Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vánoce pod stromečkem ze zdravého lesa

07.12.2008  |  128× přečteno      vytisknout článek

Vánoce pod stromečkem ze zdravého lesa

V Brně a Olomouci budou letos poprvé vánoční svátky zdobit borovičky z lesů, kde hospodaří podle mezinárodních pravidel zdravého lesnictví FSC.

Vánoční stromky se od příštího čtvrtka (11. prosince) budou prodávat ve Středisku ekologické výchovy Rozmarýnek v Brně Jundrově a v sídlech ekologické organizace Hnutí DUHA v Brně a Olomouci [1]. Cena bude stejná jako za vánoční stromky z běžného lesa, které jsou na trhu.

Jde o první nabídku řezaných vánočních stromků s mezinárodním certifikátem FSC v České republice. Na západ od českých hranic mají spotřebitelé možnost volby stromků ze zdravého lesa již několik let. Ale většina stromků na zdejším trhu zatím pochází z českých a zahraničních plantáží, které pěstují výhradně vánoční stromy [2].

Vánoční borovičky FSC pocházejí z certifikovaných obecních lesů na nedalekém Svitavsku. Lesníci je pokáceli při takzvaných prořezávkách borovice lesní, což je běžný zásah v hospodářských lesích, který tak jako tak musejí dělat.

Pravidla FSC mimo jiné vyžadují sázet do lesů pestřejší skladbu místních druhů dřevin. Omezují holosečné kácení či chemické postřiky porostů, vylučují umělé vápnění a hnojení a požadují ponechání několika procent lesa v tzv. referenčních plochách, kde se netěží dřevo. Zajišťují tak, že hospodaření nebude les trvale poškozovat.

Michal Rezek, ředitel FSC ČR řekl:

„Lidé v Brně a Olomouci dostávají poprvé šanci výběrem vánočního stromečku s ekologickým certifikátem FSC podpořit práci šetrně hospodařících lesníků. Zatím se ekologicky šetrně v souladu se standardem FSC [2] hospodaří jen na necelém jednom procentu českých lesů.”

Certifikaci FSC vytvořili na začátku devadesátých let společně velké mezinárodní ekologické organizace, obchodní a dřevařské společnosti a další partneři. Stala se populární mezi zákazníky a poptávka po dřevě – nebo dřevěných výrobcích – s logem FSC rapidně roste. Na trhu je již více než 20 tisíc druhů výrobků s tímto logem, ze kterých si mohou vybírat i čeští spotřebitelé.

Více o certifikaci FSC na stránkách české pobočky: www.czechfsc.cz.

Prodej stromků ze zdravého lesa v moravských městech je součástí předvánoční kampaně, kterou společně vedou FSC ČR, Hnutí DUHA a Společnost pro Fair Trade. Propaguje zboží s čistým svědomím: bio, fair trade a FSC. Kampaň umožnila podpora Nadace Partnerství. Více www.svetvnakupnimkosiku.cz.

Kontakty: Michal Rezek, FSC ČR, o. s., telefon 736 533 137,

                  email michal.rezek@czechfsc.cz

                  Kateřina Kotásková, Hnutí DUHA, telefon 603 385 917,  

                  email katerina.kotaskova@hnutiduha.cz

                  Eva Malířová, Společnost pro Fair Trade, telefon 774 437 377,

       email eva.malirova@fairtrade.cz

Poznámky:

[1] Prodejní místa:

  • Brno: Středisko ekologické výchovy Rozmarýnek, Rozmarýnová 6, Brno – Jundrov, prodej ve všední dny od 11. do 23. 12., od 12:30 do 18 hod., kontakt Martin Šrom, telefon 541 220 208, martin.srom@lipka.cz

 

  • Hnutí DUHA, Bratislavská 31, Brno, prodej ve dvoře  od 11.12. na základě předchozí objednávky, kontakt: Kateřina Kotásková, telefon 603 385 917, katerina.kotaskova@hnutiduha.cz

 

  • Hnutí DUHA Olomouc, Dolní náměstí 38, Olomouc, prodej 10.12. na základě předchozí objednávky, kontakt: Miroslav Kutal, telefon 585 204 644, miroslav.kutal@hnutiduha.cz

 

[2] Velký podíl vánočních stromků na českém trhu pochází z plantáží nepůvodních druhů jehličnanů, jako jsou jedle kavkazská, jedle obrovská, smrk omorika, smrk pichlavý či borovice černá. Monokulturní plantáže zabírají půdu, nepřispívají k harmonickému krajinnému rázu české krajiny a jsou v nich používány pesticidy. Stále více vánočních stromků na českém trhu pochází ze zahraničních plantáží, nejčastěji z Dánska. Jejich doprava zbytečně zvyšuje exhalace výfukových plynů a hluk.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist