Lesy ČR. Jedna z největších firem v zemi obhospodařuje přes polovinu všech porostů v republice. Práce pro ni přitom zajišťují hlavně soukromé firmy.
Smlouvy z nových tendrů mají platit od počátku roku. Firmy však varují, že se řízení protáhne až do počátku března. "Nemáme tak jistotu, že od ledna budeme mít zakázky a tím práci pro lidi. Dáváme jim proto výpovědi, abychom je v prvních týdnech nového roku nemuseli za obrovských nákladů držet zbytečně v práci," říká Ivan Doubrava, šéf největší soukromé lesnické firmy CE Wood.
Samotný CE Wood hodlá propustit přes dva tisíce lidí z celkem 4200 zaměstnanců. "Do podobné situace jsme se dostali už loni. Tehdy Lesy také slibovaly, že včas vyhlásí tendry. Drželi jsme se ztrátami lidi v zaměstnání, a pak jsme jich stejně museli tisíc propustit," vysvětluje Doubrava. Jeho lesnicko-dřevařský holding je největší ve středoevropském regionu, tržby má přes devět miliard korun.
Podnikatelé však ubezpečují, že jakmile budou nové zakázky potvrzeny, začnou lidi zase přijímat. "Přinejmenším však několik tisíc lidí bude mít kvůli výpovědím zkažené Vánoce," říká šéf lesnické asociace Jiří Kořínek. Lesníky budou příští rok nabírat buď ty samé firmy, pokud dostanou znovu zakázky v určitých oblastech. Nebo je vezmou nové firmy, jež získají zakázku místo těch současných.
Podnikatelé také počítají s tím, že změna v zakázkách způsobí v prvních týdnech roku výpadky v těžbě dřeva.
"Těžba nejspíš opravdu klesne. Potíže v zásobování odběratelů se mohou zmírnit, pokud se teď podaří vytvořit dostatečné zásoby," upozorňuje Kořínek.
Riziko připouští i ředitel státních Lesů František Koníček. "V posledních třech měsících roku se proto snažíme těžit víc, abychom vytvořili zásoby," potvrzuje.
Ačkoliv Koníček stále tvrdí, že nové tendry se mohou teoreticky stihnout do konce roku, má záložní variantu. "Ve výjimečných případech můžeme dát třeba na měsíc zakázku i bez výběrového řízení, abychom těžby zajistili," tvrdí.
To se však zase mnohým firmám nelíbí. "Konečně byly Lesy přinuceny k tomu, aby tendry vyhlásily průhledně podle zákona o veřejných zakázkách. Ale protože promarnily spoustu měsíců, kdy mohly tendry včas připravit, zase to chtějí "zalepit" nějakými netransparentními výjimečnými smlouvami," prohlašuje Doubrava.


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Konečně - pro pepu
Samozřejmě je nutné potřebný zákon nechat vyrobit, jenže kde ? Ty čtyři tisíce lidí mohou, nebo aspoň jejich část LČR zaměstnat na místech středního tech. personálu a ostatní půjdou opět zpět na živnostenský list, dali se zaměstnat převážně stejně jen pro to , že a.s. platila zaměstnanci za stejnou práci více, než živnostníkům ! Toto problém není, ten spočívá v neochotě kupovat od státu hotový výrobek. Není lepší koupit stojící strom na přezu a zaplatit za těžbu a odvoz směšnou částku ? Něco málo dáme do pěstebky a máme balík doma pod peřinou! Dnešní ceny kulatiny a agregátu mne o tom každý den jen přesvědčují !
On je dnes nedostatek dřeva ? Ale, ale, kdopak dělal LHP na státní majetek, že nějak pozapomněl na dobu kdy jsou problémy při výběrových řízeních na zlatou kulatinu, naplánovat těžby ! Lidí kteří nakácí a přiblíží potřebné množství najdete zatím ještě relativně dost na Živnostenském registru, zatím ! To samé platí i o ostatních činnostech v lese.
Můj příspěvek také neměl rýpnout do LČR, ale na , minimálně dvě, úplně jiné strany! Ona jedna se ozývá posledních možná pět let, druhá v této otázce dělá mrtvého brouka, který jen po čtyřech letech vymění krovky a hlavně hlavičku .
Prosím pojďme si přestat hrát na ukřivděné, poškozené zlým státním úředníkem a začněme se více věnovat lesu než vlastní kapse !! Naše děti nám poděkují.
vloženo: 24.11.2006 18:49     vložil:  Radek Reagovat 
Re: Konečně
Velice pěkný názor, jenže pro jeho realizci by bylo nezbytně nutné změnit zákon o státním podniku aby LČR mohly zaměstnat střední lesnický personál, který by byl nutně zapotřebí jako náhrada těch " CE WOODů" a jim podobných. Neuvědomujete si totiž,že v současné době LČR nedělají v lesích nic jiného,než že si poroučí, co kde kdy a jak se má udělat, aniž by měly jakoukoliv zodpovědnost za zaměstnance nebo závazky k firmám, které v lesích dělají. Teprve až nebude u LČR jeden revírník na 2000 ha lesa, ale až bude mít tento státní podnik svoje zaměstnance na práce ve svých lesích, teprve potom ať zadává práce přímo místním soukromníkům,když je nebudou jeho zaměstnanci stačit. do té doby ovšem bude LČR ty "CE WOODy" potřebovat!
vloženo: 21.11.2006 16:04     vložil:  pepa Reagovat 
Re: Konečně
Velice pěkný názor, jenže pro jeho realizci by bylo nezbytně nutné změnit zákon o státním podniku aby LČR mohly zaměstnat střední lesnický personál, který by byl nutně zapotřebí jako náhrada těch " CE WOODů" a jim podobných. Neuvědomujete si totiž,že v současné době LČR nedělají v lesích nic jiného,než že si poroučí, co kde kdy a jak se má udělat, aniž by měly jakoukoliv zodpovědnost za zaměstnance nebo závazky k firmám, které v lesích dělají. Teprve až nebude u LČR jeden revírník na 2000 ha lesa, ale až bude mít tento státní podnik svoje zaměstnance na práce ve svých lesích, teprve potom ať zadává práce přímo místním soukromníkům,když je nebudou jeho zaměstnanci stačit. do té doby ovšem bude LČR ty "CE WOODy" potřebovat!
vloženo: 21.11.2006 16:03     vložil:  pepa Reagovat 
Konečně
Bohužel však opět nikoliv ti tzv. výrobní ředitelé, náměstci a další přežívající pozůstatky, kteří se nevešli do tabulek LČR po rozpadu Státních Lesů. Všichni ti, kteří rozhodně svou činností vytváří ziskovou část výsledovek LČR a státem podporovaných molochů!
Souhlasím s p. Doubravou, že desetiletá smlouva na lesnické práce ve východních čechách, uzavřená po výběrovém řízení s firmou čítající několik tisíc " zaměstnanců ", ze severní moravy je velice průhledná a její lidé mají určitě ty nejlepší předpoklady dát lesu to
nejlepší co znají!
Ale nyní vážně. Nevidím jediný důvod proč zadávání jednotlivých těžeb, přibližování nebo pěstebních prací místním živnostníkům nebo
malým firmám by mělo být neprůhledným " zalepováním" ?!
Pokud LČR těmto lidem bude platit stejným ceníkem jako vašim firmám, budou tito lidé zanedlouho opravdovou střední vrstvou naší společnosti, lesy budou vypadat tak jak mají a ne jak po nájezdu Rudé armády! Není umění jako a.s. vyhrát výběrové řízení na lesnické práce, zinkasovat určitou sumu za provedení, na které si najmu živnostníka a tomu zaplatit desetinu utržené částky! To si pak
také vypláču oči a budu si stěžovat i u čerta a ďábla, pokud výběrové řízení nevyhraju !!!!!
On si ten malý podnik velice rozmyslí zničit si jméno ve svém okolí.
Dle mého názoru je v lesnictví potřeba konečně vynechat tyto mamutí mezičlánky, vrátit se ke struktuře THP, kdy lesník je konečným článkem LČR a lesní dělník není otrok pracující za "Pánbůh zaplať ", ale účtující částky na kterých se obě strany dohodly. Firmy jako CE WOOD a další podobné by se spíše měli zabývat výkupem, odvozem a zpracováním dřevní hmoty.
vloženo: 20.10.2006 19:12     vložil:  Radek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist