Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Lese Zelené energie vyroste téměř tisíc stromků

31.10.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

V Lese Zelené energie vyroste téměř tisíc stromků FRÝDŠTEJN - Zástupci energetické Skupiny ČEZ a Společnosti přátel přírody zahájili výsadbu 961 stromečků do Lesa Zelené energie. Počet stromků odpovídá počtu zákazníků z celé ČR, kteří jsou v letošním roce odběrateli Zelené energie Skupiny ČEZ.

„Nabídka Zelené energie je jednou z řady aktivit ekologického programu Skupiny ČEZ. Cílem Zelené energie je motivovat zákazníky k ekologickému přístupu a podpoře využívání obnovitelných energetických zdrojů,“ uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Symbolickým darem Skupiny ČEZ za to, že se zákazník stal odběratelem Zelené energie, je strom vysazený v Lese Zelené energie. Za každého odběratele Zelené energie vysadí Skupina ČEZ vždy jeden stromeček.

„V Lese Zelené energie budou vysazovány především buky, javory, jasany a jedle. Pro zvýšení pestrosti však použijeme i další dřeviny, jako jilm nebo třešeň,“ vysvětlil předseda Společnosti přátel přírody Jan Korytář, jehož organizace je odborným garantem a správcem Lesa Zelené energie.

Smíšený les, který respektuje přírodní zákonitosti, je pro krajinu lepší alternativou, než pouze smrkové porosty. Les Zelené energie se nachází v pojizerské krajině na Jablonecku.

Pozemek, na kterém dosud planě rostly mladé smrčky a břízy, je oplocen, aby vysázené stromky byly chráněny před zvěří.

Produkt „Zelená energie“ zahrnuje elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ, mezi kterými představují nejdůležitější část vodní elektrárny a elektrárny spoluspalující biomasu. Ve výrobním portfoliu Skupiny ČEZ jsou také větrné elektrárny a solární elektrárna. Součástí produktu je i elektřina z obnovitelných zdrojů získaná nákupem od nezávislých výrobců působících v některém z regionů Skupiny ČEZ.

Produkt Zelená energie mohou využít zákazníci – firmy i domácnosti – v celé ČR. Za odběr Zelené energie hradí zákazníci nad rámec běžné ceny elektřiny jen symbolický příspěvek 10 haléřů za 1 kWh.

„Tento ´zelený desetník´ bude použit výhradně k další podpoře obnovitelných zdrojů,“ uvedl Svoboda. Rozdělování těchto prostředků získaných prodejem Zelené energie má na starosti „Rada Zelené energie“ – nezávislý poradní orgán, složený ze známých a důvěryhodných osobností. Peníze jsou určeny na vzdělávání, výzkum a osvětu v oblasti obnovitelných zdrojů, ale také školám, obcím a neziskovým organizacím na výstavbu obnovitelných zdrojů. Zájemci o finanční příspěvek z prostředků získaných letos prodejem Zelené energie mohou své žádosti Radě podávat do konce roku.

Zákazníci Skupiny ČEZ letos odeberou zhruba 40 GWh Zelené energie. Ve srovnání s rokem 2005 se tak množství odebrané Zelené energie zvýšilo osmkrát. Mezi odběratele Zelené energie patří například Město Horažďovice, Západočeské muzeum v Plzni, Telefónica O2 Czech Republic, a.s., a další. Při roční spotřebě, která u běžné domácností činí zhruba 2 – 3 tisíce kWh, představuje navýšení za odběr Zelené energie částku zhruba 200 – 300 Kč ročně, tedy asi 17 – 25 Kč měsíčně.

S rozvojem využívání obnovitelných zdrojů počítá Skupina ČEZ i v dalším období. V následujících 15 letech má ČEZ připraveno až 30 miliard korun na investice do projektů v této oblasti. Z toho zhruba 20 miliard korun přijde na výstavbu nových větrných elektráren.

Ivana Vejvodová tisková mluvčí ČEZ, a. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist