Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pražské lesy potřebují šetrné zacházení

07.11.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Pražské lesy potřebují šetrné zacházení

Růst Prahy do plochy i počtu obyvatel ukazuje na velkou důležitost příměstských lesů a současně na jejich zvyšující se ohrožení. Jen města s dobře přístupnými svěžími a zelenými parky a lesy poskytují dostatečnou kvalitu života jejich obyvatelům.

Lesy v městském prostředí jsou jednou z mála možností krátkodobé rekreace, relaxace, pobytu a sportování v přírodě. Ovšem nároky na využívání volného času v tomto relativně zdravém a nepoškozeném životním prostředí se různí a mění a do omezeného prostoru vstupují zájmy různých skupin. Mění se požadavky návštěvníků, z nichž někteří zde hledají klid a oázy pro procházky, jiní možnosti pro horská kola, in-line brusle, běhání, venčení psů. Rizikem pro stav lesů je tlak investorů na výstavbu v jejich okolí či jiné rozvojové plány.  Vedle těchto zájmů stojí  samozřejmě a neposledně  zájmy ochrany přírody. Minimální hladina hluku, čistota, ochrana ekosystémů a půd jsou jen některé z podmínek pro zachování lesa jako ekostabilizačního prvku. Je potřeba zajistit podmínky pro výskyt a udržení biologické rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů, zajištění retenční schopnosti krajiny, ochrany lokálního klimatu a celkově dobrého stavu pražských lesů, z nichž některé mají statut zvláště chráněných území.

Aby to v pomyslném ringu nebyl boj kdo z koho, je potřeba do značné míry změnit stávající přístup k ochraně a managementu příměstských lesů. Za tímto účelem realizuje Ústav pro ekopolitiku, o.p.s. ve spolupráci s Ústavem pro životní prostředí PřF UK  již druhý projekt, jehož smyslem je zjistit turistické zatížení příměstských lesů a zmapovat s tím spojené negativní vlivy na životní prostředí těchto území. Tentokrát je projekt je zaměřen na dvě území – Ďáblický les a Kamýk.

Bude provedeno opakované zjišťování počtu návstěvníků lesů a dotazníková šetření, která kromě jiného upozorňují občany na specifika ochrany přírody těchto cenných území. Projekt finančně podporuje Magistrát hl. m. Prahy. 

V roce 2003 a 2004 Ústav pro ekopolitiku, o.p.s. realizoval podobný projekt, který se zaměřoval na lokality: Kunratický – Michelský les, Obora Hvězda a Modřanská rokle. Výsledky lze nalézt na stránkách ÚEP www.ekopolitika.cz.

Další informace:

Mgr. Barbora Šafářová                                                          Mgr. Josef Novák

Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.                                                  Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.

tisková mluvčí                                                                       vedoucí projektu

Tel: 224 826 593                                                                   Tel.: 224 828 257

E-mail: barbora.safarova@ecn.cz                                     E-mail: josef.novak@ecn.cz

Více informací o projektu najdete také na www.ekopolitika.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist